BBC: Huawei v patentu zmiňuje sledování etnika Ujgurů

Čínská společnost Huawei si nechala patentovat software, který je schopen rozpoznávat lidi podle etnického původu. Huawei v přihlášce výslovně zmiňuje ujgurské etnikum, které v Číně patří k menšině a jehož příslušníci si dlouhodobě stěžují na útlak ze strany Pekingu. Informuje o tom server BBC na základě poznatků americké výzkumné společnosti IPVM.

Huawei, ilustrační foto
doporučujeme

Společnost Huawei dříve uváděla, že žádná její technologie není navržena tak, aby identifikovala etnické skupiny. V reakci na zjištění uvedla, že se chystá text v patentové přihlášce změnit a patentový úřad požádá, aby mohla zmínku o Ujgurech vymazat.

Ujguři žijí v autonomní oblasti Sin-ťiang, která leží na severozápadě Číny a zaujímá asi šestinu rozlohy země. Místní Ujgurové tvoří 45 procent z téměř 22 milionů obyvatel. Jazykově a etnicky jsou spříznění s Turky a dlouhodobě si stěžují také na masivní přistěhovalectví etnických Chanů do Sin-ťiangu. Nepokoje v oblasti, které Peking přičítá islamistům usilujícím o vytvoření samostatného státu s názvem Východní Turkestán, si za poslední roky vyžádaly stovky obětí.

Čínské vládní úřady čelí kritice, že proti Ujgurům využívají sledovací programy a že mnoho jich zadržují v pracovních táborech, kde často oddělují děti od rodičů. Peking tvrdí, že tábory poskytují dobrovolné vzdělávání a trénink.

"Jedním z technických požadavků průzkumné videosítě čínského ministerstva veřejné bezpečnosti je detekce etnicity - zejména Ujgurů," poznamenala Maya Wangová z organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch. "Zatímco jinde ve světě by takto cílené sledování a perzekuce lidí na základě jejich etnického původu bylo naprosto nepřijatelné, perzekuce a tvrdá diskriminace Ujgurů v mnoha životních situacích zůstává bez odezvy, protože Ujgurové v Číně nemají silné postavení," dodala.

Firma Huawei patentovou přihlášku původně předložila v červenci 2018, a to ve spolupráci s Čínskou akademií věd. Mimo jiné v ní popisuje způsoby používání nástrojů umělé inteligence k identifikaci chodců nebo obecně lidí nafilmovaných na ulici. V této souvislosti zmiňuje i to, jak rozpoznat lidi ujgurského etnika.

"Huawei odsuzuje jakoukoliv diskriminaci, včetně etnické diskriminace za využití technologií," řekl mluvčí podniku. "Identifikovat rasu jednotlivců nikdy nebylo součástí výzkumného projektu," dodal. Se zjištěním ale nejsou spokojeni britští politici, které oslovila BBC.

"Čínští technologičtí giganti, kteří podporují brutální útok na ujgurské obyvatelstvo, nám ukazují, proč my jako spotřebitelé a jako společnost musíme dávat pozor na to, od koho si kupujeme výrobky a s kým navazujeme obchodní vztahy," řekl Tom Tugendhat z výboru pro zahraniční záležitosti v britském parlamentu. Británie je jednou ze zemí, které nejsou ochotny firmě Huawei umožnit účast na budování mobilních sítí páté generace (5G).

Výzkumná společnost IPVM poukázala také na podobný software, který vyvíjejí přední čínské technologické firmy Alibaba a Baidu. Ty ale odkaz na Ujgury v patentových přihláškách nemají.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

CNN: Loni se dostavělo 106 mrakodrapů, nejméně od roku 2014

15.01.2021 11:52 Za loňský rok se v celém světě dostavělo 106 budov s výškou přesahující 200 metrů. To je o 20…

Biden představil balík na pomoc ekonomice USA, opatření budou stát 1,9…

15.01.2021 10:08 Aktualizováno Nastupující prezident Spojených států Joe Biden ve čtvrtek (místního času) představil chystaný…

USA umístily Xiaomi na černou listinu, akcie firmy prudce klesly

15.01.2021 08:56 Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa umístila na černou listinu podniků spojených s…

Globální ekonomika by letos mohla růst nejvíce za 20 let, uvádí studie PwC

13.01.2021 12:37 Světová ekonomika by měla letos vzrůst o zhruba pět procent. Šlo by tak o nejrychlejší růst od…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama