Průzkum finanční gramotnosti odhalil znepokojivé výsledky. Jak byste obstáli Vy?

Mladí lidé jsou často staršími generacemi kritizováni, že mají jen nízkou finanční gramotnost. Australský výzkum však odhaluje, že starší generace sama má obrovské mezery v této oblasti. Zprávu přinesl server news.com.au.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Jen 7% starších Australanů bylo schopno odpovědět na tři „jednoduché otázky“ týkající se finanční gramotnosti. Jedna třetina všech 3 400 respondentů ve věku 55-85 let odpověděla na všechny otázky špatně. To dle výzkumníků z Bond University odhaluje „nebezpečné stupně“ finanční negramotnosti.

„Upřímně, nečekal, že se to vyvine takovým směrem“, přiznává zděšení nad znepokojivými výsledky Adrian Gepp, docent statistiky na Bond University. „ Finanční gramotnost opravdu spadne, když přistoupíte k starším seniorům.“ U lidí v 70 letech a více je pokles velmi znatelný, dodal.

Podle Geppa přesto stále převládají mýty, že problémy s finanční gramotností mají mladší generace a že starší lidé je dostatečně finančně gramotná. Podle něj však starší lidí „mají tendenci být nadměrně přesvědčeni o svých finančních znalostech a dovednostech.“ Finančně negramotní lidé tak častěji zažívají ztrátu svých finančních aktiv a úspor po odchodu do důchodu.

Horší výsledky v testu vykazovaly lidé, kteří jsou single, ženy a lidé se špatným zdravím. Naopak ty nejlepší výsledky měli mladší, ženatí muži s vyšším příjmem.

PhD student Rui Xue, autor studie, tvrdí, že by finanční společnosti měli starším lidem navrhovat na míru šité produkty, které budou mnohem více srozumitelné a tak pomohou těmto zákazníkům lépe „optimalizovat své zdroje příjmů.“ Také navrhuje, aby se vytvořily online a mobilní aplikace přímo zaměřené na starší Australany, které je naučí, jak správně investovat a vybrat si důchodové produkty.

Podle průzkumu, který v v roce 2015 si nechalo provést Ministerstvo financí ČR, mělo celkem 52 % lidí nízkou či spíše nízkou finanční znalost, z toho 12 % má velmi nízkou finanční znalost. 55% seniorů, ve výzkumu vymezených jako osoby v důchodu, prokazovalo nízkou či spíše nízkou finanční znalost, z toho 15 % velmi nízkou. Jedná se o mírně vyšší číslo oproti celkovému průměru.

Otázky položené v australském výzkumu je možné si vyzkoušet. Pod nimi jsou připojeny i odpovědi.

1) Která z následujících investičních možností pravděpodobně povede ke ztrátě peněz během jednoročního období?

a) Konzervativní

b) Dynamický

c) Vyvážený

d) Nevím

2) Která z následujících investičních možností podle Vás má nejmenší šanci vést ke ztrátě peněz během jednoročního období?

a) Konzervativní

b) Dynamický

c) Vyvážený

d) Nevím

3) Pokud jste měli na výběr mezi přijetím 10 000 dolarů nyní nebo větším množstvím peněz za jeden rok od nynějška, jaká je minimální částka, kterou byste museli obdržet během jednoho roku, abyste si tuto možnost vybrali místo nynějších 10,000 dolarů?

Správné odpovědi: 1) Dynamický, 2) konzervativní, 3) Liší se v závislosti na finanční situaci, ale nejméně 10 250 dolarů na pokrytí nákladů na roční inflaci plus pojistné.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Amazon se brzy může stát největším maloobchodníkem v USA

12.06.2021 18:21 Americký internetový prodejce Amazon by již v příštím roce mohl vystřídat řetězec Walmart na postu…

Google ve Francii zaplatí pokutu za upřednostňování své reklamy

07.06.2021 18:31 Aktualizováno Americká internetová společnost Google ve Francii zaplatí pokutu 220 milionů eur (5,6 miliardy Kč)…

Země skupiny G7 se dohodly na dani ze zisku globálních firem minimálně 15…

05.06.2021 14:08 Členové skupiny nejvyspělejších zemí světa G7 se dnes dohodli na zavedení daně ze zisku globálních…

Microsoft: Ruští hackeři zodpovědní za loňský útok na SolarWinds vedou…

28.05.2021 21:28 Ruská hackerská buňka, která loni skrze software firmy SolarWinds pronikla do sítí desítek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama