Obchodní válka začíná? Čína uvalí odvetná cla na americké zboží

Peking se rozhodl, že od 1. června uvalí dodatečná cla na americké zboží, jehož roční dovoz do Číny dosahuje hodnoty 60 miliard dolarů (zhruba 1,4 bilionu Kč). Stupňuje tak obchodní válku mezi USA a Čínou, dvěma největšími ekonomikami světa. Čína svým rozhodnutím reagovala na nedávné zvýšení amerických cel na čínské zboží. Rozhodnutí oznámila krátce poté, co ji dnes prezident USA Donald Trump před odvetnými opatřeními varoval. Trump nicméně později uvedl, že zatím nerozhodl o uvalení cel na další čínské zboží.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Čína
doporučujeme

Dodatečná čínská cla se budou týkat více než 5000 amerických produktů, včetně například baterií, kávy nebo špenátu, uvedla agentura AP. Celní zatížení těchto produktů se od června zvýší až na 25 procent z dosavadních pěti až deseti procent.

Akciové trhy po ohlášení dodatečných čínských cel výrazně oslabují. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, kolem 21:00 SELČ odepisoval zhruba 2,2 procenta. Panevropský akciový index STOXX 600 uzavřel dnešní obchodování se ztrátou 1,2 procenta.

USA minulý týden zvýšily clo na dovoz čínského zboží v ročním objemu 200 miliard dolarů (4,6 bilionu Kč) na 25 procent z dosavadních deseti. Tento krok Washington zdůvodnil tím, že Peking porušil sliby učiněné v rámci obchodních rozhovorů. Trump dnes Čínu varoval, že pokud přistoupí k odvetným opatřením, bude to pro ni mít ještě vážnější důsledky.

Později americký prezident oznámil, že se koncem příštího měsíce na summitu skupiny zemí G20 v Japonsku setká se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Dodal, že by to mohla být velmi plodná schůzka. Upozornil rovněž, že obchodní dohoda s Čínou byla již z 95 procent hotova, když Peking změnil postoj a ustoupil od některých svých závazků.

"Obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou jde dneškem do ještě vyšších obrátek," uvedl hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. "Další eskalace americko-čínské obchodní války má ale minimálně jednu výhodu. Trumpa dost možná odradí od toho, aby uvalil svá cla na zboží z Evropské unie, zejména na německá auta, jež mu dlouho leží v žaludku," dodal. Trump by měl o clech na auta z EU rozhodnout do soboty.

Celní válka mezi USA a Čínou se naplno rozhořela loni v březnu, kdy Trump podepsal dekret o uvalení cel na dovoz čínského zboží v hodnotě až 60 miliard dolarů. Ve stejnou dobu vstoupila v platnost pětadvacetiprocentní cla na dovoz oceli a desetiprocentní cla na dovoz hliníku do USA, která se rovněž výrazně dotkla Číny.

O dalších clech ve výši 25 procent na čínské zboží v hodnotě 50 miliard dolarů ročně Trump rozhodl v polovině loňského června. Následovala cla ve výši deseti procent na zboží za 200 miliard dolarů, která se nyní zvýšila na 25 procent.

Trump navíc minulý týden nařídil Úřadu amerického obchodního zmocněnce (USTR), aby zahájil proces vedoucí k uvalení cel na téměř veškerý zbývající dovoz z Číny. Dnes nicméně uvedl, že o zavedení cel na další čínské zboží zatím nerozhodl.

Bílý dům se pomocí cel snaží vytvořit tlak na Peking, aby snížil přebytek Číny v obchodování se Spojenými státy. Cla jsou ale i reakcí na údajné krádeže duševního vlastnictví amerických podniků. Čína na americké kroky reaguje protiopatřeními.

Loading...
Témata: Čína | clo | USA | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (12)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tisíce sexuálních útoků ve vozech Uberu? Firma řeší skandál

06.12.2019 09:38 Uber dostal v letech 2017 a 2018 téměř 6000 hlášení o sexuálních útocích ve svých vozech ve…

Obchodní válka polevuje? Čína částečně zruší cla na sóju a vepřové z USA

06.12.2019 09:33 Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených ze Spojených států. Oznámilo to dnes čínské…

Ruští hackeři připravili banky o miliardy, stačil škodlivý program

05.12.2019 18:08 Aktualizováno Banky v desítkách zemí měla o více než 100 milionů dolarů (asi 2,3 miliard Kč) s použitím…

Jeden z hlavních inženýrů firmy Boeing jde do důchodu, řešil krizi letadel…

05.12.2019 10:20 Hlavní inženýr divize komerčních letadel americké společnosti Boeing John Hamilton, který měl na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama