Automobilka BMW zvýšila zisk, kvůli koronaviru ale omezí investice

Německý výrobce luxusních automobilů BMW zvýšil v prvním čtvrtletí čistý zisk meziročně o 133 procent na 574 milionů eur (15,5 miliardy Kč). To ale souviselo především s tím, že si letos už nemusel vytvořit jednorázovou rezervu 1,4 miliardy eur jako ve stejném období loni.

BMW
doporučujeme

Kvůli předpokládanému poklesu zisku a poptávky vinou koronaviru se firma rozhodla, že letos sníží investice z plánovaných 5,7 miliardy na čtyři miliardy eur, stojí v jejím dnešním sdělení.

Prodej v prvních třech měsících roku kvůli opatřením na zamezení šíření koronaviru klesl o 20,6 procenta na 477.111 vozů. Provozní marže činila v tomto období 1,3 procenta. Firma také uvedla, že se marže v průběhu celého letošního roku bude pohybovat mezi nulou a třemi procenty. Pro srovnání - konkurenční Tesla měla díky nárůstu prodeje v prvním čtvrtletí marži 25,5 procenta.

Výsledky BMW jsou nejnovějším důkazem zhoršující se ziskovosti tradičních výrobců automobilů, poznamenala agentura Reuters. Tito výrobci jsou nuceni vynakládat obrovské částky na vývoj čistších pohonů, protože čelí stále přísnějším emisním předpisům. Vypořádat se musejí také s rostoucí konkurencí, která se specializuje na elektromobily, jako je právě Tesla. Ta odbyt v prvním čtvrtletí zvýšila o 40 procent.

Koncern BMW kvůli pandemii zavřel nejprve své závody v Číně, pak následovala Evropa a Severní Amerika. Nyní firma výrobu postupně obnovuje, ale podle šéfa podniku Olivera Zipseho se ukazuje, že poptávka na nejdůležitějších trzích se k normálu nevrátí ani v řádu týdnů. Zipse proto odhaduje, že letošní odbyt zůstane hluboko pod úrovní loňského roku.

BMW také plánuje rušení pracovních míst - ta uvolněná už znovu neobsadí. V Německu, kde firma zaměstnává 90.000 lidí, jich v dubnu podle agentury DPA pracovalo 31.000 v režimu kurzarbeit. Tedy se zkrácenou pracovní dobou a s příspěvky státu na mzdy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Levi Strauss se propadl do ztráty, propustí 15 procent zaměstnanců

08.07.2020 09:06 Americký výrobce džínového oblečení Levi Strauss & Co. kvůli prudkému propadu tržeb souvisejícímu s…

OECD čeká nejvyšší nezaměstnanost od krize ve 30. letech

07.07.2020 17:27 Míra nezaměstnanosti v členských zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) by…

Letos se na Korfu otevře jen polovina hotelů, ceny mají být nižší

07.07.2020 10:53 Na řeckém ostrově Korfu se letos kvůli koronavirové krizi otevře zhruba polovina hotelů. Aktuální…

Firmě Samsung vzrostl zisk o 23 procent, díky čipům a jednorázovým položkám

07.07.2020 09:37 Provozní zisk jihokorejské společnosti Samsung Electronics Co. Ltd. ve druhém čtvrtletí podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy