Roboti v Jižní Koreji zastávají stále více pracovních pozic

Jihokorejské restaurace, obchody, supermarkety, banky, ale i výrobci ve stále větší míře využívají místo zaměstnanců roboty a další automatická zařízení. Kvůli technologickým inovacím však mnoho Korejců, především pak mladých lidí, obtížněji hledá práci. Píše to agentura AP.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

V jedné z kaváren v hlavním městě Soulu připravuje kávu robot. Objednávky mu zákazníci posílají přes mobilní aplikaci či z automatizované pokladny. Do minuty obdrží zákazník kód, pomocí kterého může otevřít skříňku, ve které na něj čeká hotová káva. Robot zvládne připravovat 14 nápojů najednou.

"Je to skutečně zábavné a pohodlné," říká třicetiletá žena. "V době oběda je to tu zaplavené lidmi z kanceláří a místními. Takový robot se proto hodí, svou kávu dostanete snadněji," dodává.

Minimální mzda v Jižní Koreji vzrostla za poslední dva roky o 27,3 procenta, což firmy ještě více pobídlo k omezování nákladů tím, že lidské pracovníky nahradí roboty, domnívá se So Jong Ku, děkan jedné z místních ekonomických škol.

Mnohým pracovníkům se však tento trend nezamlouvá. V úterý v Soulu stávkovali jeřábníci, kteří protestovali proti používání automatických jeřábů na stavbách. Odbory také vystupují proti samoobslužným pokladnám ve velkých obchodních řetězcích.

Vláda také musela nedávno změnit svůj záměr plně zautomatizovat veškeré mýtné brány na korejských silnicích. O práci by přišlo asi 6700 lidí. Nakonec uzavřela kompromis - novou technologii stát částečně zavede, avšak lidem jejich práce zůstane.

Někteří mladí lidé nástup robotů naopak vítají. "Mileniálové, tedy ti, kteří se narodili po roce 1980, jsou nejdůležitější zákazníci. Tato generace se nerada setkává s lidmi, takže upřednostňují technologii, která jim umožňuje co nejvíce omezit komunikaci z očí do očí," upozorňuje děkan So Jong Ku.

zdroj: YouTube

Někdo má výhrady také vůči kvalitě služeb, kterou roboti poskytují. Například zmíněný robot v kavárně neumí vyrobit nápoj zákazníkovi přesně na míru, stěžuje si třicetiletá žena, která si zde kávu občas kupuje. A když je zaplaven objednávkami, trvá mu příprava nápoje dlouho. Výrobce ale údajně již pracuje na rychlejší a chytřejší verzi robota, který bude umět rozeznávat hlas a pohyby jednotlivých zákazníků a bude nabízet nápoje přesně podle jejich přání.

Jižní Korea byla jednou z prvních zemí, která s nadšením začala automatizaci prosazovat. V roce 2017 měla největší hustotu průmyslových robotů na světě - 710 na 100.000 pracovníků ve výrobě. Její trh s roboty je mezi pěti největšími na světě. Cílem vlády je ho dál rozšiřovat, aby v roce 2023 dosáhl hodnoty 15 bilionů wonů (přes 289 miliard Kč).

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Velká úleva pro Boeing: Prodal první 737 MAX po nehodách

18.06.2019 19:46 Americký výrobce letecké techniky Boeing získal první objednávku na svá letadla 737 MAX od doby,…

Facebook expanduje, představil globální měnu. Je to Libra a je založená na…

18.06.2019 17:29 Aktualizováno Internetová společnost Facebook dnes oficiálně představila plány na vytvoření nové digitální měny s…

Zdrcující zásah od USA. Tržby Huawei výrazně zaostanou za očekáváním

17.06.2019 14:35 Aktualizováno Tržby čínského výrobce telekomunikačních zařízení Huawei, který čelí obchodním restrikcím ze strany…

Konec nadvlády dolaru? EU má ambiciózní plán

17.06.2019 10:29 Stále viditelnější spory USA vedenými administrativou Donalda Trumpa a evropskými státy se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama