Čína a USA se opět pokusí ukončit obchodní válku, už podeváté

Týmy vyjednavačů ze Spojených států a Číny dnes obnoví jednání, které má ukončit obchodní válku mezi dvěma největšími ekonomikami světa. Spor obou zemí způsobil nejistotu pro podnikatele a investory a zhoršil výhled růstu globální ekonomiky. Obě strany se sejdou již po deváté a analytici vyjadřují optimismus, že by se mohly přiblížit k určité formě dohody, píše agentura AP.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Čína
doporučujeme

Vyjednavači se minulý týden sešli v Pekingu. Americký ministr financí označil toho jednání za konstruktivní. Nyní se čínský tým, který vede vicepremiér a důvěrný přítel čínského prezidenta Liou Che, přesune do Washingtonu.

Šéf americké obchodní komory Myron Brilliant novinářům řekl, že atmosféra jednání je povzbudivá. Podle jeho odhadu je dohoda hotová zhruba z 90 procent. Varoval však, že posledních deset procent bude nejobtížnějších.

V centru sporu jsou obvinění vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Čína krade technologie a nutí americké společnosti předávat jí svá obchodní tajemství, aby Peking předstihl Washington v technologické dominanci. V rámci tlaku na Čínu zavedly USA cla na čínské zboží, jehož roční hodnota dovozu činí 250 miliard USD (5,7 bilionu Kč). Čína odpověděla odvetnými cly na zboží z USA v hodnotě 110 miliard USD.

Kvůli obchodnímu sporu mezi USA a Čínou již mimo jiné Světová banka a Mezinárodní měnový fond zhoršily svůj výhled globálního ekonomického růstu. Obávají se, že válka poškodí obchod a způsobí, že podniky sníží své investice dokud nebude jasné, jak spor skončí.

Napětí se trochu zmírnilo od setkání Trumpa s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem v Buenos Aires koncem loňského roku, na kterém se dohodli na jednáních a pozastavení plánů na zvýšení cel po dobu těchto jednání.

Trumpův ekonomický poradce Larry Kudlow v úterý uvedl, že obě strany dělají pokroky a označil nejnovější kolo jednání za zatím největší diskuzi, jakou kdy mezi sebou USA a Čína vedly.

Analytici upozorňují, že obě strany mají před sebou dvě velké překážky. Za prvé chce Trump zachovat cla nejméně 25 procent na čínský dovoz v hodnotě 50 miliard USD ročně, aby si udržel vliv na Čínu. Peking naopak chce tyto sankce zrušit. Za druhé obě strany musí vytvořit mechanismus, který zajistí, že Čína bude dodržovat veškeré závazky, ke kterým se v dohodě zaváže. Americká vláda si stěžuje, že Čína opakovaně nedokázala dodržet sliby z předchozích jednání.

Očekává se, že Čína bude souhlasit s vyššími nákupy amerického zboží, včetně sóji a zemního plynu, aby tak snížila obchodní deficit USA s Čínou, který loni dosáhl rekordních 379 miliard USD. Na obchodní deficit s Čínou si stěžuje Trump, mnoho ekonomů však uvádí, že vzájemný obchodní schodek je relativně bezvýznamným ukazatelem. Demokraté v americkém Kongresu i další osoby varují Trumpa před dosažením dohody, jejímž výsledkem by bylo pouze zvýšení vývozu USA do Číny bez požadavku, aby Peking přijal důležité ekonomické reformy.

Analytici upozorňují, že bez ohledu na to, na čem se strany dohodnou, je velmi nepravděpodobné, že by dohoda ukončila dlouhodobé napětí mezi převážně otevřenou kapitalistickou ekonomikou USA a Čínskou ekonomikou, ve které má dominantní úlohu komunistická strana a vláda. Dokonce i při uzavření dohody zůstane stále mnoho nevyřešených důležitých otázek, protože jsou zakořeněné v zásadních rozdílech mezi systémy USA a Číny, upozornil poradce právnické firmy Covington & Burling Christopher Adams, který dříve působil jako odborník na Čínu při americkém ministerstvu financí a úřadu amerického obchodního zmocněnce.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kdo je ve skutečnosti Jack Ma? Jeho aktivity v Africe vyvolávají otazníky

09.12.2019 08:35 Kdo je ve skutečnosti Jack Ma: podnikatel, nebo filantrop? Zakladatel Alibaby, internetové obchodní…

Prodej zbraní ve světě loni vzrostl o 4,6 procenta. V čele žebříčku jsou…

09.12.2019 07:30 Stovka nejvýznamnějších zbrojních koncernů loni navýšila objem prodeje zbraní o 4,6 procenta na 420…

Tisíce sexuálních útoků ve vozech Uberu? Firma řeší skandál

06.12.2019 09:38 Uber dostal v letech 2017 a 2018 téměř 6000 hlášení o sexuálních útocích ve svých vozech ve…

Obchodní válka polevuje? Čína částečně zruší cla na sóju a vepřové z USA

06.12.2019 09:33 Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených ze Spojených států. Oznámilo to dnes čínské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama