Goldman Sachs řeší skandál. Malajsie žaluje 17 zaměstnanců americké banky

Malajská prokuratura dnes obžalovala 17 bývalých a současných vedoucích pracovníků ze třech poboček americké banky Goldman Sachs ve spojitosti s vytunelováním malajsijského státního investičního fondu 1MDB.

Přidejte svůj názor

Pokud jste tak inteligentní, proč nejste bohatí?
doporučujeme

S odkazem na sdělení vrchního státního zástupce Tommy Thomase o tom informovaly zahraniční agentury. Goldman Sachs obvinění dlouhodobě odmítá, v dnešním vyjádření uvedla, že žaloby míří špatným směrem.

Podle malajsijské a americké prokuratury byl prodej dluhopisů, který Goldman Sachs pro 1MDB organizovala, jedním z prostředků, jež využívali v průběhu několika let společníci bývalého malajsijského premiéra Najiba Razaka ke krádeži miliard dolarů. Fond byl přitom původně založen, aby pomohl zrychlit rozvoj místní ekonomiky.

Razak 1MDB založil v roce 2009, kdy se ujal úřadu. Fond se však brzy významně zadlužil. Podle amerických vyšetřovatelů z něj Razak a jeho společníci ukradli nejméně 4,5 miliard dolarů (asi 103,8 miliard korun).

Rozhořčení společnosti kvůli těmto podezřením přispělo k překvapivé volební porážce Razakovy dlouho vládnoucí koalice v květnu roku 2018. Nová vláda zintenzivnila vyšetřování, které podle agentury AP Razakova vláda do té doby potlačovala.

Razak je nyní souzen kvůli podezřením ze zneužití pravomoci a praní špinavých peněz. Bývalý premiér všechna obvinění odmítá. V kauze čelí obviněním rovněž jeho žena a nevlastní syn.

Malajsie již loni v prosinci ve spojitosti se skandálem kolem 1MDB obžalovala banku i její dva bývalé manažery. Současná malajsijská vláda od banky požaduje kompenzaci ve výši 7,5 miliard dolarů (téměř 173 miliard korun).

Banka však tvrdí, že jí i dalším poradcům bývalá vláda a činitelé fondu v mnoha věcech lhali. Obvinění odmítá a bude se jim důrazně bránit, uvedl dnes mluvčí její Hongkongské pobočky.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump zachraňuje svět: Povolil čerpání ropy z rezerv. Situace je vážná

16.09.2019 21:43 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump schválil uvolnění ropy ze strategických rezerv, pokud to bude…

Volkswagen se dohodl na urovnání žalob v Austrálii, bude ho to stát majlant

16.09.2019 12:19 Německá automobilka Volkswagen se v Austrálii dohodla na urovnání žalob tisíců zákazníků…

Zaměstnanci General Motors vstoupili do stávky, je první od roku 2007

16.09.2019 09:14 Zhruba 49.000 zaměstnanců největší americké automobilky General Motors ve Spojených státech, kteří…

Obchodní válka zuří. Čínský průmysl je na tom nejhůř za posledních 17 a…

16.09.2019 08:25 Průmyslová výroba v Číně stoupla v srpnu v meziročním srovnání o 4,4 procenta, což byl nejpomalejší…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama