Čína loni nesplnila cíl obchodní dohody se Spojenými státy

Čína loni nesplnila cíl obchodní dohody se Spojenými státy. V rámci první fáze obchodní dohody slíbila nakoupit zboží za 172 miliard USD (3,7 bilionu Kč), do konce prosince ale měla tento cíl splněný pouze na 58,1 procenta. Vyplývá to z výpočtů agentury Bloomberg vycházejících z údajů čínského celního úřadu. Loňský rok byl nicméně poznamenán problémy v souvislosti s pandemií a růstem napětí ve vztazích Číny s vládou amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Čína, ilustrační foto
doporučujeme

V případě průmyslového zboží byl cíl splněn na 60,4 procenta, u zemědělského zboží pak na 64,4 procenta. Výrazně přitom zaostal dovoz v energetickém sektoru, který byl splněn na 39 procent.

Nesplnění cíle není překvapením, protože Čína podle měsíčních údajů celý rok zaostávala za svými závazky. Nejnovější údaje však ukazují, že Čína v prosinci zvýšila dovoz, zejména aut a zkapalněného zemního plynu, ani to ale nestačilo na splnění cílů.

Dohoda byla podepsána loni v lednu. Čína slíbila, že v příštích dvou letech koupí zemědělské produkty a další zboží a služby z USA za částku, která bude proti roku 2017 vyšší nejméně o 200 miliard USD. Dohoda nyní vstupuje do druhého roku své platnosti a všichni se zaměří na to, zda se americká vláda pod vedením nového prezidenta Joea Bidena pokusí o dohodě znovu jednat.

Biden minulý měsíc listu The New York Times řekl, že neplánuje okamžité kroky ohledně cel na dovoz čínského zboží za 360 miliard USD, která uvalil předchozí prezident. Nastupující úředníci rovněž naznačili, že nová vláda bude pokračovat v tvrdém přístupu k Číně. Janet Yellenová, která je kandidátkou na funkci ministryně financí, se zavázala bojovat proti podle ní podezřelým obchodním praktikám.

Obchodní dohoda nebyla pro Trumpa vítězstvím, jak slíbil. Deficit obchodu USA s Čínou loni vystoupil na 317 miliard USD. Podpořila ho poptávka po zdravotnickém zboží a přístrojích pro práci z domova. Výzkum některých ekonomů pak ukázal, že vyšší cla nezaplatily ani tak čínské firmy, jako spíš americké firmy a spotřebitelé.

Témata: Čína | USA | EuroZprávy.cz
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidé v době pandemie ušetřili 2,9 bilionu dolarů

03.03.2021 11:46 Spotřebitelé v největších ekonomikách světa nashromáždili v době omezení pohybu souvisejícího s…

Jeff Bezos je opět nejbohatším člověkem na světě

17.02.2021 12:44 Šéf internetové společnosti Amazon Jeff Bezos se vrátil na pozici nejbohatšího člověka světa, ze…

Na výši státního dluhu nesejde? Analytik naznačil, co trápí světovou…

12.02.2021 00:01 NÁZOR - Hlavním faktorem, který živí bublinu na světových akciových a finančních trzích, je…

Ceny potravin stouply ve světě nejvýše od července 2014

04.02.2021 13:32 Světové ceny potravin v lednu vzrostly již osmý měsíc za sebou a ocitly se nejvýše od července 2014…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama