Akcie společnosti Boeing smazaly počáteční zisky a stagnují

Akcie amerického výrobce letadel Boeing uzavřely dnešní rozkolísané obchodování růstem skoro o půl procenta. Během dne se propadly až o dvě procenta v reakci na zprávy, že Kanada a Spojené státy se rozhodly zakázat provoz letadel Boeing 737 MAX v reakci na druhou smrtelnou nehodu tohoto stroje za méně než půl roku. Akcie Boeingu klesaly sedm seancí za sebou a jejich pokles výrazně zrychlil tento týden po nehodě letadla etiopských aerolinek.

Přidejte svůj názor

Boeing 787 Dreamliner
doporučujeme

Akcie Boeingu za pondělí a úterý klesly zhruba o 11 procenta, v úterý uzavřely na 375,41 USD. Investoři tak za minulé dva dny přišli o 26,6 miliardy USD (603,8 miliardy Kč). Cenový propad způsobilo rozhodnutí úřadů v mnoha zemích, včetně EU, zakázat lety strojů 737 MAX na jejich území.

Dnešek akcie nejprve zahájily růstem a připisovaly si až téměř jedno procento. Po oznámení Kanady zamířily dolů, později se ale vrátily na úterní závěrečnou hodnotu, kolem které se pohybovaly až do prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Spojené státy zastavují provoz letadel 737 MAX 8 a MAX 9 na svém území. Pak se akcie Boeingu propadly až o dvě procenta, nakonec ale ztráty smazaly.

Americký Federální úřad pro letectví (FAA) krátce po Trumpově oznámení potvrdil, že nařídil dočasný zákaz provozu letadel Boeing 737 MAX, která provozují američtí letečtí dopravci nebo která jsou provozována na území USA. Úřad měl dnes mimořádné porady poté, co Kanada jako poslední z velkých zemí oznámila, že přistoupila k zákazu letů uvedených boeingů. Podle FAA se dnes objevily nové informace, které ospravedlňují vydat zákaz.

Při nedělní nehodě letadla, které letělo z Addis Abeby do Nairobi, přišlo o život 157 lidí. Nehoda se stala asi pět měsíců po nehodě stejného letounu provozovaného indonéskými aerolinkami Lion Air, při kterém zahynulo 189 osob. Příčiny nehody letadla Ethiopian Airlines se vyšetřují.

Úzkotrupý letoun 737 určený pro krátké a středně dlouhé lety je nejprodávanějším komerčním letadlem na světě a je důležitý pro budoucnost Boeingu. Řada MAX se stala nejlépe prodávaným letadlem v historii firmy. Boeing má nyní na letoun více než 5000 objednávek v katalogové hodnotě téměř 500 miliard USD (11,3 bilionu Kč). Firma své letadlo brání a uvádí, že je přesvědčena o jeho bezpečnosti.

Podle bezpečnostních expertů je zatím příliš brzy na spekulace, co nedělní nehodu způsobilo. Nyní se budou zkoumat záznamy z černých skříněk.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kdo je ve skutečnosti Jack Ma? Jeho aktivity v Africe vyvolávají otazníky

09.12.2019 08:35 Kdo je ve skutečnosti Jack Ma: podnikatel, nebo filantrop? Zakladatel Alibaby, internetové obchodní…

Prodej zbraní ve světě loni vzrostl o 4,6 procenta. V čele žebříčku jsou…

09.12.2019 07:30 Stovka nejvýznamnějších zbrojních koncernů loni navýšila objem prodeje zbraní o 4,6 procenta na 420…

Tisíce sexuálních útoků ve vozech Uberu? Firma řeší skandál

06.12.2019 09:38 Uber dostal v letech 2017 a 2018 téměř 6000 hlášení o sexuálních útocích ve svých vozech ve…

Obchodní válka polevuje? Čína částečně zruší cla na sóju a vepřové z USA

06.12.2019 09:33 Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených ze Spojených států. Oznámilo to dnes čínské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama