Znáte "bitcoin"? Nová měna dobývá svět, rostou i obavy

Praha - Vybraná fakta o internetové měně bitcoin, která byla založena před pěti lety, 3. ledna 2009. Systém bitcoinu vytvořil v roce 2009 anonymní vývojář či skupina osob používající pseudonym Satoši (psáno i Satoshi) Nakamoto. Existuje celá řada teorií, kdo Satoši je, jeho či jejich identita ale stále zůstává neznámá.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Co to je bitcoin?

Bitcoin, jehož zkratka je BTC, je virtuální internetová měna. Jejím hlavním znakem je, že nemá žádnou centrální autoritu, která by řídila například množství peněz v oběhu.

Bitcoin je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohl měnu ovlivňovat, ničit, padělat, zabavovat účty, kontrolovat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. Cena a samotná existence bitcoinu se odvíjí od důvěry a ochoty vlastníků měny s ní obchodovat, hodnotu tedy určuje jen nabídka a poptávka.

Jak se měna vytváří?

Počítače svým výpočetním výkonem řeší komplikované matematické algoritmy a za úspěšné vyřešení obdrží majitel počítače odměnu v podobě určitého množství bitcoinů. Tomuto procesu se říká těžba a lidem, kteří získávají bitcoiny, těžaři či mineři. Po vytěžení je konkrétní suma převedena na konkrétní adresu majitele bitcoinů v podobě číselného kódu. Každá "mince" je unikátní a nezaměnitelná.

Těžit může buď jednotlivec, což je dost nákladné, nebo skupina těžařů. Bitcoiny jsou těženy pouze po 25 "mincí" v jeden okamžik. Těžaři také ověřují pravost transakcí s bitcoiny, za což si účtují drobný poplatek. Obtížnost těžby se stále zvyšuje a další unikátností bitcoinu je, že konečný počet bitcoinů je 21 milionů, přičemž vytěžení se předpokládá kolem roku 2040. Nyní je vytěženo asi 11 milionů bitcoinů.

Podle Marka Palatinuse, programátora a zakladatele blogu Bitcoin.cz, je těžba velice nákladná a věnují se jí hlavně lidé, kteří se do tohoto druhu byznysu dostali dříve a neustále optimalizují a aktualizují hardware pro těžbu, což stojí nemalé peníze. Dalším velkým nákladem pro těžaře je spotřebovaná energie a pro běžného uživatele se tak těžba nevyplatí.

Může získat bitocin i "netěžař", tedy obyčejný člověk?

Ano. Bitcoiny se na svět dostávají díky decentralizované (P2P, peer-to peer) počítačové síti, kde se dá s bitcoiny obchodovat, nakupovat či prodávat. Nejdříve je třeba si na webu otevřít či nainstalovat přes speciální program takzvanou bitcoinovou peněženku.

Při nákupu pak zájemce o bitcoiny pošle druhé straně peníze a ona zpět pošle na bitcoinovou adresu odpovídající obnos bitcoinů a naopak. Bitcoiny může člověk koupit nebo prodat buď od druhé osoby, nebo na bitcoinových burzách či směnárnách. V Česku například funguje bitcash.cz, který byl ale nedávno napaden a vykraden hackery.

Lze za bitcoiny nakupovat?

Ano, zatím hlavně na internetových serverech, které tuto platbu umožňují. V současnosti se jedná hlavně o e-knihy nebo videohry, ale i další zboží. Platbu bitcoiny umožňují i některé kamenné prodejny. Průkopníkem v ČR se stala v prosinci prodejna pánské luxusní obuvi Classic shoes na pražském Újezdě.

Nákup se provádí tak, že zákazník si mobilním telefonem vyfotí QR kód zboží a tím odešle peníze. Podle majitele obchodu Michala Kučery se během deseti vteřin objeví v bitcoinové peněžence prodejny, zda byla platba přijata. Podle médií také začala přijímat platby v bitcoinech karlovarská trafika U Holoubků a nově bude možné touto digitální měnou platit také u první tuzemské cestovní kanceláře - Golf Planet. Podle serveru coinmap.org je možné platit bitcoiny v Česku v 17 subjektech.

Jaké jsou výhody bitcoinu podle zastánců měny?

Převody probíhají bez prostředníků, což znamená, že poplatky jsou mnohem nižší. Účet je zcela nezávislý a anonymní a převody peněz jsou rychlejší a bez žádných limitů a lze je používat kdekoliv a kdykoliv na světě bez omezení.

Jaká existují rizika spojená s bitcoiny?

Kvůli anonymitě jsou spojovány s černým obchodem, s prodejem drog a zbraní a také s praním špinavých peněz. Virtuální měny jsou také ohroženy kybernetickými útoky. Nespadají přitom pod banky a "vklady" nejsou proto pojištěné. Anonymita také znemožňuje jednotlivým státům kontrolovat finanční toky, což by například znemožňovalo kontrolu dodržování embarga na státy jako je Írán.

V říjnu byl například uzavřen webový nákupní portál Silk Road (Hedvábná stezka), na kterém bylo za bitcoiny možné kupovat drogy a další nezákonné zboží. V rámci zátahu zabavily úřady virtuální měnu bitcoiny v hodnotě 3,6 milionu dolarů (68 milionů korun). Nevýhodou pro uživatele je, že při ztrátě přístupu k účtu je suma na něm nenávratně ztracená.

Jaká je hodnota bitcoinu?

Zpočátku byla hodnota prakticky nulová. V únoru 2010 bitcoin poprvé dosáhl na jedné z nejvýznamnějších bitcoinových burz MtGox.com parity s dolarem. Na konci loňského roku byl jeden bitcoin za 13 dolarů, poté rostl a v dubnu během pouhých 24 hodin přišel o téměř 80 procent své hodnoty. Z 266 dolarů za jeden bitcoin sestoupil na pouhých 55 dolarů (zhruba 1100 Kč). Masivní výprodej odstartoval po zprávě, že burza Mt. Gox má problémy se zpracováním rostoucího objemu obchodů. Raketový vzestup hodnoty bitcoinu začal na počátku listopadu a na konci měsíce hodnota bitcoinu poprvé překonala hranici 1000 dolarů. K vysokému růstu přispělo jednání o bitcoinu v americkém Senátu.

Jak se staví státy a různé organizace či servery k bitcoinu?

Na bitcoinu je založena řada legálních investičních fondů a obchoduje se s ním na specializovaných burzách. Měnu již také přijímají některé obchody, přední internetoví obchodníci, například Amazon, ji ale jako platidlo nepřijímají. Začátkem srpna ji za legitimní platidlo uznal soudce amerického federálního soudu v Texasu. Ve stejný měsíc tuto měnu uznalo rovně německé ministerstvo financí, které bitcoin označilo za "soukromé peníze".

Rozhodnutí mimo jiné znamená, že komerční zisky spojené s bitcoiny je možné zdaňovat, soukromé využití virtuálních peněz bude ale daňových odvodů ušetřeno. Server Wikileaks oznámil nedávno na Twitteru, že přijímá dotace i v bitcoinech. Čínská centrální banka naopak zakázala svým finančním institucím nabízet služby spojené s bitcoinem a varovala před riziky, které jsou s bitcoiny údajně spojeny. Podobné varování zveřejnila francouzská centrální banka Banque de France, thajská centrální banka používání bitcoinů zakázala.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Blíží se další velká ekonomická krize? Ekonomové očekávají problémy už…

24.03.2019 23:36 Aktualizováno Na trhu se nyní hodně hovoří o možné ziskové recesi v USA. Tomu, že se opravdu blíží, podle ekonomů…

Krize přichází? Amerika se poprvé po deseti letech dostává do recese

23.03.2019 13:17 Aktualizováno Výnos desetiletých amerických státních dluhopisů dnes poprvé od krize před deseti lety klesl pod…

Obří zakázka Boeingu padla. Aerolinky nechtějí nebezpečné 737 MAX

22.03.2019 19:10 Indonéská letecká společnost Garuda zruší objednávku na letadla Boeing 737 MAX. Jako důvod uvedla…

Čínský prezident jedná v Itálii o Hedvábné stezce, Západ je znepokojen

22.03.2019 14:44 Itálie a Čína chtějí prohloubit vzájemné obchodní vazby a posílit investice, řekl dnes při návštěvě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama