Džínový gigant v potížích. Firmě Levi Strauss strmě klesl čistý zisk

Americkému výrobci džínového oblečení Levi Strauss & Co klesl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 62,3 procenta na 28,2 milionu USD (642 milionů Kč). Zisk stáhly dolů mimořádné náklady spojené s březnovou nabídkou akcií na burze. Příjmy se ale zvýšily, uvedla v úterý firma. Její akcie dnes v reakci oslabily až o 12 procent.

Přidejte svůj názor

Americký dolar (USD)
doporučujeme

Příjmy se za tři měsíce do 26. května zvýšily o 5,4 procenta na 1,31 miliardy USD (29,8 miliardy Kč). Bez zahrnutí kurzových výkyvů se zvýšily o devět procent.

Firma současně varovala, že růst tržeb ve druhé polovině roku zpomalí, a to kvůli slabšímu výkonu velkoobchodní divize a také proto, že její fiskální rok skončí těsně před takzvaným černým pátkem, který je důležitým obdobím pro nákupy. Velkoobchodní divize se na celkových příjmech firmy podílí zhruba třetinou.

Aby se podnik lépe vyrovnal s oslabením velkoobchodní divize, investuje do internetového prodeje a zároveň i do maloobchodních prodejen. Rozšířil i podnikání v Číně, Indii a Brazílii. Díky tomu se mu podařilo ve druhém čtvrtletí zvýšit tržby ve všech segmentech. Nejvyšší růst pak zaznamenal segment dámského oblečení, a to o 16 procent.

Firma se letos v březnu vrátila po více než třech desetiletích na burzu. Od primární nabídky její akcie posílily skoro o 40 procent. Při vstupu na trh jejich cena činila 17 dolarů, toto úterý ale uzavřela na 23,66 dolaru. Tržní kapitalizace firmy tak činila 9,29 miliardy dolarů. Výsledky hospodaření ale dnes poslaly akcie dolů až o 12 procent na 20,77 dolaru, a to znamená, že tržní hodnota firmy klesla asi o 1,1 miliardy dolarů.

Levi Strauss vlastní značky Levi's, Dockers a Denizen. Provozuje zhruba 3000 obchodů, její zboží se ale prodává ve více než 50.000 obchodech ve 110 zemích.

Kořeny firmy sahají do roku 1853, kdy bavorský imigrant Levi Strauss v době takzvané zlaté horečky otevřel v Kalifornii velkoobchod s textilním zbožím. O dvě desetiletí později se spojil s jedním ze svých pravidelných zákazníků a spolu si pak nechali patentovat vynález - pracovní kalhoty, kterým kapsy zpevnili kovovými nýty. Ten den je teď považován za den zrození džínsů.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nissan se potýká s krizí, hodlá zrušit přes 10 tisíc pracovních míst

23.07.2019 18:35 Japonský výrobce automobilů Nissan Motor hodlá zrušit více než 10.000 pracovních míst po celém…

Pololetní tržby Huawei vzrostly o 30 procent, navzdory sankcím USA

23.07.2019 17:33 Tržby čínského výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies se v letošním prvním pololetí…

Google kývl na řešení vleklého sporu o Street View, vyhne se astronomické…

23.07.2019 13:35 Americká společnost Google ve Spojených státech souhlasila s urovnáním dlouholetého sporu o sběr…

Huawei v novém maléru. Firma potají vytvořila bezdrátovou síť v KLDR,…

23.07.2019 12:32 Čínská telekomunikační společnost Huawei Technologies tajně pomáhala Severní Koreji vybudovat a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama