Jižní Korea vrací úder: Vyškrtne Japonsko ze seznamu zvýhodněných obchodních partnerů

Jižní Korea dnes oznámila, že v září vyřadí Japonsko ze seznamu obchodních partnerů, kterým se dostává přednostního zacházení. Reaguje tak na obdodný krok Japonska z počátku měsíce.

Přidejte svůj názor

Jižní Korea, ilustrační foto
doporučujeme

Vzájemné diplomatické a obchodní třenice mezi těmito dvěma asijskými státy plynou ze sporu ohledně kompenzace za nucenou práci Jihokorejců pro Japonsko během druhé světové války. Informovala o tom agentura AP.

Jihokorejský ministr obchodu Song Jon-mu dnes oznámil, že vláda odstraní Japonsko z takzvaného bílého seznamu 29 zemí, které se těší minimu obchodních omezení. Soul tím reaguje na omezení japonského vývozu některých materiálů, které Jihokorejci používají při výrobě displejů pro chytré telefony a při výrobě čipů. To se podle jihokorejského resortu příčí mezinárodním zásadám.

Obchodní omezení se budou týkat jihokorejského vývozu pro japonský zbrojní a strojírenský průmysl a jihokorejští exportéři kvůli nim mohou čelit zdlouhavému procesu při žádání o zvláštní povolení, uvedlo jihokorejské ministerstvo obchodu.

Jihokorejský nejvyšší soud loni v říjnu nařídil japonské firmě Nippon Steel & Sumitomo Metal odškodnit čtyři Jihokorejce za nucené práce, které vykonávali během koloniální nadvlády Japonska nad Koreou v letech 1910 až 1945. Firma však vyplacení odškodného odmítla v souladu s dlouhodobým postojem japonské vlády, že veškerá práva na odškodnění byla zrušena smlouvou o normalizaci diplomatických styků mezi oběma zeměmi z roku 1965.

Japonsko v červnu odmítlo návrh Jižní Koreje vytvořit společný fond pro odškodnění, do kterého by přispívaly firmy z obou zemí.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump se na mítinku chvástal ekonomickými úspěchy USA, analytici ho usadili

16.08.2019 08:23 Americký prezident Donald Trump při setkání s voliči hájil svůj přístup k americké ekonomice a…

Boeing mění plány, první let širokotrupého stroje 777X odložen. Proč?

15.08.2019 16:56 Americký výrobce letadel Boeing odložil první let nového širokotrupého letounu řady 777X z konce…

Alibaba trhá rekordy. Zisk a tržby překonaly očekávání analytiků

15.08.2019 15:33 Největší čínský internetový prodejce Alibaba Group Holding v prvním finančním čtvrtletí zvýšil…

Další Trumpova cla? Čína hrozí Spojeným státům odvetou

15.08.2019 14:03 Čínská vláda hrozí odvetou proti plánovaným novým americkým clům, která chce Washington od 1. září…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama