Konec nadvlády dolaru? EU má ambiciózní plán

Stále viditelnější spory USA vedenými administrativou Donalda Trumpa a evropskými státy se projevují i v ekonomické oblasti. Začínají se objevovat výzvy k posílení eura. Chce tak omezit vliv dolaru, tvrdí magazín Foreign Policy.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Americký dolar, ilustrační fotografie
doporučujeme

USA a EU mají řadu rozporů na mezinárodní politické scéně. Týkají se především mezinárodních sankcí. EU nesouhlasilo s Trumpovým rozhodnutím odstoupit z jaderné dohody s Íránem a zavést proti němu velmi tvrdé sankce. Evropské státy se pokoušely prostřednictvím speciálního finančního programu INSTEX dodat Íránu humanitární a zdravotní pomoc navzdory ekonomickým sankcím ustanoveným USA. Tento projekt však není příliš účinný.

EU nesouhlasí s USA jen v případě Íránu. Německu se nelíbí hrozby, které se na něj snáší ze strany Trumpa kvůli ropnému plynovodu z Ruska. Francie se vymezila proti snaze USA omezit v Evropě a jinde působení čínského technologického gigantu Huawei a odkazovala přitom na ochranu svým suverénních zájmů. I Španělsko vyjádřilo nespokojenost s obnovenými sankcemi USA vůči Kubě.

EU se též nelíbí obchodí válka, kterou USA vede s Čínou a celkově obchodní protekcionismus Trumpovy adminsitrativy, který se projevuje např. v uvalení cel na  ocel a hliník z EU.Trump v dubu též ohlásil, že USA se chystají uvalit odvetná cla za subvence pro výrobce letadel Airbus.

Spojené státy mohou využívat tohoto ekonomického nátlaku, protože dolar zůstává světovou rezervní měnou, která je nejpoužívanější v mezinárodních transakcích. To platí i pro Evropu. Ačkoliv EU je největším dovozcem energie na světě, za ropu, uhlí a zemní plyn většinou platí v dolarech.

EU by ráda toto změnilo a učinilo z eura silnější měnu. Evropská centrální banka (ECB) ve svém čtvrteční zprávě napsala, že vzrůstající obavy z dopadu napětí v mezinárodním obchodě, včetně uvalení jednostranných sankcí, vedly k sílící podpoře eura jako globální měny.

Minulý rok končící předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval k hlubším ekonomickým reformám, aby se posílilo euro v globální ekonomice. „Euro se musí stát tváří a nástrojem nové, více suverénní Evropy,“ řekl bývalý lucemburský premiér.

EU se tak přidává k státům jako jako Čína, Ruska, ale i Japonsko, které se dlouhodobě pokouší o ustanovení vlastní finanční soběstačnosti ve světě, ve kterém dominuje dolar. EU má tu výhodu, že euro je druhá nejsilnější měna na světě.

Zatímco podíl eura na přeshraničních transakcích zůstává na stejné úrovni - necelá třetina všech transakcí - podíl eura na světových devizových rezervách za poslední rok rostl, zatímco dolar klesl na nejnižší úroveň za téměř 20 let.

Nicméně, úředníci EU přiznávají, že k tomu, aby se z eura stala skutečně silná globální měna, je ještě dlouhá cesta. EU chybí skutečně panevropské banky a kapitálové trhy, které zůstávají rozděleny podle národních liniích.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tržní hodnota firmy Alphabet přesáhla bilion dolarů

17.01.2020 08:56 Tržní hodnota americké společnosti Alphabet, která je majitelem Googlu, ve čtvrtek poprvé přesáhla…

Globální ekonomika na zcestí? Loňská čísla byla nejhorší od krize

16.01.2020 20:23 Globální ekonomika loni vzrostla o 2,3 procenta, což byl nejpomalejší růst za deset let. Letos by…

Pyrrhovo vítězství? Trump oslavuje část dohody s Čínou, cena je však vysoká

16.01.2020 14:53 Americký prezident Donald Trump oslavuje podpis první fáze obchodní dohody s Čínou přirozeně jako…

USA nezruší čínská cla před uzavřením druhé části dohody

15.01.2020 12:05 Aktualizováno Spojené státy nezruší cla na čínské zboží do doby, než bude dokončena druhá fáze čínsko-americké…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama