Právníci se vrhli na Skype. Co se děje?

Lucemburk - Softwarový gigant Microsoft si předloňskou koupí globálního operátora internetového telefonování Skype vytvořil na tomto trhu v podstatě monopol a Evropská komise neměla tento kontrakt bez dodatečných podmínek vůbec povolit. Argumentovala tím při dnešním jednání u Soudu Evropské unie americká technologická společnost Cisco Systems. Podpořila tak svou žádost, aby soud rozhodnutí komise anuloval.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Cisco podala u druhého nejvyššího soudu EU odvolání proti rozhodnutí komise schválit bez podmínek převzetí Skypu Microsoftem za 8,5 miliardy dolarů (171 miliard Kč) loni v únoru. Bezpodmínečné schválení poskytuje Skypu s Microsoftem nečestnou výhodu nad konkurenci, uvedla Cisco, která provozuje konkurenční videokonferenční servis WebEx.

Akvizice Skypu "byla bodem zlomu na trhu videokomunikací", řekl soudcům v Lucemburku právník Cisco Luis Ortiz Blanco. "Fúze vytvořila v podstatě monopol a vytlačila konkurenty na okraj. Zdůvodnění komise mělo řadu chyb," dodal.

"Žadatelé (o nepovolení fúze) nepředložili doklady poškozen hospodářské soutěže," řekl naopak právník komise a odkázal na existenci konkurentů jako Google Talk nebo servisu Viber se sídlem na Kypru.

Soudci vydají rozhodnutí v příštích měsících a proti němu se bude možné odvolat k Soudnímu dvoru EU.

Co do financí byla koupě až ošklivě nevýhodná a Skype se vlastními prostředky nikdy nezaplatí. Logiku musíme hledat jinde - Microsoft získá hlavně vliv, technologie a platící uživatele, píše cnews.cz.

Skype je s více než 660 miliony registrovaných uživatelů stále největší IM sítí (obecně jej překonal pouze Facebook). Má 170 milionů aktivních uživatelů, přes 20 milionů jich je stále online. Windows Live Messenger má 330 milionů aktivních uživatelů a přibližně 40 milionů z nich je online. Proč tedy chce Microsoft „slabší" síť? Důvodem je třeba těch 8,8 milionu uživatelů, kteří využívají placených služeb.

Skype je sice zdarma, ale firma vybudovala obrovskou mezinárodní podporu operátorů, takže v rámci Skype Out se dovoláte takřka do celého světa, ať už na pevnou nebo mobilní linku. To Microsoft také nemá (a Google Voice na tom pracuje).

Skype loni koupil konkureční službu Qik, která zprostředkovává videohovory, ale hlavně streamované přenosy z mobilu včetně jejich archivace. To nyní rovněž připadne Microsoftu.

Skype je navíc velkou a známou značkou – pojmem, který snad každý zná a použil. A neamerická populace si s WLM příliš netyká. Skype je také multiplatformní, používají jej lidé s Windows, Mac OS, Linux, mobilními systémy Android, iOS, Symbian, je v televizích Panasonic a Samsung, specializovaných přístrojích apod.

To je několik dobrých důvodů, proč měl Microsoft takový zájem.

Loading...
Témata: Skype | Microsoft
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko a Saúdská Arábie posilují vztahy, uzavřeno 20 smluv. Co na to USA?

15.10.2019 10:31 Výsledkem návštěvy ruského prezidenta Vladimira Putina v Saúdské Arábii bylo podepsání 20 kontraktů…

Venezuelu drtí inflace. Kuře stojí 80 tisíc, minimální mzda vzroste o 350…

15.10.2019 08:45 Venezuela kvůli obří inflaci prudce zvýší minimální mzdu. Včetně odměn by brzy mohla vrůst o více…

Další obchodní válka: WTO schválila americká cla na zboží z EU

14.10.2019 13:13 Světová obchodní organizace (WTO) dnes oficiálně povolila Spojeným státům uvalit cla na dovoz zboží…

Čínská ekonomika v problémech. Vývoz i dovoz klesly víc, než se čekalo

14.10.2019 08:42 Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama