BBC: Huawei v patentu zmiňuje sledování etnika Ujgurů

Čínská společnost Huawei si nechala patentovat software, který je schopen rozpoznávat lidi podle etnického původu. Huawei v přihlášce výslovně zmiňuje ujgurské etnikum, které v Číně patří k menšině a jehož příslušníci si dlouhodobě stěžují na útlak ze strany Pekingu. Informuje o tom server BBC na základě poznatků americké výzkumné společnosti IPVM.

Huawei, ilustrační foto

Společnost Huawei dříve uváděla, že žádná její technologie není navržena tak, aby identifikovala etnické skupiny. V reakci na zjištění uvedla, že se chystá text v patentové přihlášce změnit a patentový úřad požádá, aby mohla zmínku o Ujgurech vymazat.

Ujguři žijí v autonomní oblasti Sin-ťiang, která leží na severozápadě Číny a zaujímá asi šestinu rozlohy země. Místní Ujgurové tvoří 45 procent z téměř 22 milionů obyvatel. Jazykově a etnicky jsou spříznění s Turky a dlouhodobě si stěžují také na masivní přistěhovalectví etnických Chanů do Sin-ťiangu. Nepokoje v oblasti, které Peking přičítá islamistům usilujícím o vytvoření samostatného státu s názvem Východní Turkestán, si za poslední roky vyžádaly stovky obětí.

Čínské vládní úřady čelí kritice, že proti Ujgurům využívají sledovací programy a že mnoho jich zadržují v pracovních táborech, kde často oddělují děti od rodičů. Peking tvrdí, že tábory poskytují dobrovolné vzdělávání a trénink.

"Jedním z technických požadavků průzkumné videosítě čínského ministerstva veřejné bezpečnosti je detekce etnicity - zejména Ujgurů," poznamenala Maya Wangová z organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch. "Zatímco jinde ve světě by takto cílené sledování a perzekuce lidí na základě jejich etnického původu bylo naprosto nepřijatelné, perzekuce a tvrdá diskriminace Ujgurů v mnoha životních situacích zůstává bez odezvy, protože Ujgurové v Číně nemají silné postavení," dodala.

Firma Huawei patentovou přihlášku původně předložila v červenci 2018, a to ve spolupráci s Čínskou akademií věd. Mimo jiné v ní popisuje způsoby používání nástrojů umělé inteligence k identifikaci chodců nebo obecně lidí nafilmovaných na ulici. V této souvislosti zmiňuje i to, jak rozpoznat lidi ujgurského etnika.

"Huawei odsuzuje jakoukoliv diskriminaci, včetně etnické diskriminace za využití technologií," řekl mluvčí podniku. "Identifikovat rasu jednotlivců nikdy nebylo součástí výzkumného projektu," dodal. Se zjištěním ale nejsou spokojeni britští politici, které oslovila BBC.

"Čínští technologičtí giganti, kteří podporují brutální útok na ujgurské obyvatelstvo, nám ukazují, proč my jako spotřebitelé a jako společnost musíme dávat pozor na to, od koho si kupujeme výrobky a s kým navazujeme obchodní vztahy," řekl Tom Tugendhat z výboru pro zahraniční záležitosti v britském parlamentu. Británie je jednou ze zemí, které nejsou ochotny firmě Huawei umožnit účast na budování mobilních sítí páté generace (5G).

Výzkumná společnost IPVM poukázala také na podobný software, který vyvíjejí přední čínské technologické firmy Alibaba a Baidu. Ty ale odkaz na Ujgury v patentových přihláškách nemají.

Ukrajina nabízí Gazpromu slevu 50 procent za dodatečný tranzit plynu

23.10.2021 06:09 Ukrajina nabídla ruskému plynárenskému gigantu Gazprom slevu 50 procent ze současného tarifu za…

NÁZOR: Připravme se na velkou dluhovou krizi, nabádá analytik

16.10.2021 00:01 Je opět populární odepisovat Mezinárodní měnový fond (MMF) jako dávno přežitou a neužitečnou…

Energetická krize zvýší poptávku po ropě, to může vést k dalšímu zdražování

14.10.2021 11:31 Celosvětová energetická krize zvýší poptávku po ropě až o půl milionu barelů denně, což by mohlo…

G20 schválila dohodu o reformě daňového systému, včetně globální minimální…

13.10.2021 21:56 Ministři financí a šéfové centrálních bank zemí tvořících skupinu největších ekonomik světa (G20)…

MMF považuje zavádění kryptoměn jako platidel za nerozumné a riskantní

13.10.2021 10:02 Zavádění kryptoměn jako zákonných platidel s sebou nese značné riziko a ohrožuje globální ekonomiku…

Růst čínského exportu v září překvapivě zrychlil

13.10.2021 08:18 Růst čínského vývozu v září nečekaně zrychlil, protože globální poptávka zůstává solidní a…

MMF zhoršil výhled růstu globální i české ekonomiky

12.10.2021 21:11 Aktualizováno Globální ekonomika v letošním roce poroste o trochu pomaleji, než předpokládaly dosavadní prognózy.…

OECD ohlásila dosažení dohody o globální minimální dani

08.10.2021 21:24 Aktualizováno Mezinárodní komunita dosáhla dohody, která zajistí, že nadnárodní podniky budou od roku 2023…

MMF vyzval vlády, aby si vytvořily plán na snížení dluhu po pandemii

07.10.2021 16:18 Mezinárodní měnový fond (MMF) vyzval vlády, aby začaly pracovat na fiskálních plánech, které jim…

Globální růst spotřebitelských cen by měl letos na podzim dosáhnout svého…

06.10.2021 20:13 Aktualizováno Globální růst spotřebitelských cen by měl letos na podzim dosáhnout svého vrcholu a do poloviny…

Související:

Právě se děje

reklama