Toyota zvýšila zisk, největší japonská automobilka ale zhoršila výhled

Největší japonská automobilka Toyota Motor v prvním finančním čtvrtletí zvýšila provozní zisk o devět procent na 741,9 miliardy jenů (161 miliard Kč). To představuje její nejlepší čtvrtletní výsledek za téměř čtyři roky. Firma však zhoršila celoroční výhled kvůli očekávání, že na výsledky bude mít negativní dopad silnější kurz japonského jenu.

Přidejte svůj názor

Toyota
doporučujeme

Automobilka nyní předpokládá, že v celém finančním roce, který skončí v březnu, vykáže provozní zisk 2,4 bilionu jenů. Doposud přitom celoroční zisk odhadovala na 2,55 bilionu jenů.

Toyota v prvním finančním čtvrtletí zvýšila celosvětový prodej o 3,6 procenta na 2,71 milionu vozů. Odbyt v Severní Americe, která je největším trhem společnosti, sice stagnoval, v Japonsku se však zvýšil o téměř devět procent, napsala agentura Reuters.

Toyota ohlásila nárůst čtvrtletního prodeje v době, kdy řada jejích konkurentů, včetně firem Ford Motor a Nissan Motor, plánuje kvůli slabé poptávce uzavírání továren a snižování počtu pracovníků. Na poptávku po automobilech má negativní vliv zpomalování růstu světové ekonomiky i obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou, tedy dvěma největšími automobilovými trhy na světě.

Hospodářské výsledky dnes zveřejnil rovněž menší japonský konkurent Honda Motor. Tomu v prvním finančním čtvrtletí provozní zisk klesl o 16 procent na 252,4 miliardy jenů (55 miliard Kč), a to kvůli silnějšímu jenu a poklesu prodeje ve Spojených státech.

Firma, která je třetím největším výrobcem automobilů v Japonsku, dnes potvrdila, že v celém finančním roce počítá s nárůstem provozního zisku o šest procent na 770 miliard jenů. Snížila však odhad celoročního prodeje na 5,11 milionu vozů z dříve předpokládaných 5,16 milionu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel miliardář David Koch, 11. nejbohatší muž světa

23.08.2019 19:43 Aktualizováno Ve věku 79 let dnes zemřel americký miliardář a filantrop David Koch, který patřil spolu s bratrem…

Obchodní válka eskaluje. Čína oznámila odvetná cla na americké zboží

23.08.2019 16:52 Čína dnes oznámila nová cla na americké zboží, jehož roční hodnota dovozu do země dosahuje zhruba…

Whisky poteče do Asie i po brexitu, Británie má obchodní dohodu s Jižní…

22.08.2019 09:38 Británie dnes podepíše s Jižní Koreou dohodu o "kontinuitě" obchodu, která umožní podnikům obou…

Rozpočtový deficit USA roste, napřesrok překročí bilion dolarů

22.08.2019 07:17 Deficit federálního rozpočtu Spojených států v příštím fiskálním roce překročí hranici bilionu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama