Konec obchodní války? Dohoda mezi USA a Čínou je z 90 procent hotová

Obchodního dohoda mezi Spojenými státy a Čínou je zhruba z 90 procent hotová. V rozhovoru s televizí CNBC to dnes řekl americký ministr financí Steven Mnuchin. Je přesvědčen, že americký prezident Donald Trump a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching mohou tento víkend během setkání na summitu skupiny 20 největších ekonomik světa (G20) pokročit v jednáních, která nyní stagnují. Trump následně v rozhovoru s televizí Fox nevyloučil, že dohoda může být uzavřena na summitu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Donald Trump, 45. prezident USA
doporučujeme

"Byli jsme zhruba na 90 procentech cesty (s dohodou) a já si myslím, že existuje cesta k jejímu dokončení," řekl Mnuchin. Dodal, že americká strana chce slyšet, že Čína je ochotna vrátit se k jednacímu stolu a myslí si, že pro ekonomiku Číny i USA je dobré, aby měly tyto země vyrovnaný obchod. Doufá také, že dohoda by mohla být hotova do konce roku.

Podle Trumpa je dokonce možné, že se dohody podaří dosáhnout již na setkání se Siem, čímž by se předešlo hrozbě zavádění dalších cel. S vývojem dosavadních obchodních jednání je ale americký prezident spokojen. Poznamenal, že Čína o dohodu usiluje více než Spojené státy. Pokud se ale podle Trumpa dohody nepodaří dosáhnout, uvalí nová cla. Ty mohou být ve výši deseti procent a ne 25 procent, uvedl.

Trump se má s čínským prezidentem na summitu G20 v Japonsku setkat v sobotu. Výsledek jejich setkání by mohl být důležitý pro globální ekonomiku a finanční trhy, kterými už 18 měsíců otřásá nervozita způsobená obchodním napětím mezi dvěma největšími ekonomikami světa.

Investoři věří, že setkání prezidentů by mohlo přinést pokrok v dalším jednání. Průzkum bankovního domu Bank of America Merrill Lynch mezi investory zjistil, že asi dvě třetiny se domnívají, že dohoda sice tento týden uzavřena nebude, ale že nebudou ani zavedena nová cla.

Obchodní válka má dopad jak na ekonomiku Číny, tak na ekonomiku Spojených států, přestože oba prezidenti trvají na tom, že to tak není. V dubnu Mezinárodní měnový fond (MMF) snížil odhad růstu globální ekonomiky na letošní rok na 3,3 procenta z původních 3,5 procenta. Zdůvodnil to právě obchodním napětím.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

KLDR drtí sankce. Zahraniční obchod země byl loni nejnižší za deset let

19.07.2019 17:00 Celkový objem zahraničního obchodu KLDR, tedy vývoz a dovoz dohromady, se loni snížil o 48,8…

Toyota vyvinula pro olympiádu speciální elektromobil, sveze sportovce i…

19.07.2019 13:41 Japonská automobilka Toyota vyvinula pro nadcházející olympijské hry v Tokiu, které se budou konat…

Boeing 4,9 miliardy dolarů, kvůli problémům s letadly 737 MAX

19.07.2019 09:47 Kvůli problémům s letouny 737 MAX se americký výrobce letecké techniky Boeing rozhodl odepsat 4,9…

Příjmy Microsoftu překonaly očekávání, hitem je cloudová služba

19.07.2019 07:25 Americké společnosti Microsoft vzrostly příjmy ve čtvrtém fiskálním čtvrtletí o 12 procent na 33,72…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama