Cena ropy klesá, ale benzín je stále drahý: Trhu s ropou nikdo nerozumí

Vědci zkoumali změny na trhu s ropou způsobené získáváním suroviny z břidlice. Ceny ropy se vymkly obvyklým schématům nabídky a poptávky. Podle vědců trh reaguje na dosud nerealizované obchody.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Těžba ropy
doporučujeme

Navzdory prudkému rozvoji alternativních zdrojů energie je lidská společnost stále velmi závislá na ropě. Obchod s touto klíčovou surovinou dlouhodobě ovládalo několik zemí, které měly to štěstí, že se na jejich území "černé zlato" nacházelo. Většina ropných velmocí se sdružuje v Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC). Jedním z hlavních cílů spolku, který kontroluje 75% světových zásob, je společný postup při určování cen ropy.

Jenže zásoby se postupně tenčí a ještě před pár lety hrozilo vytěžení známých zásob během nadcházejících desetiletí. Situaci změnila technologie výroby ropy z břidlic. Cena suroviny začala rapidně klesat.

Snižování cen ropy začalo dělat vrásky zemím v OPEC. Trend se pokusili členové společenství zvrátit zlevněním klasické ropy, jelikož výroba z břidlic je nákladnější. Jenže strategie fungovala jen chvíli a následně zpracovatelé břidlice rozšířili svou produkci. Výsledek tak byl přesně opačný.

Vývoj na trhu s ropou ekonomové nedokážou popsat. Možnou příčinu popsal v ekonomické studii německo-americký tým vědců. Cenu ropy podle studie již neurčuje aktuální trh, ale teprve plánované neexistující kontrakty. Poznatky můžou pomoci stabilizovat ropný trh.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína chce na USA uvalit obchodní sankce, kvůli sporu z Obamovy éry

21.10.2019 15:50 Čína žádá Světovou obchodní organizaci (WTO) o povolení uvalit na Spojené státy odvetná obchodní…

Jak nahradit aplikace od Google? Huawei připustil, že ho poškozují sankce…

20.10.2019 21:13 Čínská společnost Huawei má problémy s nahrazením aplikací firmy Google ve svých mobilních…

Průlom v letecké dopravě: Nonstop let New York-Sydney skončil úspěchem …

20.10.2019 16:37 Aktualizováno Rekordní první let mezi New Yorkem a australským městem Sydney bez mezipřistání byl úspěšný. Boeing…

Obchodní spory drtí ekonomiku. Mezinárodní měnový fond volá po reformě WTO

20.10.2019 07:48 Obchodní spory patří mezi hlavní rizika ohrožující světové hospodářství, uvedl dnes Mezinárodní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama