Aktivita v americkém sektoru služeb v červnu prudce oživila

Aktivita v americkém sektoru služeb v červnu prudce oživila a téměř se vrátila na úroveň před pandemií nemoci covid-19. Rostoucí počet nových případů onemocnění v poslední době však donutil některé restaurace a bary znovu zavřít, což ohrožuje rodící se oživení. Uvedl to dnes Institut nákupních manažerů (ISM).

Americký dolar (USD)
doporučujeme

Index aktivity vystoupil v červnu na 57,1 bodu z květnových 45,4 bodu. Ocitl se tak nejvýše od února. Návrat nad úroveň 50 bodů znamená, že sektor služeb, ve kterém pracuje většina Američanů, expanduje. V dubnu index klesl až na 41,8 bodu, nejníže od března 2009.

Červnový růst indexu o 11,5 bodu byl nejvyšší od zahájení měření v roce 1997. Naopak v dubnu index zaznamenal rekordní pokles. Ještě před propadem v dubnu a květnu byl sektor služeb 122 měsíců v expanzi, což znamená, že index byl nad úrovní 50 bodů, upozornila agentura AP.

Výsledky překonaly odhady analytiků. Ti v anketě agentury Reuters očekávali, že index stoupne jen na 48,9 bodu.

Průzkum ze zpracovatelského průmyslu minulý týden ukázal, že aktivita v továrnách stoupla v červnu nejvýše za 14 měsíců. Optimistické výsledky průzkumu však zastínil růst případů nemoci covid-19 ve většině států USA, včetně hustě obydlených států Kalifornie, Florida a Texas.

Prudký růst počtu nových případů začal koncem června a přiměl některé státy pozastavit nebo přibrzdit otevírání ekonomik. To tvrdě zasáhlo hlavně restaurace a bary.

Dílčí index nových objednávek v sektoru služeb vystoupil na 61,6 bodu z květnových 41,9 bodu. Vzrostly hlavně vývozní objednávky a stoupl i počet nevyřízených objednávek.

Index zaměstnanosti se zvýšil na 43,1 bodu z 31,8 bodu. Index se sice zvyšuje z dubnových 30 bodů, což byla nejnižší hodnota od roku 1997, je ale částečně v rozporu se zprávou o zaměstnanosti. Ta ukázala, že v červnu vzniklo rekordních 4,8 milionu pracovních míst, z toho 4,26 milionu v sektoru služeb, poznamenala agentura Reuters.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Peking nedovolí, aby USA ukradly TikTok, píše komunistický list China Daily

04.08.2020 16:05 Aktualizováno Čína nehodlá akceptovat, aby Spojené státy ukradly jakoukoli čínskou technologickou firmu a je…

ITER: Druhý nejdražší projekt světa, na kterém se podílí i Česko, může…

04.08.2020 14:10 Na jihu Francie začala na konci července montáž Mezinárodního termonukleárního experimentálního…

Sony má nižší provozní zisk, výsledky ale překonaly odhady

04.08.2020 09:44 Japonský výrobce elektroniky Sony hospodařil v prvním čtvrtletí svého finančního roku s provozním…

Microsoft jedná o převzetí amerických aktivit aplikace TikTok, Trump dal…

03.08.2020 20:59 Aktualizováno Čínská společnost ByteDance začala předběžně jednat s technologickou firmou, která by zajistila,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama