Japonská ekonomika na prahu recese? Export se dostal do značných potíží

Vývoz z Japonska v únoru třetí měsíc za sebou klesl. Japonská ekonomika, která je závislá na obchodu, se tak dostává stále více do tlaku, a japonská centrální banka zřejmě bude donucena nabídnou další stimulační opatření, aby zmírnila negativní dopady zpomalující vnější poptávky a obchodního napětí, uvedla agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Tokio
doporučujeme

Zpomalující globální růst, čínsko-americká obchodní válka a komplikace kvůli odchodu Británie z Evropské unie již v posledních měsících donutily mnoho centrálních bank zaujmout uvolněnější postoj. Japonsko se tak ocitá v podobné situaci, jako většina zbytku světa, kde aktivita v továrnách zpomaluje a podnikatelská důvěra se kvůli rostoucí globální nejistotě zhoršuje.

Údaje japonského ministerstva financí ukázaly, že vývoz v únoru meziročně klesl o 1,2 procenta. Analytici čekali snížení jen 0,9 procenta. V lednu se vývoz propadl až o 8,4 procenta. Dovoz se snížil o 6,7 procenta. Zahraniční obchod však skončil v přebytku 339 miliard JPY (68,7 miliardy Kč), ve srovnání s loňským schodkem 13,9 miliardy JPY.

"Vývoz bude mít zatím nadále klesající trend, což by mohlo omezit kapitálové výdaje a mzdy. Domácí ekonomika bude čelit vážné situaci před říjnovým zvýšením prodejní daně," uvedl hlavní ekonom Norichukin Research Institute Takeši Minami. Někteří analytici dodávají, že nelze vyloučit recesi.

Vývoz do Číny, která je největším obchodním partnerem Japonska, se meziročně zvýšil o 5,5 procenta díky dodávkám zařízení pro výrobu polovodičů a automobilům. K růstu zřejmě přispělo i načasování začátku lunárního nového roku. Za leden a únor však celkový obchod s asijským gigantem zůstává slabý a dodávky klesly o 6,3 procenta.

Vývoz do Asie, která se na celkovém exportu Japonska podílí více než polovinou, se snížil o 1,8 procenta.

Vývoz do USA se zvýšil o dvě procenta, dovoz však stoupl až o 4,9 procenta. Přebytek japonského obchodu s USA tak klesl o 0,9 procenta.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zisk Microsoftu stoupl o 19 procent, roste zájem o cloudovou službu Azure

25.04.2019 09:59 Americké softwarové společnosti Microsoft stoupl ve fiskálním třetím čtvrtletí zisk o 19 procent na…

loading...

Tesla vykázala ztrátu 702 milionů dolarů. Mnohem více, než se čekalo

25.04.2019 09:44 Americký výrobce elektromobilů Tesla vykázal v prvním čtvrtletí po ziskovém půlroce opět ztrátu,…

Boeing se potýká s propadem zisku, firmě zavařil letoun 737 MAX

24.04.2019 16:00 Čistý zisk amerického výrobce letadel Boeing v prvním čtvrtletí meziročně klesl o 13 procent na 2…

Aféra Ghosn táhne Nissan ke dnu, automobilka čeká prudký pokles zisku

24.04.2019 10:31 Japonský výrobce automobilů Nissan Motor zhoršil odhad zisku za uplynulý finanční rok. Podle nové…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama