Džínový gigant v potížích. Firmě Levi Strauss strmě klesl čistý zisk

Americkému výrobci džínového oblečení Levi Strauss & Co klesl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 62,3 procenta na 28,2 milionu USD (642 milionů Kč). Zisk stáhly dolů mimořádné náklady spojené s březnovou nabídkou akcií na burze. Příjmy se ale zvýšily, uvedla v úterý firma. Její akcie dnes v reakci oslabily až o 12 procent.

Americký dolar (USD)
doporučujeme

Příjmy se za tři měsíce do 26. května zvýšily o 5,4 procenta na 1,31 miliardy USD (29,8 miliardy Kč). Bez zahrnutí kurzových výkyvů se zvýšily o devět procent.

Firma současně varovala, že růst tržeb ve druhé polovině roku zpomalí, a to kvůli slabšímu výkonu velkoobchodní divize a také proto, že její fiskální rok skončí těsně před takzvaným černým pátkem, který je důležitým obdobím pro nákupy. Velkoobchodní divize se na celkových příjmech firmy podílí zhruba třetinou.

Aby se podnik lépe vyrovnal s oslabením velkoobchodní divize, investuje do internetového prodeje a zároveň i do maloobchodních prodejen. Rozšířil i podnikání v Číně, Indii a Brazílii. Díky tomu se mu podařilo ve druhém čtvrtletí zvýšit tržby ve všech segmentech. Nejvyšší růst pak zaznamenal segment dámského oblečení, a to o 16 procent.

Firma se letos v březnu vrátila po více než třech desetiletích na burzu. Od primární nabídky její akcie posílily skoro o 40 procent. Při vstupu na trh jejich cena činila 17 dolarů, toto úterý ale uzavřela na 23,66 dolaru. Tržní kapitalizace firmy tak činila 9,29 miliardy dolarů. Výsledky hospodaření ale dnes poslaly akcie dolů až o 12 procent na 20,77 dolaru, a to znamená, že tržní hodnota firmy klesla asi o 1,1 miliardy dolarů.

Levi Strauss vlastní značky Levi's, Dockers a Denizen. Provozuje zhruba 3000 obchodů, její zboží se ale prodává ve více než 50.000 obchodech ve 110 zemích.

Kořeny firmy sahají do roku 1853, kdy bavorský imigrant Levi Strauss v době takzvané zlaté horečky otevřel v Kalifornii velkoobchod s textilním zbožím. O dvě desetiletí později se spojil s jedním ze svých pravidelných zákazníků a spolu si pak nechali patentovat vynález - pracovní kalhoty, kterým kapsy zpevnili kovovými nýty. Ten den je teď považován za den zrození džínsů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ekonomický kolaps, do toho exploze v Bejrútu. Libanon padá do nebezpečného…

07.08.2020 15:27 Ničivý výbuch v libanonském hlavním městě Bejrútu by mohl poslat ekonomiku země, která je již nyní…

Trump zakázal obchodovat s vlastníky TikToku a WeChatu, Čína se ohradila

07.08.2020 15:24 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump vydal příkaz, kterým Američanům zakázal blíže nespecifikované…

Komunistická Kuba hasí krizi, chce ještě víc uvolnit soukromé podnikání

07.08.2020 14:31 Kubánská komunistická vláda chce zrušit seznam, který přísně definuje podnikatelské aktivity, jimž…

Zuckerberg bohatne. Jeho majetek poprvé přesáhl hodnotu 100 miliard dolarů

07.08.2020 12:33 Hodnota majetku šéfa Facebooku Marka Zuckerberga ve čtvrtek poprvé překonala hranici 100 miliard…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama