Toyota zvýšila zisk, největší japonská automobilka ale zhoršila výhled

Největší japonská automobilka Toyota Motor v prvním finančním čtvrtletí zvýšila provozní zisk o devět procent na 741,9 miliardy jenů (161 miliard Kč). To představuje její nejlepší čtvrtletní výsledek za téměř čtyři roky. Firma však zhoršila celoroční výhled kvůli očekávání, že na výsledky bude mít negativní dopad silnější kurz japonského jenu.

Přidejte svůj názor

Toyota
doporučujeme

Automobilka nyní předpokládá, že v celém finančním roce, který skončí v březnu, vykáže provozní zisk 2,4 bilionu jenů. Doposud přitom celoroční zisk odhadovala na 2,55 bilionu jenů.

Toyota v prvním finančním čtvrtletí zvýšila celosvětový prodej o 3,6 procenta na 2,71 milionu vozů. Odbyt v Severní Americe, která je největším trhem společnosti, sice stagnoval, v Japonsku se však zvýšil o téměř devět procent, napsala agentura Reuters.

Toyota ohlásila nárůst čtvrtletního prodeje v době, kdy řada jejích konkurentů, včetně firem Ford Motor a Nissan Motor, plánuje kvůli slabé poptávce uzavírání továren a snižování počtu pracovníků. Na poptávku po automobilech má negativní vliv zpomalování růstu světové ekonomiky i obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou, tedy dvěma největšími automobilovými trhy na světě.

Hospodářské výsledky dnes zveřejnil rovněž menší japonský konkurent Honda Motor. Tomu v prvním finančním čtvrtletí provozní zisk klesl o 16 procent na 252,4 miliardy jenů (55 miliard Kč), a to kvůli silnějšímu jenu a poklesu prodeje ve Spojených státech.

Firma, která je třetím největším výrobcem automobilů v Japonsku, dnes potvrdila, že v celém finančním roce počítá s nárůstem provozního zisku o šest procent na 770 miliard jenů. Snížila však odhad celoročního prodeje na 5,11 milionu vozů z dříve předpokládaných 5,16 milionu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Válka na trhu s počítači? Nařízení čínské vlády těžce dopadne na americké…

09.12.2019 14:45 Čínská vláda nařídila všem vládním úřadům a veřejným institucím, aby během tří let odstranily…

Trh se zbraněmi kvete. Které firmy jsou největšími prodejci? Nový žebříček

09.12.2019 12:28 Aktualizováno Stovka nejvýznamnějších zbrojních koncernů světa loni zvýšila tržby z prodeje zbraní a vojenských…

Kdo je ve skutečnosti Jack Ma? Jeho aktivity v Africe vyvolávají otazníky

09.12.2019 08:35 Kdo je ve skutečnosti Jack Ma: podnikatel, nebo filantrop? Zakladatel Alibaby, internetové obchodní…

Tisíce sexuálních útoků ve vozech Uberu? Firma řeší skandál

06.12.2019 09:38 Uber dostal v letech 2017 a 2018 téměř 6000 hlášení o sexuálních útocích ve svých vozech ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama