Blíží se další velká ekonomická krize? Ekonomové očekávají problémy už velmi brzy

Na trhu se nyní hodně hovoří o možné ziskové recesi v USA. Tomu, že se opravdu blíží, podle ekonomů naznačují křivky vývoje dlouhodobých a krátkodobých dluhopisů.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Ekonomika
doporučujeme

To, že do roku 2021 opravdu přijde, si podle průzkumu Národní asociace pro podnikovou ekonomiku (NABE) myslí víc než tři čtvrtiny ekonomů. Celých 42 procent ekonomů, kteří se dotazníkového šetření zúčastnili, se se domnívá, že recese nastane už v příštím roce. Každý desátý je dokonce přesvědčen, že přijde už letos.

V letech probíhající konjunktury se často hovoří o tom, kdy přijde ekonomická krize – recese. Za jeden ze spolehlivých indikátorů je považováno takzvané zplošťování výnosových křivek amerických dluhopisů.

Předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell v tomto týdnu podle stanice CNBC uvedl, že americká ekonomika je stále silná, čelí nicméně tvrdému testu na trhu dluhopisů, který v pátek ráno vykazoval klasické znaky recese.

Výnosy krátkodobých a dlouhodobých vládních dluhopisů nyní značí výraznou recesi, která tu nebyla od roku 2007. Inverzní výnosová křivka neznamená, že bezprostředně hrozí recese, ale že je pravděpodobná v průběhu příštího roku.

Výnos desetiletých amerických státních dluhopisů poprvé od krize před deseti lety klesl pod výnos tříměsíčních dluhopisů. Ekonomové považují tento posun jako špatný signál pro ekonomiku.

„Výnosové křivky reagují na to, co vidí. Na to, co podle mého názoru znamená globální ekonomické zpomalení,“ řekl Peter Boockvar, hlavní investiční ředitel Bleakley Advisory Group.

Loading...
Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na ohebný mobil si ještě počkáme. Samsung odložil zahájení prodeje Galaxy…

22.04.2019 21:20 Aktualizováno Jihokorejská společnost Samsung Electronics se po zprávách o problémech s displejem rozhodla, že…

Tlak na Teherán roste: USA zrušily všechny výjimky ze sankcí na íránskou…

22.04.2019 17:23 Aktualizováno Americké sankce na obchodování s íránskou ropou budou od května platit bez výjimky. Bílý dům dnes…

V Číně explodoval vůz Tesla. Automobilka prověřuje záhadné VIDEO

22.04.2019 17:13 Americký výrobce elektromobilů Tesla vyslal vyšetřovací tým, aby prozkoumal videozáznam sdílený na…

Gigant Huawei výrazně zvýšil tržby, navzdory tlaku ze strany USA

22.04.2019 17:00 Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei v prvním čtvrtletí zvýšil tržby meziročně o 39…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama