Konec obchodní války? Trump se vyjádřil optimisticky, Číně dochází trpělivost

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že během čtyř týdnů by mohlo být dosaženo dohody, která má ukončit devítiměsíční obchodní válku mezi Spojenými státy a Čínou. Jeho čínský protějšek Si Ťin-Pching mezitím vyzval k rychlému završení rozhovorů. Trump nicméně neohlásil datum, kdy se s čínským prezidentem sejde, aby obchodní válku ukončili, poznamenala agentura AFP.

Přidejte svůj názor

Donald Trump, 45. prezident USA
doporučujeme

"Jsme velice blízko k uzavření dohody," prohlásil Trump v Bílém domě. Přítomen byl místopředseda čínské vlády, který vede tým čínských vyjednávačů. "Postupujeme velice rychle dopředu, vyhlídky jsou velmi dobré a to bude velmi dobré pro všechny," uvedl. "Pokud budeme mít dohodu, budeme mít i summit," poznamenal s tím, že během čtyř týdnů - a možná i dříve - by mělo být jasněji.

Čínský prezident v poselství, které vicepremiér Liou podle agentury Nová Čína předal Trumpovi, naléhal na "rychlé završení jednání". Sám Liou podle tohoto zdroje tvrdil, že obě strany "dosáhly nového konsensu v důležitých otázkách".

Liou měl podle původního plánu jednat ve Washingtonu jen dva dny, ale jednání mají dnes pokračovat s americkým obchodním zmocněncem Robertem Lighthizerem.

Trump podle agentury Reuters uvedl, že se podařilo vyřešit některé z nejtěžších bodů, je ale třeba překlenout zbývající rozpory. Trump se podle agentury Reuters odmítl vyjádřit, co by se mělo stát s americkými dovozními cly. Čína požaduje jejich zrušení, zatímco američtí představitele jsou přinejmenším prozatím opatrní, než aby se takové páky vzdali.

Obchod mezi dvěma největšími ekonomikami světa loni podle amerických údajů dosáhl výše 660 miliard dolarů, z čehož na dovoz z Číny připadlo 540 miliard a na americký vývoz do Čínyh 120 miliard. Washington usiluje o rovnováhu v tomto obchodu, ale americký schodek se loni ještě prohloubil. V rámci tlaku na Peking zavedly USA loni dodatečná cla ve výši 10 až 25 procent na čínské zboží za více než 250 miliard dolarů a Trump hrozil cly na veškerý dovoz z Číny. Peking naopak odpověděl cly na americké zboží.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Porážka pro USA: Číňanů je mezi nejbohatšími lidmi víc než Američanů

22.10.2019 17:41 Hodnota majetku domácností v celém světě se zvýšila o 2,6 procenta na 360 bilionů dolarů (8,3…

Čína chce na USA uvalit obchodní sankce, kvůli sporu z Obamovy éry

21.10.2019 15:50 Čína žádá Světovou obchodní organizaci (WTO) o povolení uvalit na Spojené státy odvetná obchodní…

Jak nahradit aplikace od Google? Huawei připustil, že ho poškozují sankce…

20.10.2019 21:13 Čínská společnost Huawei má problémy s nahrazením aplikací firmy Google ve svých mobilních…

Průlom v letecké dopravě: Nonstop let New York-Sydney skončil úspěchem …

20.10.2019 16:37 Aktualizováno Rekordní první let mezi New Yorkem a australským městem Sydney bez mezipřistání byl úspěšný. Boeing…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama