Buffettovo impérium expanduje. Miliardář překvapivě investoval do pěti firem v Japonsku

Investiční společnost Berkshire Hathaway amerického miliardáře a filantropa Warrena Buffetta koupila podíly v pěti největších japonských obchodních společnostech.

buffett, warren
doporučujeme

Celková hodnota investice do těchto firem činí zhruba 700 miliard jenů (145,7 miliardy Kč) a je zatím největším Buffettovým nájezdem do druhé největší ekonomiky v Asii, uvedla agentura Bloomberg.

Berkshire podle svého sdělení koupila za poslední rok asi pětiprocentní podíly v japonských firmách Itochu, Marubeni, Mitsubishi, Mitsui & Co a Sumitomo. Akcie všech těchto firem v reakci na oznámení výrazně posílily, akcie Itochu uzavřely na novém rekordu.

Americký podnik považuje investici za dlouhodobou a zvažuje případné zvýšení podílů až na 9,9 procenta. Investice sníží závislost Berkshire na americké ekonomice, která ve druhém čtvrtletí kvůli pandemii covidu-19 rekordně klesla.

Buffettův výběr mnohé překvapil, protože obchodní společnosti už dlouho nepatří mezi favority investorů, upozornila agentura Reuters. Také významné napojení na energetický sektor a kolísavé ceny zdrojů způsobily nezájem o tyto podniky. Mají však i výhody, upozorňuje část analytiků. "Tyto obchodní společnosti vytvářejí silný peněžní tok, vyplácejí vysoké dividendy a mají podnikání, které nelze snadno kopírovat," uvedl analytik společnosti Jefferies Japan Thanh Ha Pham.

I přes dnešní růst nicméně akcie společností Marubeni, Mitsubishi a Sumitomo za poslední rok ztrácejí kolem deseti procent. Itochu je jedinou firmou, která proti stejnému období loni posílila, a to díky přesunu k podnikání zaměřenému na spotřebitele. Itochu je také jedinou firmou, jejíž tržní hodnota přesahuje její účetní hodnotu. To zvyšuje atraktivitu zbývajících čtyř firem pro investory.

Buffett, který v neděli oslavil 90. narozeniny, vytvořil z Berkshire Hathaway konglomerát, jehož tržní hodnota vystoupila nad 521 miliard USD (11,5 bilionu Kč). Jeho aktivity se pohybují od pojišťoven po průmyslové giganty, jako je Precision Castparts a maloobchodní firmy jako Fruit of the Loom. Hodnota akciového portfolia firmy na konci června dosahovala asi 207 miliard USD a objem hotovosti rekordních 146,6 miliardy USD. Akcie Berkshire ale od začátku letošního roku vykazujípokles přes tři procenta.

Většina provozních podniků skupiny Berkshire působí v Americe. Berkshire ale koupila i řadu zahraničních firem, například izraelskou IMC International Metalworking nebo německého prodejce motocyklového oblečení Detlev Louis.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Playboy zvažuje možnost návratu na akciovou burzu

19.09.2020 13:36 Společnost Playboy Enterprises, majitel stejnojmenného pánského časopisu, zvažuje možnost návratu…

Čína oznámila pravidla pro seznam nespolehlivých subjektů, spor s USA se…

19.09.2020 11:09 Čínské ministerstvo obchodu zveřejnilo pravidla týkající se navrhovaného seznamu takzvaných…

Čína hrozí odvetou za postoj USA k aplikacím TikTok a WeChat

19.09.2020 10:27 Čína hrozí odvetou za rozhodnutí administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa začít ve…

Oracle má získat v aplikaci TikTok významný podíl

17.09.2020 19:49 Aktualizováno Americká softwarová společnost Oracle získá 20procentní podíl v nové americké firmě, která bude…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama