Australská ekonomika sklouzla do recese, poprvé od roku 1991

Australská ekonomika ve druhém čtvrtletí rekordně klesla a poprvé od roku 1991 se propadla do recese, protože koronavirová omezení paralyzovala ekonomickou aktivitu. Nová onemocnění pak ohrožují možné brzké oživení a zvyšují tlak na vládu, aby pokračovala s podporou ekonomiky.

Austrálie
doporučujeme

Hrubý domácí produkt (HDP) se za tři měsíce do konce června propadl ve srovnání s předchozím čtvrtletím o sedm procent po snížení o 0,3 procenta v prvních třech měsících letošního roku. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil australský statistický úřad.

Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali pokles jen o 5,9 procenta. Meziročně se HDP snížil o 6,3 procenta. Hodnota australského HDP činí dva biliony australských dolarů (32,5 bilionu Kč).

Pokles způsobil hlavně kolaps spotřeby domácností, která se snížila o 12,1 procenta. Protože více lidí pracovalo z domova a nestravovali se venku, výdaje ve službách, včetně dopravy, kaváren a restaurací, klesly o 17,6 procent. Nejvíce zasažená byla doprava, hlavně letecká, která se propadla o 88,2 procenta.

Nižší soukromou poptávku částečně vykompenzovaly vládní výdaje, které zvýšily HDP o 0,6 procentního bodu. Mezi hlavní komponenty patřily výdaje za zdravotní péči a obranu v souvislosti s bojem s pandemií.

"Je to s velkým náskokem největší čtvrtletní pokles HDP od roku 1959, kdy se tento údaj začal sledovat," uvedl v prohlášení šéf statistického úřadu Michael Smedes. Podle odhadů ekonomů je pokles zřejmě nejvyšší od roku 1930, kdy Austrálii těžce zasáhla velká hospodářská krize. Tehdy podle jejich odhadů ekonomika klesla o 9,5 procenta, uvedla agentura AP.

Australský ministr financí Josh Frydenberg na tiskové konferenci uvedl, že navzdory rekordním číslům si australská ekonomika v době pandemie vedla lépe, než většina dalších rozvinutých zemí. Přiznal ale, že údaje neodrážejí dopad nedávného uzavření druhého nejlidnatějšího státu.

Od března, kdy Austrálie uzavřela svoji ekonomiku, přišel v zemi o práci více než jeden milion lidí. Vláda zavedla stimulační opatření za více než 300 miliard AUD, nejnovější údaje však ukazují, že bude potřeba dalších stimulů, protože se očekává, že oživení bude nerovnoměrné.

Australská centrální banka RBA na svém březnovém mimořádném zasedání snížila úrokové sazby na rekordní minimum 0,25 procenta. Tento týden rozšířila nabídku levných úvěrů pro banky, aby udržela nabídku levných úvěrů v ekonomice. Slíbila také další pomoc, pokud to bude potřeba.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda USA zřejmě podá antimonopolní žalobu na Google, píše agentura AP

25.09.2020 11:21 Americké ministerstvo spravedlnosti zřejmě v příštích týdnech podá antimonopolní žalobu na…

Vláda USA žádá soud, aby nařídil odstranění čínské aplikace WeChat z…

25.09.2020 09:36 Americké ministerstvo spravedlnosti požádalo soud, aby vládě prozatímně umožnil nařídit odstranění…

BMW zaplatí v USA pokutu kvůli nadhodnocování údajů o prodeji

25.09.2020 08:47 Německý výrobce luxusních automobilů BMW zaplatí ve Spojených státech pokutu 18 milionů dolarů (418…

Nejbohatším Číňanem je magnát s balenou vodou, sesadil zakladatele Alibaby

24.09.2020 14:33 Nejbohatším Číňanem se stal magnát s balenou vodou Čung Šan-šan, který si pozici vyměnil se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama