Trump narazil u odvolacího soudu. Dohodu AT&T o koupi Time Warner považuje za legální

Americký odvolací soud potvrdil rozsudek nižšího soudu, podle kterého je nabídka americké telekomunikační společnosti AT&T na převzetí mediální firmy Time Warner za 85,4 miliardy USD (přes 1,9 bilionu Kč) v souladu s antimonopolními zákony. Spojení firem tvrdě kritizoval prezident Donald Trump.

Přidejte svůj názor

AT&T
doporučujeme

Panel složený ze tří soudců rozhodl ve prospěch dohody jednomyslně. Argumenty ministerstva spravedlnosti, které chtělo dohodu zablokovat, označil za nepřesvědčivé, uvedla agentura Reuters.

Firmy spojení oznámily v říjnu 2016, transakci však napadlo ministerstvo spravedlnosti USA. Bylo to poprvé za několik desítek let, kdy se americká vláda pokusila zablokovat u soudu spojení dvou firem, které si navzájem přímo nekonkurují. Loni však soud dohodu schválil a firmy v červnu spojení dokončily. Ministerstvo však i přes dokončení fúze mělo právo se proti rozhodnutí odvolat, což učinilo.

Ministerstvo tvrdilo, že spojení obou firem poškodí hospodářskou soutěž a doplatí na ně spotřebitelé.

Převzetí Time Warner, včetně jejích dluhů, je podle agentury Reuters čtvrtou největší fúzí v dějinách telekomunikačního, mediálního a zábavního sektoru. Mezi veškerými uzavřenými obchody v historii je to dvanáctý největší.

Trump spojení podniků během své předvolební kampaně tvrdě kritizoval a sliboval, že ho zablokuje. Trump je hlasitým kritikem zpravodajské stanice CNN, která je součástí skupiny Time Warner.

Spojení dalo dohromady společnost, která produkuje zpravodajství a zábavu, s jinou, která předává tyto programy spotřebitelům. AT&T je druhým největším mobilním operátorem a největším provozovatelem pevných linek v USA. Vlastní i provozovatele satelitní televize DirecTV. Time Warner ovládá kabelové televize CNN a HBO, filmová studia Warner Bros a je rovněž hlavním akcionářem společnosti Central European Media Enterprises (CME), která vlastní českou televizi Nova a další stanice. Svůj podíl v CME chce ale podle dřívějších vyjádření prodat.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína chce na USA uvalit obchodní sankce, kvůli sporu z Obamovy éry

21.10.2019 15:50 Čína žádá Světovou obchodní organizaci (WTO) o povolení uvalit na Spojené státy odvetná obchodní…

Jak nahradit aplikace od Google? Huawei připustil, že ho poškozují sankce…

20.10.2019 21:13 Čínská společnost Huawei má problémy s nahrazením aplikací firmy Google ve svých mobilních…

Průlom v letecké dopravě: Nonstop let New York-Sydney skončil úspěchem …

20.10.2019 16:37 Aktualizováno Rekordní první let mezi New Yorkem a australským městem Sydney bez mezipřistání byl úspěšný. Boeing…

Obchodní spory drtí ekonomiku. Mezinárodní měnový fond volá po reformě WTO

20.10.2019 07:48 Obchodní spory patří mezi hlavní rizika ohrožující světové hospodářství, uvedl dnes Mezinárodní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama