Fed letos úroky nezvedne, příští rok jen jednou

Měnový výbor americké centrální banky (Fed) dnes podle očekávání nechal základní úrokovou sazbu beze změn v rozmezí 2,25 až 2,50 procenta. Letos se úrokovou sazbu nechystá zvedat vůbec a v roce 2020 plánuje jen jedno zvýšení o čtvrt procentního bodu. Na rok 2021 pak opět žádné zvýšení základní úrokové sazby neplánuje.

Přidejte svůj názor

Americký dolar
doporučujeme

V prohlášení zveřejněném po dvoudenním zasedání Fed uvedl, že v květnu zpomalí program snižování svého dluhopisového portfolia na hodnotu 15 miliard dolarů měsíčně z 30 miliard měsíčně a koncem září jej zcela ukončí. To je krok, který by měl pomoci udržet úrokové sazby dlouhodobě nízko. Jak připomněla agentura DPA, Fed tak ponechá mnohem více peněz na trhu. Fed se dluhopisů nakoupených v období krize začal zbavovat, když se ekonomice začalo znovu dařit.

Podle některých analytiků by centrální banka letos mohla dokonce přistoupit ke snížení základní úrokové sazby, pokud by americká ekonomika výrazně zpomalila. Fed loni zvýšil základní úrokovou sazbu čtyřikrát, naposledy na svém prosincovém zasedání.

Vyjádření Fedu o úrokových sazbách je podle agentury AP dramatickým přitvrzením jeho plánu být ohledně dalšího zvyšování sazby "trpělivý". Ještě koncem loňského roku totiž banka ve výhledu pro letošek počítala se dvěma zvýšeními základní úrokové sazby.

Pauza ve zvyšování úrokové sazby je reakcí na zpomalení americké a globální ekonomiky. Trh práce v USA zůstává podle vyjádření Fedu stále silný, ve čtvrtém čtvrtletí ale zpomalil růst ekonomické aktivity, uvedla banka. "Nedávné statistiky ukazují na pomalejší růst výdajů domácností a fixních investic podniků v prvním čtvrtletí," dodala.

Šéf Fedu Jerome Powell nicméně zůstává k hospodářskému vývoji optimistický a současné zpomalení považuje za přechodný jev. "Výhled je pozitivní," řekl novinářům na dnešní tiskové konferenci. Kromě stále nízké nezaměstnanosti připomněl i růst mezd a platů a podle průzkumů přetrvávající důvěru spotřebitelů a investorů v ekonomiku. Na dotaz, zda Fed na letošek neplánuje snížení základní úrokové sazby, uvedl, že takový krok nebude podle současných ukazatelů zapotřebí. "Nyní je čas na to být trpělivý, sledovat a čekat," vysvětlil Powell.

Americké akcie po zveřejnění výsledku zasedání měnového výboru částečně vyrovnaly dřívější ztráty, dolů zamířil dolar a klesat začaly výnosy dluhopisů americké vlády. Asi hodinu před koncem obchodování ztrácel Dow Jonesův index pouze 0,03 procenta na 25.878,47 bodu, zatímco širší index S&P 500 a index technologického trhu Nasdaq byly oba dokonce v zisku. Dolar ke koši šesti hlavních světových měn oslaboval o 0,6 procenta na 95,81 bodu.

Od základní úrokové sazby Fedu se odvíjejí úvěrové náklady podniků i spotřebitelů. To znamená, že s růstem sazeb vklady v bankách bývají více úročeny, zatímco dlužníkům se prodražují půjčky. Americký prezident Donald Trump centrální banku v minulosti několikrát vyzýval, aby úroky nezvedala a nesnižovala tak hospodářský růst.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Síť 5G? V Praze se uskuteční bezpečností konference, USA budou brojit…

20.04.2019 10:44 Konference o kybernetické bezpečnosti v Praze na počátku května se bude zabývat společným evropským…

Trump vyjednal paskvil? Dopady nové smlouvy NAFTA na USA jsou rozporuplné

20.04.2019 08:51 Možné dopady nové severoamerické dohody o volném obchodu, která má nahradit dřívější smlouvu NAFTA,…

Japonské firmy investují do Uberu miliardu dolarů

19.04.2019 17:20 Konsorcium japonských firem investuje miliardu dolarů (zhruba 23 miliard Kč) do poskytovatele…

Čínská ekonomika čelí problémům, Peking spustí proticyklická opatření

19.04.2019 16:40 Čína bude dál podporovat svou ekonomiku, přestože výsledky prvního čtvrtletí překonaly odhady. Její…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama