Rusko vyváží drůbež do Číny, do karet mu hraje prasečí mor

Rusko poprvé od sovětské éry vyvezlo drůbež do Číny. Jeho cílem je vybudovat si pevnější pozici na globálním trhu drůbeže a pomáhá mu v tom skutečnost, že čínský chov prasat ničí africký mor, píše agentura Bloomberg. Čína kvůli němu může přijít až o 30 procent prasat a drůbeží maso je levnější alternativou.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Drůbež, ilustrační foto
doporučujeme

Sice ještě nějakou chvíli potrvá, než Rusko začne ohrožovat přední vývozce jako Spojené státy, Brazílii a Evropskou unii, nicméně signálem může být prodej kuřecích křídel v minulém měsíci, uvedl Bloomberg. Za posledních deset let Rusko zdvojnásobilo produkci drůbežího masa a stalo se šestým největším světovým producentem. V loňském roce se jeho vývoz kuřat rovnal třetině čínského dovozu. Nyní je situace pro proniknutí na čínský trh příznivá.

Podnik Miratorg Agribusiness Holding vyvezl v dubnu do Číny 54 tun kuřecích křídel a podle ruské asociace masného průmyslu může země během několika příštích let exportovat desetitisíce tun. Čína zatím povolila dovoz kuřecího masa od 30 ruských společností.

Kvůli africkému moru Čína musela porazit více než jeden milion prasat a podle prognózy amerického ministerstva zemědělství její dovoz drůbeže v letošním roce stoupne o 68 procent na 575.000 tun.

Rusko s Čínou jedná také o dodávkách vepřového masa, kterého však vyváží podstatně méně než kuřecího.

Ještě před dvaceti lety bylo Rusko předním světovým dovozcem drůbeže, a jakkoli se blíží soběstačnosti, stále více kuřat dováží než vyváží. Jak ale poznamenala ruská asociace masného průmyslu, při využití veškeré stávající kapacity by ruská produkce mohla vzrůst o několik stovek tisíc tun a mohla by pokrýt potřeby předních dovozců.

"Rusko je blízko tomu stát se čistým exportérem kuřecího masa a na světovém trhu by mohlo patřit k největším dodavatelům," prohlásil šéf asociace Sergej Jušin. "Máme obilí ke krmení drůbeže a máme odborné znalosti," dodal.

Podle masokombinátu Čerkizovo se v Číně nejsnadněji prodávají kuřecí pařáty, které jsou v zemi lahůdkou, a křídla. Další části jako například stehna se střetávají s konkurencí z Evropské unie, Brazílie a dalších dodavatelů.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Střelba do vlastních řad? Skupina miliardářů přišla s nečekaným požadavkem

25.06.2019 11:16 Skupina nejbohatších lidí ve Spojených státech vyzvala kandidáty pro nadcházející prezidentské…

Renault dostal košem. Nissan odkládá jednání o prohloubení aliance

25.06.2019 09:35 Japonská automobilka Nissan Motor odloží jednání o prohloubení aliance se svým francouzským…

Nejvyšší soud USA prolomil tabu: V obchodních názvech lze používat…

24.06.2019 17:17 Americký nejvyšší soud se dnes zabýval žalobou módního návrháře pobouřeného úředním zákazem své…

Dolarovým milionářům patří půlka světa, největší nerovnost je v Severní…

20.06.2019 11:26 Finanční majetek je rozdělen čím dál nerovnoměrněji, úzké skupině 22,1 milionu dolarových milionářů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama