Akcie čínského gigantu Alibaba padají. Jack Ma kritizoval vládu, teď čelí vyšetřování

Akcie největšího čínského internetového prodejce Alibaba dnes pokračovaly v poklesu, důvodem jsou obavy z tlaku čínských úřadů na podnikatelské aktivity zakladatele firmy. Akcie dnes na hongkongské burze ztrácely až 9,2 procenta a dostaly se na nejnižší úroveň od června. Za poslední dvě obchodní seance tržní hodnota firmy klesla o 116 miliard dolarů (zhruba 2,5 bilionu Kč), uvedla agentura Reuters.

Jack Ma
doporučujeme

Čínští regulátoři minulý týden oznámili, že zahájili antimonopolní vyšetřování podniku. V neděli pak vyzvali její finančně technologickou divizi Ant Group k takové úpravě úvěrových operací a dalších aktivit, která by zajistila plnění regulačních požadavků.

Kroky úřadů jsou součástí širší kampaně proti monopolistickým praktikám v prostředí internetu. Zakladatel Alibaby Jack Ma si nicméně vysloužil zvláštní pozornost úřadů, protože veřejně kritizoval čínský regulační systém, který podle něj brzdí inovace.

"Antimonopolní vyšetřování Alibaby zatím nespecifikovalo postihy, což investory značně znepokojuje," uvedl analytik Čang C'-chua ze společnosti Beijing Yunyi Asset. Dodal, že vyšetřování by mohlo výrazně změnit hodnotu Alibaby.

Minulý měsíc čínští regulátoři na poslední chvíli zrušili plánovaný vstup divize Ant na burzy v Šanghaji a Hongkongu, který se měl stát největší primární emisí na světě.

"Nová regulační opatření poškozují velké internetové platformy, takže vidíme rovněž pokles akcií Tencentu a dalších technologických podniků," uvedl pekingský analytik technologického sektoru Li Čcheng-tung. "Alibaba je nyní terčem regulátorů, takže reakce (jejích akcií) je silnější," dodal.

Dnešnímu propadu akcií Alibaby nezabránila ani nedělní zpráva, že se firma rozhodla zvýšit objem programu odkupu svých akcií na deset miliard dolarů (214 miliard Kč) z dřívějších šesti miliard dolarů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

CNN: Loni se dostavělo 106 mrakodrapů, nejméně od roku 2014

15.01.2021 11:52 Za loňský rok se v celém světě dostavělo 106 budov s výškou přesahující 200 metrů. To je o 20…

Biden představil balík na pomoc ekonomice USA, opatření budou stát 1,9…

15.01.2021 10:08 Aktualizováno Nastupující prezident Spojených států Joe Biden ve čtvrtek (místního času) představil chystaný…

USA umístily Xiaomi na černou listinu, akcie firmy prudce klesly

15.01.2021 08:56 Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa umístila na černou listinu podniků spojených s…

Globální ekonomika by letos mohla růst nejvíce za 20 let, uvádí studie PwC

13.01.2021 12:37 Světová ekonomika by měla letos vzrůst o zhruba pět procent. Šlo by tak o nejrychlejší růst od…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama