Putin jednal se saúdským princem, hodlají prodloužit omezení dodávek ropy

Rusko a Saúdská Arábie jsou zajedno v tom, že je zapotřebí prodloužit dohodu Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců o omezení dodávek ropy na trh, a to o šest až devět měsíců. Po dnešním setkání se saúdskoarabským korunním princem Muhammadem bin Salmánem to řekl ruský prezident Vladimir Putin.

Přidejte svůj názor

Muhammad bin Salmán (Saúdská Arábie)
doporučujeme

OPEC a jeho spojenci se loni v prosinci dohodli na snížení dodávek ropy na trh asi o 1,2 milionu barelů denně. Dohoda byla sjednána na šest měsíců a v platnost vstoupila začátkem letošního ledna. O dalším osudu dohody budou zástupci kartelu OPEC a jeho spojenců jednat začátkem příštího týdne.

"Budeme podporovat prodloužení (té dohody), Rusko i Saúdská Arábie," uvedl Putin. "Co se týče délky toho prodloužení, musíme ještě rozhodnout, zda to bude šest, či devět měsíců," dodal. Dohoda by podle něj měla být prodloužena ve své nynější podobě.

Cílem dohody je podpořit ceny ropy a omezit nadbytečné dodávky suroviny na trh. Šéf ruského státního investičního fondu RDIF Kirill Dmitrijev uvedl, že dohoda zvýšila příjmy ruského rozpočtu o více než sedm bilionů rublů (zhruba 2,5 bilionu Kč).

Cena severomořské ropy Brent od začátku letošního roku vzrostla o více než čtvrtinu. Podle analytiků by se však ceny ropy mohly dostat pod zvýšený tlak kvůli zpomalujícímu růstu světové ekonomiky a vysoké těžbě ve Spojených státech, které se k dohodě o omezení dodávek nepřipojily.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus může aerolinky připravit o desítky miliard USD

20.02.2020 18:36 Epidemie nového typu koronaviru by letos mohla způsobit první pokles globální poptávky po osobní…

Google aktualizuje pravidla užívání. Jde o největší změnu od roku 2012

20.02.2020 17:12 Aktualizováno Americká internetová společnost Google v reakci na postoj evropských soudů aktualizovala pravidla…

Čínské restaurace v USA téměř zejí prázdnotou. Hosty odrazuje virus Covid…

20.02.2020 09:12 V restauraci Shabu House v čínské čtvrti amerického města Houston se podávají tradiční asijská…

Covid-19 ohrožuje ekonomiku, čínská centrální banka snížila úroky

20.02.2020 08:41 Čínská centrální banka (PBOC) poprvé po třech měsících snížila základní úrokovou sazbu, aby…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama