BBC: Huawei v patentu zmiňuje sledování etnika Ujgurů

Čínská společnost Huawei si nechala patentovat software, který je schopen rozpoznávat lidi podle etnického původu. Huawei v přihlášce výslovně zmiňuje ujgurské etnikum, které v Číně patří k menšině a jehož příslušníci si dlouhodobě stěžují na útlak ze strany Pekingu. Informuje o tom server BBC na základě poznatků americké výzkumné společnosti IPVM.

Společnost Huawei dříve uváděla, že žádná její technologie není navržena tak, aby identifikovala etnické skupiny. V reakci na zjištění uvedla, že se chystá text v patentové přihlášce změnit a patentový úřad požádá, aby mohla zmínku o Ujgurech vymazat.

Ujguři žijí v autonomní oblasti Sin-ťiang, která leží na severozápadě Číny a zaujímá asi šestinu rozlohy země. Místní Ujgurové tvoří 45 procent z téměř 22 milionů obyvatel. Jazykově a etnicky jsou spříznění s Turky a dlouhodobě si stěžují také na masivní přistěhovalectví etnických Chanů do Sin-ťiangu. Nepokoje v oblasti, které Peking přičítá islamistům usilujícím o vytvoření samostatného státu s názvem Východní Turkestán, si za poslední roky vyžádaly stovky obětí.

Čínské vládní úřady čelí kritice, že proti Ujgurům využívají sledovací programy a že mnoho jich zadržují v pracovních táborech, kde často oddělují děti od rodičů. Peking tvrdí, že tábory poskytují dobrovolné vzdělávání a trénink.

"Jedním z technických požadavků průzkumné videosítě čínského ministerstva veřejné bezpečnosti je detekce etnicity - zejména Ujgurů," poznamenala Maya Wangová z organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch. "Zatímco jinde ve světě by takto cílené sledování a perzekuce lidí na základě jejich etnického původu bylo naprosto nepřijatelné, perzekuce a tvrdá diskriminace Ujgurů v mnoha životních situacích zůstává bez odezvy, protože Ujgurové v Číně nemají silné postavení," dodala.

Firma Huawei patentovou přihlášku původně předložila v červenci 2018, a to ve spolupráci s Čínskou akademií věd. Mimo jiné v ní popisuje způsoby používání nástrojů umělé inteligence k identifikaci chodců nebo obecně lidí nafilmovaných na ulici. V této souvislosti zmiňuje i to, jak rozpoznat lidi ujgurského etnika.

"Huawei odsuzuje jakoukoliv diskriminaci, včetně etnické diskriminace za využití technologií," řekl mluvčí podniku. "Identifikovat rasu jednotlivců nikdy nebylo součástí výzkumného projektu," dodal. Se zjištěním ale nejsou spokojeni britští politici, které oslovila BBC.

"Čínští technologičtí giganti, kteří podporují brutální útok na ujgurské obyvatelstvo, nám ukazují, proč my jako spotřebitelé a jako společnost musíme dávat pozor na to, od koho si kupujeme výrobky a s kým navazujeme obchodní vztahy," řekl Tom Tugendhat z výboru pro zahraniční záležitosti v britském parlamentu. Británie je jednou ze zemí, které nejsou ochotny firmě Huawei umožnit účast na budování mobilních sítí páté generace (5G).

Výzkumná společnost IPVM poukázala také na podobný software, který vyvíjejí přední čínské technologické firmy Alibaba a Baidu. Ty ale odkaz na Ujgury v patentových přihláškách nemají.

Související

Huawei, ilustrační foto

Německý úřad pro kybernetickou bezpečnost používá Huawei

Německý úřad pro kybernetickou bezpečnost (BSI) používá zařízení od čínské firmy Huawei. Uvedl to dnes deník Handelsblatt, podle nějž se tak děje v kontextu zpřísňování kontroly německých úřadů nad čínskými IT společnostmi kvůli obavám z možného ohrožení datové bezpečnosti.

Více souvisejících

Huawei Ujgurové Čína

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

před 3 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy