Akcie společnosti Boeing smazaly počáteční zisky a stagnují

Akcie amerického výrobce letadel Boeing uzavřely dnešní rozkolísané obchodování růstem skoro o půl procenta. Během dne se propadly až o dvě procenta v reakci na zprávy, že Kanada a Spojené státy se rozhodly zakázat provoz letadel Boeing 737 MAX v reakci na druhou smrtelnou nehodu tohoto stroje za méně než půl roku. Akcie Boeingu klesaly sedm seancí za sebou a jejich pokles výrazně zrychlil tento týden po nehodě letadla etiopských aerolinek.

Přidejte svůj názor

Boeing 787 Dreamliner
doporučujeme

Akcie Boeingu za pondělí a úterý klesly zhruba o 11 procenta, v úterý uzavřely na 375,41 USD. Investoři tak za minulé dva dny přišli o 26,6 miliardy USD (603,8 miliardy Kč). Cenový propad způsobilo rozhodnutí úřadů v mnoha zemích, včetně EU, zakázat lety strojů 737 MAX na jejich území.

Dnešek akcie nejprve zahájily růstem a připisovaly si až téměř jedno procento. Po oznámení Kanady zamířily dolů, později se ale vrátily na úterní závěrečnou hodnotu, kolem které se pohybovaly až do prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Spojené státy zastavují provoz letadel 737 MAX 8 a MAX 9 na svém území. Pak se akcie Boeingu propadly až o dvě procenta, nakonec ale ztráty smazaly.

Americký Federální úřad pro letectví (FAA) krátce po Trumpově oznámení potvrdil, že nařídil dočasný zákaz provozu letadel Boeing 737 MAX, která provozují američtí letečtí dopravci nebo která jsou provozována na území USA. Úřad měl dnes mimořádné porady poté, co Kanada jako poslední z velkých zemí oznámila, že přistoupila k zákazu letů uvedených boeingů. Podle FAA se dnes objevily nové informace, které ospravedlňují vydat zákaz.

Při nedělní nehodě letadla, které letělo z Addis Abeby do Nairobi, přišlo o život 157 lidí. Nehoda se stala asi pět měsíců po nehodě stejného letounu provozovaného indonéskými aerolinkami Lion Air, při kterém zahynulo 189 osob. Příčiny nehody letadla Ethiopian Airlines se vyšetřují.

Úzkotrupý letoun 737 určený pro krátké a středně dlouhé lety je nejprodávanějším komerčním letadlem na světě a je důležitý pro budoucnost Boeingu. Řada MAX se stala nejlépe prodávaným letadlem v historii firmy. Boeing má nyní na letoun více než 5000 objednávek v katalogové hodnotě téměř 500 miliard USD (11,3 bilionu Kč). Firma své letadlo brání a uvádí, že je přesvědčena o jeho bezpečnosti.

Podle bezpečnostních expertů je zatím příliš brzy na spekulace, co nedělní nehodu způsobilo. Nyní se budou zkoumat záznamy z černých skříněk.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Microsoft má hodnotu přes bilion dolarů

25.04.2019 17:13 Akcie Microsoftu v reakci na příznivé čtvrtletní výsledky hospodaření dnes rostou a firmě se po…

loading...

Zisk Microsoftu stoupl o 19 procent, roste zájem o cloudovou službu Azure

25.04.2019 09:59 Americké softwarové společnosti Microsoft stoupl ve fiskálním třetím čtvrtletí zisk o 19 procent na…

Tesla vykázala ztrátu 702 milionů dolarů. Mnohem více, než se čekalo

25.04.2019 09:44 Americký výrobce elektromobilů Tesla vykázal v prvním čtvrtletí po ziskovém půlroce opět ztrátu,…

Boeing se potýká s propadem zisku, firmě zavařil letoun 737 MAX

24.04.2019 16:00 Čistý zisk amerického výrobce letadel Boeing v prvním čtvrtletí meziročně klesl o 13 procent na 2…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama