Čína odmítá, že by popřela sliby z obchodních rozhovorů s USA

Čína dnes popřela, že by porušila sliby učiněné v rámci obchodních rozhovorů se Spojenými státy. Ty údajným porušením závazků zdůvodňují plánované páteční zvýšení cel na čínské zboží. "Čína dodržuje své sliby a to se nikdy nezměnilo," citovala agentura AFP mluvčího čínské ministerstva obchodu.

Přidejte svůj názor

Čína, ilustrační foto
doporučujeme

Mluvčí dnes rovněž uvedl, že Čína je plně připravena hájit své zájmy v obchodní válce se Spojenými státy. Peking podle něj nicméně doufá, že Washington bude schopen řešit problémy prostřednictvím dialogu namísto jednostranných opatření.

Do USA nyní na obchodní rozhovory míří čínská delegace, kterou vede vicepremiér Liou Che. Americký prezident Donald Trump o víkendu oznámil, že od pátku u vybraného čínského zboží, jehož roční dovoz do USA dosahuje hodnoty 200 miliard dolarů (4,6 bilionu Kč), zvýší cla na 25 z nynějších deseti procent. Americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer následně tento krok zdůvodnil tím, že Čína nedodržela své závazky v obchodních jednáních se Spojenými státy.

"Neustoupíme, dokud Čína nepřestane šidit naše pracovníky a krást naše pracovní místa," prohlásil Trump na středečním setkání se svými příznivci. "Porušili dohodu. To nemohou dělat. Takže budou platit," dodal.

Čínské ministerstvo obchodu již ve středu varovalo, že pokud USA dovozní cla skutečně zvýší, sáhne k "nutným odvetným opatřením". Mluvčí čínského ministerstva dnes uvedl, že Peking má odhodlání i kapacity potřebné k obraně svých zájmů. Dodal, že Čína se staví proti jednostranně zaváděným clům a nepodlehne žádnému tlaku.

Obchodní konflikt mezi dvěma největšími ekonomikami světa vyvolává napětí na světových finančních trzích. Panevropský akciový index STOXX 600 dnes sestoupil na nové měsíční minimum, krátce před 11:00 SELČ ztrácel téměř jedno procento.

Loading...
Témata: Čína | USA | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Akcie v Asii dál strmě klesají, nejvíce od krize v roce 2008

28.02.2020 10:37 Aktualizováno Akcie v Asii dál výrazně klesají a čelí nejhoršímu týdnu od finanční krize z roku 2008. Investory…

Turecká ekonomika se vzpamatovala z recese. Je na tom lépe, než se čekalo

28.02.2020 10:31 Turecká ekonomika se vzpamatovala z recese, kterou způsobila měnová krize. Ve čtvrtém čtvrtletí se…

Mediální magnát Jimmy Lai zatčen. Dle policie v Hongkongu se účastnil…

28.02.2020 07:48 Hongkongská policie dnes zatkla mediálního magnáta a kritiku Pekingu Jimmyho Laie a další dva…

Akcionáři CME schválili prodej Novy firmě PPF

27.02.2020 18:44 Akcionáři mediální společnosti Central European Media Enterprises (CME) na dnešní valné hromadě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama