Čínská ekonomika překvapila růstem dovozu

Čínský vývoz se v dubnu nečekaně snížil, zatímco dovoz překvapil prvním růstem za pět měsíců. Vývoz klesl meziročně o 2,7 procenta na 193,5 miliardy dolarů (4,45 bilionu Kč), dovoz se zvýšil o čtyři procenta na 179,6 miliardy dolarů. S odvoláním na celní údaje o tom informovala agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Čína
doporučujeme

Pokles exportu zaskočil analytiky, kteří podle Reuters předpovídali, že po březnovém zvýšení o 14,2 procenta se růst zpomalí na 2,3 procenta. Dovoz rovněž překvapil, když namísto poklesu o 3,6 procenta vykázal čtyřprocentní růst. V březnu se dovoz snížil o 7,6 procenta.

V obchodu s USA vykázala Čína v dubnu přebytek 21 miliard dolarů, když vývoz do USA meziročně klesl o 13,2 procenta na 31,4 miliardy dolarů a dovoz o 25,7 procenta na 10,3 miliardy. Za první čtyři měsíce se vývoz do Spojených států snížil o 9,7 procenta, zatímco dovoz amerického zboží poklesl o 30,4 procenta.

Ve čtvrtek a pátek mají pokračovat jednání Pekingu a Washingtonu o obchodní dohodě. Obě strany sice dříve vyjadřovaly spokojenost nad jejich průběhem, americký prezident Donald Trump ale o víkendu přistoupil ke zvýšení cel a pohrozil zavedením dalších. Podle USA Čína nedodržela své závazky a porušila své sliby.

Ekonomové upozorňují, že i kdyby bylo dosaženo dohody, čínský vývoz bude v letošním roce kvůli slabé světové poptávce nevýrazný a výrobci zaměstnávající miliony lidí budou pod tlakem.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kdy vzlétnou Boeingy 737 MAX? FAA neví a nic není jisté

23.05.2019 04:14 Šéf amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) Dan Elwell nemá žádný harmonogram toho, kdy by…

USA dočasně zmírnily restrikce vůči firmě Huawei

21.05.2019 11:02 Aktualizováno Americké ministerstvo obchodu v noci na dnešek dočasně na tři měsíce zmírnilo obchodní restrikce…

Dohody mezi EU a Japonskem? Využívá je jen třetina českých exportérů

21.05.2019 08:29 Zatím jen třetina českých firem začala využívat výhod, které poskytuje únorová dohoda o volném…

Čeká nás světová recese? Banka varuje před následky obchodní války

20.05.2019 21:49 Kolaps obchodních jednání mezi Spojenými státy a Čínou a zvýšení cel na čínské zboží posunou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama