Trump chce Rusko ve skupině G7. Odmítá, že by USA byly blízko recese

Americký prezident Donald Trump je pro obnovení členství Ruska ve skupině sedmi nejsilnějších ekonomik G7. Prohlásil to dnes při setkání s novináři v Bílém domě. Ze skupiny, tehdy označované G8, bylo Rusko vyřazeno kvůli okupaci Krymu v roce 2014. Zájem o návrat do elitního klubu dává najevo i Moskva.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Donald Trump
doporučujeme

Trump prohlásil, že vyřazení Ruska ze skupiny G8 bylo dílem tehdejšího prezidenta USA Baracka Obamy. Bylo to prý proto, že ho ruský prezident Vladimir Putin "přechytračil". "Mnohem vhodnější by bylo mít tam Rusko (zpátky). Byla by to zase skupina G8, protože hodně věcí, o kterých tam hovoříme, se Ruska dotýká," konstatoval americký prezident.

Šéf Bílého domu novinářům řekl, že o Rusku na každoročních setkáních skupiny G7 se svými partnery z Británie, Kanady, Francie, Německa, Itálie a Japonska často mluví. V sobotu Trump odlétá do Francie na další setkání této skupiny, které se uskuteční v přímořském letovisku Biarritz.

Trump o obnovení ruského členství hovořil už loni v červnu na schůzce skupiny G7 v Kanadě. "Vyhodili Rusko a měli by ho vzít zpátky, protože bychom měli mít Rusko u jednacího stolu," řekl tehdy americký prezident novinářům. "Rusko by na schůzce (v Kanadě) mělo být. Proč se scházíme bez přítomnosti Ruska?" poznamenal Trump.

Spojené státy jsou podle Donalda Trumpa od případné recese na hony vzdálené. Americká ekonomika je ve světě číslo jedna, řekl dnes prezident novinářům v Bílém domě a dodal, že hovořit v současné situaci o recesi je nemístné. Trump dnes také znovu vyzval americkou centrální banku (Fed), aby postupně snížila základní úrokovou sazbu o jeden procentní bod. Kdyby Fed dělal co má, měli bychom takový skokový růst hospodářství jako nikdy dříve, prohlásil Trump.

Uvedl také, že jeho kabinet zvažuje snížení daně z kapitálových výnosů a zkoumá snížení daně ze mzdy.

V tomto měsíci se na trhu s americkými dluhopisy objevily první varovné náznaky, které vyvolaly obavy investorů z možného příchodu hospodářské recese. Analytici se domnívají, že americký hospodářský růst by mohly ohrozit Trumpem vyvolané obchodní konflikty, především spor s Čínou. Růst amerického hospodářství se ve druhém čtvrtletí zpomalil na 2,1 procenta z 3,1 procenta v předchozím kvartálu, nezaměstnanost ale stále zůstává velmi nízká.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čeká svět ekonomická krize? Průzkum ukázal nepříjemnou skutečnost

17.09.2019 18:17 Zhruba 38 procent investorů podle průzkumu společnosti Bank of America Merrill Lynch (BAML) očekává…

Export do Číny? Svaz průmyslu chce omezit bariéry, Petříček volá po…

17.09.2019 13:28 Aktualizováno Čeští politici by měli při jednáních s Čínou usilovat o omezení bariér pro vstup českých firem na…

Trump zachraňuje svět: Povolil čerpání ropy z rezerv. Situace je vážná

16.09.2019 21:43 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump schválil uvolnění ropy ze strategických rezerv, pokud to bude…

Volkswagen se dohodl na urovnání žalob v Austrálii, bude ho to stát majlant

16.09.2019 12:19 Německá automobilka Volkswagen se v Austrálii dohodla na urovnání žalob tisíců zákazníků…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama