Trump vyjednal paskvil? Dopady nové smlouvy NAFTA na USA jsou rozporuplné

Možné dopady nové severoamerické dohody o volném obchodu, která má nahradit dřívější smlouvu NAFTA, na hospodářství Spojených států mohou být rozporuplné. Z odhadů americké komise pro mezinárodní obchod (ITC) vyplývá, že by sice mohla mírně povzbudit americkou ekonomiku, ale zároveň může utlumit tamní automobilovou výrobu. Informuje o tom agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Americký dolar
doporučujeme

Dohoda uzavřená loni mezi USA, Kanadou a Mexikem a nazvaná podle jejich začátečních písmen USMCA podle komise zvýší hrubý domácí produkt (HDP) USA ročně o 0,35 procenta, tedy o 68,5 miliardy dolarů (1,6 bilionu Kč), vytvoří 176.000 nových pracovních míst a zvedne americký vývoz.

Americký autoprůmysl díky ní zaměstná dalších 30.000 lidí, ale zároveň se kvůli vyšším cenám prodá o 140.000 aut méně. V porovnání s rokem 2017 by to byl pokles o 1,25 procenta, uvádí ve čtvrtek zveřejněná 375stránková zpráva, která odhadovala vývoj na nejbližších šest let poté, co smlouva vstoupí v platnost.

Právě zlepšení situace automobilového průmyslu USA přitom bylo hlavní snahou amerických vyjednávačů, když svým dvěma sousedům navrhli vyjednat po volebním vítězství Donalda Trumpa změny v dohodě NAFTA. Současný americký prezident označoval smlouvu z roku 1994 za katastrofu pro americké průmyslové podniky, zato o USMCA hovoří v superlativech. V únoru ve svém poselství o stavu unie uvedl, že díky ní bude moci více aut nést hrdý nápis Made in the USA.

Novou dohodu ještě musí schválit americký Kongres. Kdy o ní bude hlasovat, zatím není jasné. Její příznivci doufají, že se tak stane do konce letošního léta, než se spustí další prezidentská volební kampaň.

Závěry ITC, která musí vypracovat dobrozdání ke každé nové obchodní dohodě uzavřené Spojenými státy, podle agentury Reuters ale dávají argumenty spíše jejím odpůrcům. Trumpova administrativa proto hned ve čtvrtek kontrovala vlastní mnohem optimističtější studií. Ta podle listu The Wall Street Journal uvádí, že americký autoprůmysl díky USMCA v zemi investuje 34 miliard dolarů a v průběhu příštích pěti let vytvoří 76.000 nových pracovních míst.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prodej aut v Číně klesl v lednu téměř o 19 procent

26.02.2020 10:52 Celkový prodej automobilů v Číně se v lednu meziročně snížil o 18,7 procenta na 1,93 milionu vozů.…

Tržby z prodeje hudby v USA byly loni nejvyšší za 13 let

26.02.2020 10:15 Tržby z prodeje hudby ve Spojených státech v loňském roce vzrostly o 13 procent na 11,1 miliardy…

Šéf společnosti Walt Disney odstupuje z funkce, vystřídá ho Bob Chapek

26.02.2020 08:47 Robert Iger odstupuje s okamžitou platností z funkce výkonného ředitele americké mediální a filmové…

Ropa dál zlevňuje, může za to koronavirus

25.02.2020 18:07 Ceny ropy dnes opět klesají, na trhu stále přetrvávají obavy z dopadů epidemie nového typu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama