Uber službou budoucnosti? Nabízí jen návrat k ekonomii služebnictva

Uber patří mezi často skloňované pojmy i v České republice. Pražští taxikáři by mohli vyprávět. Prostřednictvím obdobných aplikací se však dají žádat nejrůznější služby, nejen doprava automobilem. Ovšem podle serveru theatlantic.com se nejedná ani tolik o ekonomiku budoucnost, jako o promarněnou technologickou příležitost.

Uber

Uber se zrodil v březnu roku 2009. Za deset let své existence se společnost nestala jen kontroverzním dopravcem, který dráždí taxikáře, ale také modelem pro řadu dalších obdobně fungujících společností, které nabízejí prostřednictvím internetové aplikace nejrůznější služby. Slovo Uber se stalo zkratkou pro takovýto druh byznysu. Uber pro praní prádla, Uber pro nákupy, Uber pro venčení psů nebo Uber pro pečení sušenek. Zkrátka je možné použít terminus technicus Uber X (za X doplňte libovolnou nabízenou činnost).

 Všechny tyto společnosti, ale ve skutečnosti nepřinášejí žádné nové služby, jen jiný způsob jejich zprostředkování. S prací pro Uber X společnosti má dnes zkušenosti již stovky tisíc lidí, ovšem o plnohodnotné zaměstnání se zpravidla nejedná. Ve skutečnosti jde o nové aranžmá pro tradiční služby, které původně fungovaly na lokální úrovni, ovšem prostřednictvím Uber X společností do nich vstupuje kapitál globální ekonomiky. Všichni instalatéři, uklizeči nebo lidé, co venčí psy doposud nabízeli své služby jako individuální „podnikatelé“. Z jejich profitu však internetoví zprostředkovatelé můžou ukrojit značnou část.

Jenže podle posledních analýz se nejedná o nijak výdělečný byznys. Přestože se v celé Uber X ekonomice točí milióny dolarů, společnosti velké zisky nevykazují a pracovníci nejrůznějších zprostředkovaných služeb dostávají ochuzené odměny o provize zprostředkovatelů. Zákony trhu jsou totiž neúprosné. Přidaná hodnota podnikání, které spočívá pouze v klikání na tlačítko jednoduché aplikace, je z tržního pohledu minimální.

Uber X ekonomika je tak do jisté míry nepříliš pozitivním symbolem stavu současné společnosti. Na jedné straně je promarněn potenciál moderních technologií, na druhé straně situace poukazuje na sociálně-ekonomický problém dneška. Velké ekonomické rozdíly v příjmech složek obyvatel v první pol. 20. století umožňoval existenci společenské vrstvy služebnictva. Bohatí lidé na jednoduché práce využívali ty, kteří stáli v ekonomickém žebříčku značně pod nimi. Po 2. světové válce střední třídy společnosti zbohatly a povolání sluhy se začalo v civilizovaném světě vytrácet. Ekonomické nůžky se ale v 21. století opět rozevírají a pod maskou „chytrých aplikací“ v mobilech se otevírá jen návrat k možnosti, mít vlastního sluhu. Pokud na to dotyčný má.

Google a Facebook od října zruší home office. Do kanceláří ale pustí jen…

29.07.2021 08:06 Internetoví giganti Google a Facebook ve středu oznámili, že od svých zaměstnanců budou před jejich…

MMF zlepšil výhled růstu globální ekonomiky na příští rok na 4,9 procenta

27.07.2021 16:03 Aktualizováno Mezinárodní měnový fond (MMF) zlepšil výhled růstu globální ekonomiky na příští rok na 4,9 procenta…

Twitter byl ve druhém čtvrtletí výrazně ziskový

23.07.2021 08:36 Americká internetová společnost Twitter ve druhém čtvrtletí vydělala 65,6 milionu dolarů (1,4…

MMF očekává, že světová ekonomika letos vzroste o šest procent

21.07.2021 17:04 Mezinárodní měnový fond (MMF) nadále předpokládá, že světová ekonomika v letošním roce vzroste o…

Netflix téměř zdvojnásobil zisk, začne nabízet i videohry

21.07.2021 10:22 Americká internetová televize Netflix ve druhém čtvrtletí téměř zdvojnásobila zisk, růst počtu…

Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla o 7,9 procenta

15.07.2021 08:21 Hrubý domácí produkt Číny za druhé čtvrtletí letošního roku v meziročním srovnání vzrostl o 7,9…

Boeing kvůli novému problému ve výrobě omezí montáž letounů 787

13.07.2021 14:27 Americký výrobce letecké techniky Boeing kvůli novému problému ve výrobě omezí montáž letounů 787.…

G20 vyzve k dokončení globální daňové dohody do října

09.07.2021 16:30 Ministři financí skupiny velkých ekonomik G20 podpoří dohodu o minimální dani z příjmu právnických…

Koronavirová krize připravili 114 milionů lidí o práci

07.07.2021 20:13 Koronavirová krize připravila svět loni o 114 milionů pracovních míst. Z toho 22 milionů jich…

Venezuela škrtne na svých bankovkách šest nul

03.07.2021 08:10 Venezuela se opět chystá odstranit nuly z národní měny, aby zjednodušila každodenní transakce,…

Související:

Právě se děje