Trump vyjednal paskvil? Dopady nové smlouvy NAFTA na USA jsou rozporuplné

Možné dopady nové severoamerické dohody o volném obchodu, která má nahradit dřívější smlouvu NAFTA, na hospodářství Spojených států mohou být rozporuplné. Z odhadů americké komise pro mezinárodní obchod (ITC) vyplývá, že by sice mohla mírně povzbudit americkou ekonomiku, ale zároveň může utlumit tamní automobilovou výrobu. Informuje o tom agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Americký dolar
doporučujeme

Dohoda uzavřená loni mezi USA, Kanadou a Mexikem a nazvaná podle jejich začátečních písmen USMCA podle komise zvýší hrubý domácí produkt (HDP) USA ročně o 0,35 procenta, tedy o 68,5 miliardy dolarů (1,6 bilionu Kč), vytvoří 176.000 nových pracovních míst a zvedne americký vývoz.

Americký autoprůmysl díky ní zaměstná dalších 30.000 lidí, ale zároveň se kvůli vyšším cenám prodá o 140.000 aut méně. V porovnání s rokem 2017 by to byl pokles o 1,25 procenta, uvádí ve čtvrtek zveřejněná 375stránková zpráva, která odhadovala vývoj na nejbližších šest let poté, co smlouva vstoupí v platnost.

Právě zlepšení situace automobilového průmyslu USA přitom bylo hlavní snahou amerických vyjednávačů, když svým dvěma sousedům navrhli vyjednat po volebním vítězství Donalda Trumpa změny v dohodě NAFTA. Současný americký prezident označoval smlouvu z roku 1994 za katastrofu pro americké průmyslové podniky, zato o USMCA hovoří v superlativech. V únoru ve svém poselství o stavu unie uvedl, že díky ní bude moci více aut nést hrdý nápis Made in the USA.

Novou dohodu ještě musí schválit americký Kongres. Kdy o ní bude hlasovat, zatím není jasné. Její příznivci doufají, že se tak stane do konce letošního léta, než se spustí další prezidentská volební kampaň.

Závěry ITC, která musí vypracovat dobrozdání ke každé nové obchodní dohodě uzavřené Spojenými státy, podle agentury Reuters ale dávají argumenty spíše jejím odpůrcům. Trumpova administrativa proto hned ve čtvrtek kontrovala vlastní mnohem optimističtější studií. Ta podle listu The Wall Street Journal uvádí, že americký autoprůmysl díky USMCA v zemi investuje 34 miliard dolarů a v průběhu příštích pěti let vytvoří 76.000 nových pracovních míst.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kdy vzlétnou Boeingy 737 MAX? FAA neví a nic není jisté

23.05.2019 04:14 Šéf amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) Dan Elwell nemá žádný harmonogram toho, kdy by…

USA dočasně zmírnily restrikce vůči firmě Huawei

21.05.2019 11:02 Aktualizováno Americké ministerstvo obchodu v noci na dnešek dočasně na tři měsíce zmírnilo obchodní restrikce…

Dohody mezi EU a Japonskem? Využívá je jen třetina českých exportérů

21.05.2019 08:29 Zatím jen třetina českých firem začala využívat výhod, které poskytuje únorová dohoda o volném…

Čeká nás světová recese? Banka varuje před následky obchodní války

20.05.2019 21:49 Kolaps obchodních jednání mezi Spojenými státy a Čínou a zvýšení cel na čínské zboží posunou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama