Automobilka BMW zvýšila zisk, kvůli koronaviru ale omezí investice

Německý výrobce luxusních automobilů BMW zvýšil v prvním čtvrtletí čistý zisk meziročně o 133 procent na 574 milionů eur (15,5 miliardy Kč). To ale souviselo především s tím, že si letos už nemusel vytvořit jednorázovou rezervu 1,4 miliardy eur jako ve stejném období loni.

BMW
doporučujeme

Kvůli předpokládanému poklesu zisku a poptávky vinou koronaviru se firma rozhodla, že letos sníží investice z plánovaných 5,7 miliardy na čtyři miliardy eur, stojí v jejím dnešním sdělení.

Prodej v prvních třech měsících roku kvůli opatřením na zamezení šíření koronaviru klesl o 20,6 procenta na 477.111 vozů. Provozní marže činila v tomto období 1,3 procenta. Firma také uvedla, že se marže v průběhu celého letošního roku bude pohybovat mezi nulou a třemi procenty. Pro srovnání - konkurenční Tesla měla díky nárůstu prodeje v prvním čtvrtletí marži 25,5 procenta.

Výsledky BMW jsou nejnovějším důkazem zhoršující se ziskovosti tradičních výrobců automobilů, poznamenala agentura Reuters. Tito výrobci jsou nuceni vynakládat obrovské částky na vývoj čistších pohonů, protože čelí stále přísnějším emisním předpisům. Vypořádat se musejí také s rostoucí konkurencí, která se specializuje na elektromobily, jako je právě Tesla. Ta odbyt v prvním čtvrtletí zvýšila o 40 procent.

Koncern BMW kvůli pandemii zavřel nejprve své závody v Číně, pak následovala Evropa a Severní Amerika. Nyní firma výrobu postupně obnovuje, ale podle šéfa podniku Olivera Zipseho se ukazuje, že poptávka na nejdůležitějších trzích se k normálu nevrátí ani v řádu týdnů. Zipse proto odhaduje, že letošní odbyt zůstane hluboko pod úrovní loňského roku.

BMW také plánuje rušení pracovních míst - ta uvolněná už znovu neobsadí. V Německu, kde firma zaměstnává 90.000 lidí, jich v dubnu podle agentury DPA pracovalo 31.000 v režimu kurzarbeit. Tedy se zkrácenou pracovní dobou a s příspěvky státu na mzdy.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jeff Bezos je opět nejbohatším člověkem na světě

17.02.2021 12:44 Šéf internetové společnosti Amazon Jeff Bezos se vrátil na pozici nejbohatšího člověka světa, ze…

Na výši státního dluhu nesejde? Analytik naznačil, co trápí světovou…

12.02.2021 00:01 NÁZOR - Hlavním faktorem, který živí bublinu na světových akciových a finančních trzích, je…

Ceny potravin stouply ve světě nejvýše od července 2014

04.02.2021 13:32 Světové ceny potravin v lednu vzrostly již osmý měsíc za sebou a ocitly se nejvýše od července 2014…

Světové ceny potravin stouply nejvýše od července 2014

04.02.2021 12:36 Světové ceny potravin v lednu vzrostly již osmý měsíc za sebou a ocitly se nejvýše od července 2014…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama