Růst světového obchodu zpomaluje. Kvůli Trumpovi může být ještě hůř, varuje WTO

Světový obchod se ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku snížil o 0,3 procenta a letos zřejmě zpomalí roční růst na 2,6 procenta z loňských tří procent. Vyplývá to z dnešní výroční prognózy Světové obchodní organizace (WTO), která původně předpovídala na letošek zvýšení obchodu o 3,7 procenta.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Burza NYSE v New Yorku
doporučujeme

WTO ve zprávě konstatovala, že závažím pro globální obchod jsou nová cla a odvetná opatření, slabší hospodářský růst, výkyvy na finančních trzích a přísnější měnové podmínky ve vyspělých zemích. V září WTO předpovídala, že růst světového obchodu se v roce 2018 zpomalí na 3,9 procenta ze 4,6 procenta v roce 2017.

"Vzhledem k tomu, že obchodní napětí je vysoké, nikdo by neměl být tímto výhledem překvapen. Obchod nemůže hrát svou plnou úlohu tahouna růstu, když existuje tak vysoká míra nejistoty," řekl generální ředitel WTO Roberto Azevedo.

"Samozřejmě, ve hře jsou i další prvky, ale hlavním faktorem je rostoucí napětí. Myslím, že je zcela zřejmé, že velkou roli hraje napětí mezi Spojenými státy a Čínou," dodal. Dopad odchodu Británie z Evropské unie předpovědět odmítl.

Přestože objem obchodu v roce 2018 vzrostl jen mírně, v přepočtu na americký dolar stoupl o deset procent na 19,48 bilionu dolarů (447,16 bilionů Kč), částečně díky 20procentnímu růstu cen ropy, uvedla WTO.

Očekává se, že objem obchodu se zbožím v letošním roce výrazně vzroste v rozvíjejících se ekonomikách s růstem vývozu o 3,4 procenta ve srovnání s 2,1 procenta ve vyspělých ekonomikách. Tato předpověď je však značně nejistá vzhledem k tomu, že letos očekávané zvýšení o 2,6 procenta je těsně nad polovinou předpovědi sahající od 1,3 ke 4,00 procenta. Skutečná míra růstu může být ještě vyšší nebo nižší, pokud by se napětí v obchodu dále prohloubilo nebo zmírnilo.

Hlavní ekonom WTO Robert Koopman poznamenal, že mohou přijít horší časy, pokud prezident USA Donald Trump uvalí vyšší cla na dovoz automobilů. "Obchod mezi USA a Čínou představuje asi tři procenta globálního obchodu a globální automobilový obchod zaujímá osm procent celkové světové obchodní výměny, takže si umíte představit, že dopad cel na vozy by byl větší než dopad americko-čínského obchodního konfliktu," řekl Koopman. Co se týče brexitu, ten by podle něho v nejhorším scénáři stáhl růst světového obchodu ke spodní hranici uvedeného rozpětí.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Saudi Aramco láme rekord. Je první firmou s tržní kapitalizací dva biliony…

12.12.2019 15:50 Saúdskoarabská ropná firma Saudi Aramco se druhý den na burze stala první společností na světě,…

Japonsko má první tanker na přepravu zkapalněného vodíku, dnes byl křest

12.12.2019 14:44 Japonská společnost Kawasaki Heavy Industries slavnostně pokřtila první loď na světě pro přepravu…

Rekord na burze. Saudi Aramco je největší firmou světa dle tržní…

11.12.2019 13:25 Akcie ropné společnosti Saudi Aramco zahájily obchodování na burze v Rijádu růstem o deset procent,…

Zemřel spoluautor čárového kódu George Laurer, "změnil hru" ve světovém…

11.12.2019 13:06 Americký inženýr George Laurer, který přispěl k rozšíření čárového kódu v obchodech po celé planetě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama