Prodej aut v USA začal klesat, na vině je i nepříznivé počasí

Prodej aut ve Spojených státech se v prvním čtvrtletí snížil o dvě procenta na více než čtyři miliony. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila analytická společnost Ward's Automotive Intelligence. Podle analytiků za pokles mohou rostoucí ceny aut, konkurence bohaté nabídky ojetých vozů a relativně vysoké úrokové sazby, přispělo k němu však i nepříznivé zimní počasí a částečné uzavření vládních úřadů. Zpráva je dalším signálem toho, že americká ekonomika začíná zpomalovat.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

"Můžeme s jistotou říct, že prodej nových vozů je za svým vrcholem," uvedl manažer průmyslových analýz výzkumné firmy Edmunds.com Jeremy Acevedo. "S pokračujícím růstem cen nových vozů, úrokovými sazbami, které se drží na maximu od recese, a stále dražším leasingem tlak na trh roste," dodal.

Většina analytiků očekává, že prodej aut letos klesne na 16,9 milionu vozů z loňských 17,27 milionu. Prodej dosáhl svého vrcholu v roce 2016, kdy se prodalo 17,55 milionu vozů.

Velkým faktorem jsou ceny. Národní svaz prodejců aut uvedl, že průměrná cena nového vozu na konci prvního čtvrtletí stoupla 3,3 procenta na 36.410 USD (835.000 Kč). Úrokové sazby u půjček na auta v průměru stouply na 6,36 procenta, nejvýše za desetiletí.

Pokles prodeje aut a nižší výdaje spotřebitelů naznačují, že Američané utahují opasky kvůli zpomalení globálního růstu a protože se vytrácí příznivý vliv snížení daní americkou vládou na konci roku 2017.

Společnost Cox Automotive upozornila, že Američané si za posledních pět let koupili 85 milionů nových vozů. Trh je tak již zřejmě v poslední fázi hospodářského cyklu a není zde příliš velká neuspokojená poptávka. V letošním roce se také dostane na trh rekordních 4,1 milionu ojetých vozů z dvou- až tříletých leasingových dohod. Spotřebitelé tak budou mít velký výběr a budou si moci koupit relativně poslední modely se slevou až 40 procent proti novým.

Navzdory poklesu v prvním čtvrtletí však prodej aut zůstává realativně silný. Ekonom svazu prodejců Patrick Manzi uvedl, že i když důvěra spotřebitelů slábne, zůstává vysoká a je vidět, že spotřebitelé jsou stále ochotni dělat velké nákupy. Také trh práce je stabilní a růst mezd zrychlil, napsala agentura AP.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Emisní povolenky jdou na dračku. Obrat obchodů loni trhl rekord

25.01.2020 12:34 Obrat obchodů s emisními povolenkami v loňském roce celosvětově vzrostl o 34 procent na rekordních…

Podraží hřebíky? USA uvalí cla na některé produkty z oceli a hliníku

25.01.2020 08:31 Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se rozhodla uvalit dodatečná cla na některé…

WTO je kvůli Trumpovi paralyzována, EU a Čína se dohodly na provizorním…

24.01.2020 15:34 Sedmnáct členů Světové obchodní organizace (WTO), včetně Evropské unie a Číny, se dohodlo na…

Soros udeřil: Trump je sebestředný podvodník, hrozí kolaps ekonomiky USA

24.01.2020 12:43 Americký miliardář a filantrop maďarského původu George Soros na okraj Světového ekonomického fóra…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama