Británie uzavřela s Jižní Koreou dohodu o obchodování po brexitu

Británie a Jižní Korea uzavřely předběžnou dohodu o vzájemném obchodování v případě vystoupení Spojeného království z Evropské unie. Jde o první "pobrexitovou obchodní dohodu" Londýna s některou z asijských zemí. Deník Financial Times píše, že Británie si dosud zajistila bilaterální obchodní dohody, jež pokryjí 63 procent obchodních smluv, které má nyní v rámci EU. Podle BBC zajistil Londýn dohody o návaznosti obchodování po brexitu s 12 státy a územími.

Přidejte svůj názor

Brexit
doporučujeme

Předběžnou dohodu s Jižní Koreou v Soulu podepsal britský ministr pro mezinárodní obchod Liam Fox se svou jihokorejskou kolegyní Ju Mjong-hi. Podmínky zhruba odpovídají současné obchodní dohodě mezi EU a Jižní Koreou. Zahrnují jihokorejský vývoz včetně automobilů a autodílů. Jižní Korea dováží převážně ropu a auta. Smyslem dohody je zajistit stabilitu v případě, že Británie z EU odejde bez dohody. Termín jejího odchodu je nejnověji stanoven na 31. říjen.

"Je to významná dohoda, protože zmírňuje nejistotu, kterou vyvolává brexit v době stupňujícího se obchodního sporu mezi Washingtonem a Pekingem," řekla jihokorejská ministryně Ju.

Dohoda by měla být ratifikována do konce října a platit začne v listopadu.

Jihokorejská ekonomika je čtvrtá největší v Asii, má vůdčí postavení v elektronice, ocelářství a výrobě aut. Loni do Británie vyvezla Jižní Korea produkty za pět miliard liber (144 miliard Kč). V rámci EU je Británie po Německu druhým největším obchodním partnerem této asijské země.

Coby člen EU je Británie účastníkem 40 obchodních dohod mezi unií a jejími partnery. Pokud z EU odejde bez dohody, přestane být okamžitě také účastníkem těchto dohod, což může narušit asi 11 procent britského obchodu, upozornila BBC.

Dosud si Británie zajistila dohody o pokračování obchodování i po brexitu s 12 státy a územími. Jsou mezi nimi Izrael, Norsko, Island, Švýcarsko nebo Chile.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Největší letadlo světa je na prodej, částka astronomická. Letělo pouze…

16.06.2019 20:38 Aktualizováno Stratolaunch, největší letadlo na světě podle rozpětí křídel, které letělo pouze jednou, je na…

Malér za malérem. Šéf Boeingu připustil chyby, získat důvěru zpět bude…

16.06.2019 20:20 Šéf americké společnosti Boeing dnes připustil, že se firma dopustila chyby při zavádění…

Další boeing má potíže? Piloty znepokojuje 787 Dreamliner

16.06.2019 11:25 Piloti leteckých společností se obávají o bezpečnost Boeingu 787 Dreamliner, neboť klíčový…

Trump vypustil varovný tweet. Co se stane, když nebude opět zvolen?

16.06.2019 08:56 Americký prezident Donald Trump varoval, že pokud nebude znovu zvolen do funkce, budou Spojené…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama