Indové vyhlásili bojkot obchodu s Čínou. Důvodem je podpora Pákistánu

Vlivná hinduistická nacionalistická skupina a indický svaz obchodníků dnes vyzvaly k bojkotu čínského zboží. Důvodem je středeční veto Pekingu, jež v Radě bezpečnosti OSN zablokovalo sankce proti vůdci pákistánské radikální organizace Džajše Mohammad, která před měsícem spáchala atentát na indické policisty v Kašmíru. Informovala o tom agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Taj Mahal

Čína, která je považována za nejspolehlivějšího spojence Pákistánu, opakovaně zmařila snahy zavést sankce OSN proti Masúdu Azharovi, zakladateli hnutí Džajše Muhammad, které se přihlásilo k zodpovědnosti za sebevražedný útok, při němž zahynulo 40 členů polovojenské policie v Indií kontrolované části Kašmíru.

Konfederace indických obchodníků (CAIT), jež má 70 milionů členů, uvedla, že v úterý 19. března uspořádá demonstrativní pálení čínského zboží. Cílem je Pekingu "uštědřit lekci". "Nadešel čas, aby Čína trpěla za svou blízkost s Pákistánem," sdělila organizace v prohlášení. "CAIT zahájila celonárodní kampaň bojkotu čínského zboží v rámci obchodní komunity a vyzvala obchodníky, aby neprodávali čínské zboží."

Spojené státy, Británie a Francie požádaly Radu bezpečnosti, aby Azhara zařadila na seznam teroristů a uvalila na něj sankce zákazu cestování a zmrazení finančních prostředků. Čína však uplatnila své právo veta s odůvodněním, že potřebuje více času na rozmyšlenou.

Vzrůstající nelibost s postojem Pekingu dnes byla evidentní na indických sociálních sítích. Hashtag #BoycottChineseProducts byl na indickém twitteru druhým nejpoužívanějším.

Podle Reuters se většina takovýchto kampaní v minulosti ukázala jako neúčinná. Čína je pro Indii druhým nejvýznamnějším obchodním partnerem. Čínské výrobky od mobilních telefonů Xiaomi po hračky jsou v Indii všudypřítomné. Vzájemný obchod vzrostl k březnu 2018 na 90 miliard dolarů (přes dva biliony korun).

K bojkotu se připojilo i hnutí Svadéší, jež má blízko k vládnoucí nacionalistické Indické lidové straně (BJP) premiéra Naréndry Módího. Toho vyzvalo, aby zvážil zvýšení dovozních cel na čínské zboží. "Čína, která už nyní čelí ekonomickým tlakům kvůli obchodní válce s USA a dalšími obchodními partnery, určitě pocítí dopady svého nespravedlivého počínání, které chrání teroristy."

Indické úřady jsou ale zatím zdrženlivé a ministr financí Árún Džajtlej varoval před ukvapenou reakcí. "Je to věc diplomacie a Indie se rozhodne až po důkladném posouzení."

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Fed letos úroky nezvedne, příští rok jen jednou

20.03.2019 22:02 Měnový výbor americké centrální banky (Fed) dnes podle očekávání nechal základní úrokovou sazbu…

Trump si chce ekonomicky zajistit poslušnost Číny

20.03.2019 19:57 Jednání o obchodní smlouvě s Čínou pokračuje dobře, řekl dnes americký prezident Donald Trump.…

Herbicid Roundup způsobuje rakovinu, rozhodl soud v USA. Akcie výrobce…

20.03.2019 15:27 Federální soud ve Spojených státech v úterý rozhodl, že herbicid Roundup německého chemického a…

Disney převzal zábavní aktivity 21st Century Fox, dohoda bude mít i…

20.03.2019 08:34 Americký zábavní gigant Walt Disney dokončil převzetí zábavních aktivit společnosti 21st Century…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama