Japonská ekonomika na prahu recese? Export se dostal do značných potíží

Vývoz z Japonska v únoru třetí měsíc za sebou klesl. Japonská ekonomika, která je závislá na obchodu, se tak dostává stále více do tlaku, a japonská centrální banka zřejmě bude donucena nabídnou další stimulační opatření, aby zmírnila negativní dopady zpomalující vnější poptávky a obchodního napětí, uvedla agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Tokio
doporučujeme

Zpomalující globální růst, čínsko-americká obchodní válka a komplikace kvůli odchodu Británie z Evropské unie již v posledních měsících donutily mnoho centrálních bank zaujmout uvolněnější postoj. Japonsko se tak ocitá v podobné situaci, jako většina zbytku světa, kde aktivita v továrnách zpomaluje a podnikatelská důvěra se kvůli rostoucí globální nejistotě zhoršuje.

Údaje japonského ministerstva financí ukázaly, že vývoz v únoru meziročně klesl o 1,2 procenta. Analytici čekali snížení jen 0,9 procenta. V lednu se vývoz propadl až o 8,4 procenta. Dovoz se snížil o 6,7 procenta. Zahraniční obchod však skončil v přebytku 339 miliard JPY (68,7 miliardy Kč), ve srovnání s loňským schodkem 13,9 miliardy JPY.

"Vývoz bude mít zatím nadále klesající trend, což by mohlo omezit kapitálové výdaje a mzdy. Domácí ekonomika bude čelit vážné situaci před říjnovým zvýšením prodejní daně," uvedl hlavní ekonom Norichukin Research Institute Takeši Minami. Někteří analytici dodávají, že nelze vyloučit recesi.

Vývoz do Číny, která je největším obchodním partnerem Japonska, se meziročně zvýšil o 5,5 procenta díky dodávkám zařízení pro výrobu polovodičů a automobilům. K růstu zřejmě přispělo i načasování začátku lunárního nového roku. Za leden a únor však celkový obchod s asijským gigantem zůstává slabý a dodávky klesly o 6,3 procenta.

Vývoz do Asie, která se na celkovém exportu Japonska podílí více než polovinou, se snížil o 1,8 procenta.

Vývoz do USA se zvýšil o dvě procenta, dovoz však stoupl až o 4,9 procenta. Přebytek japonského obchodu s USA tak klesl o 0,9 procenta.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mor prasat těžce zasáhl Čínu. Vepřové maso zdražilo o 100 procent

10.12.2019 10:57 Spotřebitelské ceny v Číně se v listopadu zvýšily meziročně o 4,5 procenta, což byl nejvyšší růst…

Další rána pro Nissan. Burzovní komise navrhla obří pokutu pro automobilku

10.12.2019 10:42 Japonská komise pro cenné papíry a burzy doporučila, aby finanční regulátor uložil automobilce…

Krize v Číně: Prodej aut klesá už 17 měsíců, na vině je i obchodní válka

10.12.2019 09:25 Prodej nových aut v Číně se v listopadu meziročně snížil o 3,6 procenta a propad zaznamenal už 17.…

Trh s nositelnou elektronikou zažívá boom, na dračku jdou chytrá sluchátka

10.12.2019 07:48 Světový trh s takzvanou nositelnou elektronikou, jako jsou například chytré hodinky, fitness…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama