Konec obchodní války? Trump se vyjádřil optimisticky, Číně dochází trpělivost

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že během čtyř týdnů by mohlo být dosaženo dohody, která má ukončit devítiměsíční obchodní válku mezi Spojenými státy a Čínou. Jeho čínský protějšek Si Ťin-Pching mezitím vyzval k rychlému završení rozhovorů. Trump nicméně neohlásil datum, kdy se s čínským prezidentem sejde, aby obchodní válku ukončili, poznamenala agentura AFP.

Přidejte svůj názor

Donald Trump, 45. prezident USA
doporučujeme

"Jsme velice blízko k uzavření dohody," prohlásil Trump v Bílém domě. Přítomen byl místopředseda čínské vlády, který vede tým čínských vyjednávačů. "Postupujeme velice rychle dopředu, vyhlídky jsou velmi dobré a to bude velmi dobré pro všechny," uvedl. "Pokud budeme mít dohodu, budeme mít i summit," poznamenal s tím, že během čtyř týdnů - a možná i dříve - by mělo být jasněji.

Čínský prezident v poselství, které vicepremiér Liou podle agentury Nová Čína předal Trumpovi, naléhal na "rychlé završení jednání". Sám Liou podle tohoto zdroje tvrdil, že obě strany "dosáhly nového konsensu v důležitých otázkách".

Liou měl podle původního plánu jednat ve Washingtonu jen dva dny, ale jednání mají dnes pokračovat s americkým obchodním zmocněncem Robertem Lighthizerem.

Trump podle agentury Reuters uvedl, že se podařilo vyřešit některé z nejtěžších bodů, je ale třeba překlenout zbývající rozpory. Trump se podle agentury Reuters odmítl vyjádřit, co by se mělo stát s americkými dovozními cly. Čína požaduje jejich zrušení, zatímco američtí představitele jsou přinejmenším prozatím opatrní, než aby se takové páky vzdali.

Obchod mezi dvěma největšími ekonomikami světa loni podle amerických údajů dosáhl výše 660 miliard dolarů, z čehož na dovoz z Číny připadlo 540 miliard a na americký vývoz do Čínyh 120 miliard. Washington usiluje o rovnováhu v tomto obchodu, ale americký schodek se loni ještě prohloubil. V rámci tlaku na Peking zavedly USA loni dodatečná cla ve výši 10 až 25 procent na čínské zboží za více než 250 miliard dolarů a Trump hrozil cly na veškerý dovoz z Číny. Peking naopak odpověděl cly na americké zboží.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Coca-Cola výrazně zvýšila zisk, výsledky překonaly očekávání

23.04.2019 15:29 Americký výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola v letošním prvním čtvrtletí zvýšil čistý zisk…

Twitter zaskočil analytiky: Zvýšil zisk i tržby, překvapivě vzrostl počet…

23.04.2019 14:41 Provozovatel sociální sítě Twitter v prvním čtvrtletí zvýšil čistý čtvrtletní zisk na 191 milionů…

Samořízené taxíky? Tesla chystá revoluci. Svoje auto pošlete vydělávat,…

23.04.2019 12:18 Aktualizováno Tesla chce příští rok přijít s prvními samořízenými taxíky. Uvedl to v pondělí šéf společnosti…

Trumpův kandidát na členství ve Fedu odstoupil, nevybíravě útočil na ženy

23.04.2019 09:36 Herman Cain, kterého Donald Trump označil za svého možného kandidáta na členství ve vedení americké…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama