Summit G8: Boj o setrvání Řecka v eurozóně pokračuje

Camp David - Dluhová krize zemí eurozóny dominuje setkání představitelů osmi nejsilnějších ekonomik světa G8 v americkém Camp Davidu. V sobotu o tom informují agentury Reuters a AFP.

Přidejte svůj názor

Obama se státníky v Camp Davidu

Americký prezident Barack Obama slíbil, že bude s Evropou pracovat na balíku opatření, který by vyvážil ekonomický růst a snižování rozpočtových deficitů. Světoví lídři se tím snaží zabránit zhoršení krize eurozóny a destabilizaci světové ekonomiky.
 
V zalesněném Camp Davidu uprostřed marylandských hor Obama a vůdci z ostatních hospodářských mocností hledají způsoby, jak uklidnit finanční trhy poté, co obavy z problémů španělských bank a rizika řeckého odchodu z eurozóny poslaly světové burzy na jejich letošní minima.
 
Obama zahájil dopolední část týkající se globální ekonomiky slibem najít cesty, jak obnovit zdravý růst a zaměstnanost a vyřešit problémy v Evropě.
 
"Všichni z nás jsou naprosto přesvědčeni o tom, že růst a stabilita a fiskální konsolidace, které jsou součástí celkového balíku, jímž má být dosaženo prosperity pro naše občany, jsou tím, co všichni hledáme," řekl americký prezident Obama.
 
Po ranním bilaterálním jednání s americkým prezidentem Barackem Obamou britský premiér David Cameron uvedl, že vnímá rostoucí naléhání na to, že v řešení krize eurozóny se musí něco zásadního udělat.
 
"Havarijní plány musí být zavedeny a posílení bank, politického vedení i obranných valů musí probíhat velmi rychle," řekl britský premiér novinářům s tím, že připraveny by měly být také krizové scénáře.
 
Vedoucí představitelé EU v pátek ujišťovali, že jsou pevně rozhodnuti ochránit své banky. Reagovali tím na zprávy o eskalaci špatných úvěrů, která zvýšila obavy z toho, že by záchrana španělských bank mohla vést ke zhroucení čtvrté největší ekonomiky eurozóny.
 
"Budeme dělat vše, co je třeba k zajištění finanční stability v eurozóně," prohlásil prezident EU Herman Van Rompuy.
 
Francouzský prezident Francois Hollande už dříve navrhl využít evropské fondy k posílení kapitálu španělských bank, což by výrazně urychlilo záchranné úsilí EU.
 
Vyvážení programu rozvoje se snahou snížit vládní dluh zpřísněním fiskální politiky je klíčovou součástí jednání G8. Obama se ztotožnil s předsedou italské vlády Mario Montim a novým francouzským prezidentem Hollandem v prosazování většího důrazu na růst.
 
To zvyšuje tlak na německou kancléřku Angelu Merkelovou, která prosazuje fiskální střídmost jako primární prostředek ke snížení obrovského zadlužení, které představuje obrovskou zátěž pro evropské ekonomiky.
 
Voliči v zemích eurozóny však ukazují frustraci s tímto přístupem, což způsobilo odmítnutí řeckých vládní stran a také prohru konzervativce Nicolase Sarkozyho ve francouzských prezidentských volbách.
 
V návrhu komuniké ukázaném agentuře Reuters se zdůrazňují kroky "nezbytné k růstu a vytváření pracovních míst".
 
Lídři G8 podpořili možnost "silné a soudržné" eurozóny včetně Řecka a zavázali se učinit nezbytná opatření k zajištění rychlého růstu. Zároveň však přiznali, že "správná opatření nejsou stejná pro každého z nás".
 
Dalším významným tématem sobotního jednání G8 bylo zajištění dodávek ropy. Lídři osmi nejsilnějších ekonomik světa hledali způsob, jak zajistit "včasné a dostatečné dodávky ropy" poté, co vejdou v platnost nové sankce proti Íránu. Rovněž řešili způsob, jak zabránit zvyšování cen energie.
 
Lídři G8 se shodli na tom, že je nutné dodávky ropy pečlivě monitorovat a požádat o pomoc Mezinárodní energetickou organizaci (IEA). V oficiálním prohlášení G8 neuvádí, zda by v případě omezení dodávek ropy z Íránu došlo k uvolnění rezervních zásob. Avšak skupina varuje Írán, že jakýkoliv pokus o omezení dodávek by byl vážně potrestán.

Po skončení summitu se setkají na soukromém jednání Obama s Merkelovou. Zaměří se na evropskou dluhovou krizi a zejména pak situaci v Řecku a ve Španělsku.

Francouzský prezident Hollande se domluvil s Merkelovou a italským premiérem Mariem Montim, že se k dalšímu jednání sejdou v první polovině června na summitu v Římě.

Témata: g8
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA nás nedokážou rozdrtit, vzkázal zakladatel Huawei

19.02.2019 07:49 Zakladatel čínské telekomunikační firmy Huawei Žen Čeng-fej řekl britské televizní a rozhlasové…

Nejlepší restaurace světa? Na tomto místě byste ji vůbec nečekali

19.02.2019 07:34 Malá restaurace Wolfgat na jihoafrické pláži se dnes stala prvním vítězem hlavního ocenění nově…

Saúdský princ vyrazil do Pákistánu, v kapse má dohodu za 20 miliard dolarů

18.02.2019 16:40 Saúdská Arábie uzavřela s Pákistánem investiční dohody za 20 miliard dolarů (zhruba 455 miliard Kč)…

Číně ruply nervy: USA předvádějí pokryteckou a nemorální šikanu

18.02.2019 15:20 Čína dnes obvinila Washington, že se snaží blokovat její průmyslový rozvoj. Reagovala tak na slova…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama