Firmy z EU vidí nárůst problémů s přesunem technologií v Číně

Na vzestupu jsou nyní případy, kdy jsou evropské firmy usilující o podnikaní v Číně nuceny přesunout do země i své technologie. A to navzdory tvrzení Pekingu, že tento problém neexistuje. Ukázal to průzkum Obchodní komory EU v Číně. Názor na regulační prostřední v Číně je podle této lobbistické organizace nepříznivý, uvedla agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Čína, ilustrační foto
doporučujeme

Obchodní partneři Číny si už dlouho stěžují, že jejich firmy jsou často nuceny předat své ceněné technologie výměnou za přístup na trh druhé největší ekonomiky světa. Požadavek Spojených států, aby Čína problém vyřešila, je jedním z hlavních bodů současné obchodní války mezi oběma zeměmi. V jejím důsledku na sebe USA a Čína zavedly cla na dovoz zboží za miliardy dolarů.

Z průzkumu obchodní komory plyne, že 20 procent jejich členů bylo nuceno k transferu technologií, aby získali přístup na trh. Před dvěma lety bylo k transferu donuceno jen deset procent členů. Téměř čtvrtina z těch, kteří přesun technologií přiznali, tvrdí, že tato praktika v současnosti nadále pokračuje. Dalších 39 procent uvádí, že transfery se uskutečnily před méně než dvěma roky.

"Naši členové bohužel uvedli, že nucené transfery technologií nejenže přetrvávají, ale dějí se dvojnásobným tempem než před dvěma lety," uvedla na tiskové konferenci viceprezidentka komory Charlotte Rouleová. "Může to být z mnoha důvodů. Ať tak či onak, je nepřijatelné, aby tato praxe pokračovala na trhu tak zralém a inovativním, jako je Čína," dodala.

U některých průmyslových odvětví jsou nucené transfery ještě vyšší. Například v ropném a chemickém odvětví uvádí nucený přesun technologií 30 procent členů, ve výrobě zdravotnických přístrojů 28 procent a ve farmacii 27 procent.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Lu Kchang o víkendu řekl čínskému listu Žen-min ž'-pao, že vláda nemá politiku, která by nutila zahraniční podniky odevzdat své technologie. Pokud by nějaká firma byla schopna předložit fakta, která by prokazovala opak, bude se Čína snažit problém řešit, dodal.

Firmy se ale už dlouho obávají odplaty za to, že by mluvily o zneužívání vládními úředníky nebo státem podporovanými lokálními partnery, když mimo jiné nemají ani reálnou podporu u soudů kontrolovaných čínskou komunistickou stranou.

Většina firem v průzkumu komory také uvedla, že obchodní válka jejich podnikovou strategii nezměnila. Průzkum, v němž odpovědělo 585 podnikatelů, se však uskutečnil v lednu a v únoru, tedy před nejnovějším zvýšením cel ze strany USA. V té době pouze šest procent respondentů uvádělo, že přesouvají či přesunuli výrobu z Číny kvůli clům. Čtyři procenta uvedla, že zvažují nebo už snížily investice v Číně. Až 49 respondentů ovlivněných amerických cly uvedlo, že jejich firmy pokryly samy náklady vzniklé vyššími cly a ceny nechaly stejné.

Komora dodala, že členové mají negativní pohled na regulační prostředí v zemi. V příštích pěti letech 72 procent členů očekává, že překážky se zvýší nebo zůstanou stejné, přestože čínská vláda slíbila pokračovat v reformách a více otevřít ekonomiku.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Velká úleva pro Boeing: Prodal první 737 MAX po nehodách

18.06.2019 19:46 Americký výrobce letecké techniky Boeing získal první objednávku na svá letadla 737 MAX od doby,…

Facebook expanduje, představil globální měnu. Je to Libra a je založená na…

18.06.2019 17:29 Aktualizováno Internetová společnost Facebook dnes oficiálně představila plány na vytvoření nové digitální měny s…

Zdrcující zásah od USA. Tržby Huawei výrazně zaostanou za očekáváním

17.06.2019 14:35 Aktualizováno Tržby čínského výrobce telekomunikačních zařízení Huawei, který čelí obchodním restrikcím ze strany…

Konec nadvlády dolaru? EU má ambiciózní plán

17.06.2019 10:29 Stále viditelnější spory USA vedenými administrativou Donalda Trumpa a evropskými státy se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama