Trump se na mítinku chvástal ekonomickými úspěchy USA, analytici ho usadili

Americký prezident Donald Trump při setkání s voliči hájil svůj přístup k americké ekonomice a obchodní válce s Čínou, protože z obavy z recese nenadále zpochybnily jeho hlavní tvrzení ve snaze o znovuzvolení - že americké ekonomice vrátil její velikost, poznamenala dnes agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Donald Trump
doporučujeme

Trump hovořil na shromáždění ve Manchesteru ve státu New Hampshire, který před lety sehrál klíčovou roli pro získání republikánské nominace před prezidentskými volbami v roce v roce 2016. Důležitou roli by mohl sehrát i pro šanci na Trumpovo znovuzvolení v roce 2020.

Trump uvedl, že jeho taktika vyvíjení obchodního tlaku na Čínu zabírá, přestože obě strany mají daleko k dohodě před obnovením rozhovorů naplánovaných na září. Tvrdil, že devalvace jüanu časem Číně "ošklivě ublíží" a donutí ji k ústupkům. "Chystají se dohodnout," tvrdil.

zdroj: YouTube

Mnoho analytiků se podle Reuters domnívá, že cla, která Trump uvalil na čínské výrobky, jsou odpovědné za zpomalení americké ekonomiky, protože zvýšené náklady se přenášejí na americké spotřebitele. Ale s tím Trump nesouhlasil.

"Mimochodem, cla spolkli," řekl Trump na čínskou adresu. "Neexistuje žádné zvýšení cen," tvrdil.

Prezident také varoval před zvýšením daní v případě, že by jej v listopadu 2020 porazil demokratický uchazeč. Tvrdil také, že trhy by se zhroutily, kdyby nevyhrál volby v roce 2016, anebo kdyby prohrál v příštím roce.

"Nemáte jinou volbu, než mě volit!" prohlásil. Své stoupence nabádal, že že by jej měli volit, i kdyby jej nesnášeli, protože na něm závisí jejich penze. "Ať už mě miluješ, anebo nenávidíš, musíš pro mě hlasovat," zdůraznil.

Agentura AP připomněla, že Trump se dostal do Bílého domu sliby historického rozmachu americké ekonomiky, ale teď čelí hrozbě zpomalení. Reuters připomněl, že některé výnosy americké státní pokladny dosáhly rekordního minima a že se akciový trh v posledních dnech potýká s obavami z recese, což podkopalo Trumpovo tvrzení, že ekonomiku vzkřísil.

Trump z ekonomických potíží obviňuje váhání šéfa centrální banky (Fed) Jeromeho Powella snížit úrokové sazby. V Bílém domu prý také zaznívá, že vinna jsou média, protože příliš probírají možnost hospodářského poklesu, a to vede spotřebitele k menšímu utrácení.

Americká ekonomika je nejsledovanějším indikátorem prezidentských voleb. Ekonomické potíže přiměly voliče, aby se obrátili proti republikánskému úřadujícímu prezidentovi Georgeovi Bushovi ve volbách v roce 1992, které vyhrál demokrat Bill Clinton, a odsoudily k neúspěchu kampaň republikánského senátora Johna McCaina v roce 2008 proti demokratovi Barackovi Obamovi, připomněl Reuters.

"Měli jsme pár špatných dnů, ale budeme mít pár dobrých dnů," prohlásil Trump v konzervativním rozhlasovém pořadu v New Hampshire.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump vrací úder, oznámil další zvýšení cel na dovoz z Číny

24.08.2019 15:21 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump v pátek v reakci na poslední kroky čínské vlády oznámil nové…

Trump je nasupený kvůli digitální dani, opět pohrozil Francii odvetou

24.08.2019 09:20 Před odletem do Francie na summit skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7 dnes americký prezident…

Zemřel miliardář David Koch, 11. nejbohatší muž světa

23.08.2019 19:43 Aktualizováno Ve věku 79 let dnes zemřel americký miliardář a filantrop David Koch, který patřil spolu s bratrem…

Obchodní válka eskaluje. Čína oznámila odvetná cla na americké zboží

23.08.2019 16:52 Čína dnes oznámila nová cla na americké zboží, jehož roční hodnota dovozu do země dosahuje zhruba…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama