Cena ropy klesá, ale benzín je stále drahý: Trhu s ropou nikdo nerozumí

Vědci zkoumali změny na trhu s ropou způsobené získáváním suroviny z břidlice. Ceny ropy se vymkly obvyklým schématům nabídky a poptávky. Podle vědců trh reaguje na dosud nerealizované obchody.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Těžba ropy
doporučujeme

Navzdory prudkému rozvoji alternativních zdrojů energie je lidská společnost stále velmi závislá na ropě. Obchod s touto klíčovou surovinou dlouhodobě ovládalo několik zemí, které měly to štěstí, že se na jejich území "černé zlato" nacházelo. Většina ropných velmocí se sdružuje v Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC). Jedním z hlavních cílů spolku, který kontroluje 75% světových zásob, je společný postup při určování cen ropy.

Jenže zásoby se postupně tenčí a ještě před pár lety hrozilo vytěžení známých zásob během nadcházejících desetiletí. Situaci změnila technologie výroby ropy z břidlic. Cena suroviny začala rapidně klesat.

Snižování cen ropy začalo dělat vrásky zemím v OPEC. Trend se pokusili členové společenství zvrátit zlevněním klasické ropy, jelikož výroba z břidlic je nákladnější. Jenže strategie fungovala jen chvíli a následně zpracovatelé břidlice rozšířili svou produkci. Výsledek tak byl přesně opačný.

Vývoj na trhu s ropou ekonomové nedokážou popsat. Možnou příčinu popsal v ekonomické studii německo-americký tým vědců. Cenu ropy podle studie již neurčuje aktuální trh, ale teprve plánované neexistující kontrakty. Poznatky můžou pomoci stabilizovat ropný trh.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Růst ekonomiky USA prudce zrychlil, hlásí ministerstvo. Analytici jsou…

26.04.2019 16:33 Tempo růstu americké ekonomiky v prvním čtvrtletí prudce zrychlilo a dosáhlo 3,2 procenta. Na konci…

Zeman v Číně hájil Huawei, české firmy podepsaly dohody o letectví či těžbě

26.04.2019 15:02 Aktualizováno České firmy dnes na česko-čínském hospodářském fóru v Pekingu podepsaly téměř desítku dohod a…

Nissan odbyl Francouze, holding s automobilkou Renault nevznikne

26.04.2019 13:46 Japonská automobilka Nissan Motor i japonská vláda odmítly návrh francouzské automobilky Renault,…

Nebezpečí pro svět: Prohrává Čína bitvu proti nevyléčitelnému moru prasat?

26.04.2019 13:02 V Číně se značně rozšířil Africký mor prasat. Problematické onemocnění pro všechny chovy vepřů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama