Blíží se další velká ekonomická krize? Ekonomové očekávají problémy už velmi brzy

Na trhu se nyní hodně hovoří o možné ziskové recesi v USA. Tomu, že se opravdu blíží, podle ekonomů naznačují křivky vývoje dlouhodobých a krátkodobých dluhopisů.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Ekonomika
doporučujeme

To, že do roku 2021 opravdu přijde, si podle průzkumu Národní asociace pro podnikovou ekonomiku (NABE) myslí víc než tři čtvrtiny ekonomů. Celých 42 procent ekonomů, kteří se dotazníkového šetření zúčastnili, se se domnívá, že recese nastane už v příštím roce. Každý desátý je dokonce přesvědčen, že přijde už letos.

V letech probíhající konjunktury se často hovoří o tom, kdy přijde ekonomická krize – recese. Za jeden ze spolehlivých indikátorů je považováno takzvané zplošťování výnosových křivek amerických dluhopisů.

Předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell v tomto týdnu podle stanice CNBC uvedl, že americká ekonomika je stále silná, čelí nicméně tvrdému testu na trhu dluhopisů, který v pátek ráno vykazoval klasické znaky recese.

Výnosy krátkodobých a dlouhodobých vládních dluhopisů nyní značí výraznou recesi, která tu nebyla od roku 2007. Inverzní výnosová křivka neznamená, že bezprostředně hrozí recese, ale že je pravděpodobná v průběhu příštího roku.

Výnos desetiletých amerických státních dluhopisů poprvé od krize před deseti lety klesl pod výnos tříměsíčních dluhopisů. Ekonomové považují tento posun jako špatný signál pro ekonomiku.

„Výnosové křivky reagují na to, co vidí. Na to, co podle mého názoru znamená globální ekonomické zpomalení,“ řekl Peter Boockvar, hlavní investiční ředitel Bleakley Advisory Group.

Loading...
Vstupte do diskuze (14)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nálety turistů: Města i celé státy už jich mají dost, přijímají radikální…

22.09.2019 21:19 Aktualizováno Mnoho obyvatel západní polokoule se nyní vrací zpět do kanceláře, kde je čas podělit se o příběhy a…

Světové firmy slibují snížit emise, Nestlé chce být dokonce na nule

22.09.2019 09:32 Téměř 90 velkých světových firem působících v široké škále odvětví od potravinářství po cementářský…

Kubu drtí sankce USA, nemá dost pohonných hmot. Zemědělci zapřáhnou voly

21.09.2019 07:36 Kvůli nedostatku pohonných hmot Kubánci v zemědělství znovu zapojí hospodářská zvířata. Na 4000…

Brčka či vodítka pro psy. USA udělí celní výjimku pro 400 čínských výrobků

20.09.2019 14:53 Spojené státy dočasně osvobodí více než 400 produktů z Číny od celních poplatků ve výši 25 procent.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama