Trump narazil u odvolacího soudu. Dohodu AT&T o koupi Time Warner považuje za legální

Americký odvolací soud potvrdil rozsudek nižšího soudu, podle kterého je nabídka americké telekomunikační společnosti AT&T na převzetí mediální firmy Time Warner za 85,4 miliardy USD (přes 1,9 bilionu Kč) v souladu s antimonopolními zákony. Spojení firem tvrdě kritizoval prezident Donald Trump.

AT&T
doporučujeme

Panel složený ze tří soudců rozhodl ve prospěch dohody jednomyslně. Argumenty ministerstva spravedlnosti, které chtělo dohodu zablokovat, označil za nepřesvědčivé, uvedla agentura Reuters.

Firmy spojení oznámily v říjnu 2016, transakci však napadlo ministerstvo spravedlnosti USA. Bylo to poprvé za několik desítek let, kdy se americká vláda pokusila zablokovat u soudu spojení dvou firem, které si navzájem přímo nekonkurují. Loni však soud dohodu schválil a firmy v červnu spojení dokončily. Ministerstvo však i přes dokončení fúze mělo právo se proti rozhodnutí odvolat, což učinilo.

Ministerstvo tvrdilo, že spojení obou firem poškodí hospodářskou soutěž a doplatí na ně spotřebitelé.

Převzetí Time Warner, včetně jejích dluhů, je podle agentury Reuters čtvrtou největší fúzí v dějinách telekomunikačního, mediálního a zábavního sektoru. Mezi veškerými uzavřenými obchody v historii je to dvanáctý největší.

Trump spojení podniků během své předvolební kampaně tvrdě kritizoval a sliboval, že ho zablokuje. Trump je hlasitým kritikem zpravodajské stanice CNN, která je součástí skupiny Time Warner.

Spojení dalo dohromady společnost, která produkuje zpravodajství a zábavu, s jinou, která předává tyto programy spotřebitelům. AT&T je druhým největším mobilním operátorem a největším provozovatelem pevných linek v USA. Vlastní i provozovatele satelitní televize DirecTV. Time Warner ovládá kabelové televize CNN a HBO, filmová studia Warner Bros a je rovněž hlavním akcionářem společnosti Central European Media Enterprises (CME), která vlastní českou televizi Nova a další stanice. Svůj podíl v CME chce ale podle dřívějších vyjádření prodat.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Deutsche Bank: Světová ekonomika se plně zotaví do poloviny příštího roku

21.09.2020 10:59 Německá bankovní společnost Deutsche Bank dnes zlepšila výhled světové ekonomiky pro letošní i…

Akcie HSBC klesly nejníže za 25 let, banku táhnou ke dnu podezřelé…

21.09.2020 08:33 Cena akcií britské banky HSBC se dnes na hongkongské burze propadla na nejnižší úroveň za čtvrt…

FinCEN Files: Únik dokumentů odhaluje podezřelé transakce bank, Rusové…

20.09.2020 20:22 Únik dokumentů o podezřelých finančních transakcích ve výši dvou bilionů dolarů (asi 45 bilionů Kč)…

WeChat zatím z obchodů s aplikacemi v USA nezmizí. Soud zablokoval…

20.09.2020 16:32 Čínská aplikace WeChat zatím z obchodů s aplikacemi firem Apple a Google ve Spojených státech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama