Čína osvobodí od cla další zboží z USA, na seznamu je 79 produktů

Čína představila nový seznam 79 amerických produktů dočasně osvobozených od odvetných cel zavedených v době vrcholu obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Peking seznam oznámil v době sílícího tlaku, aby zvýšil dovoz ze Spojených států.

Čína
doporučujeme

Čínské ministerstvo financí v prohlášení uvedlo, že zboží bude osvobozeno od cla od 19. května letošního roku do 18. května roku příštího. Seznam zahrnuje mimo jiné rudy vzácných kovů či zlaté a stříbrné rudy.

Hodnotu dovozu, na který se výjimky z cel vztahují, ministerstvo nezveřejnilo. V únoru Peking oznámil, že udělí výjimku pro 696 produktů, včetně těch důležitých, jako jsou sójové boby a vepřové maso.

Minulý týden spolu hovořili nejvyšší vyjednavači Pekingu a Washingtonu a obě strany mluvily o realizaci první fáze obchodní dohody podepsané v lednu. Čína se podle dohody zavázala v příštích dvou letech zvýšit nákupy amerického zboží proti roku 2017 o 200 miliard USD (5,1 bilionu Kč), z toho v prvním roce o 77 miliard USD.

Obnovené napětí mezi oběma zeměmi vyvolané pandemií nemoci covid-19, která se loni začala šířit z Číny, ale také vyvolalo otázku ohledně obchodního příměří. Americký prezident Donald Trump mimo jiné pohrozil, že smlouvu vypoví, pokud Čína nesplní své závazky ohledně nákupu amerického zboží.

Oficiální list čínské vládnoucí komunistické strany Global Times v pondělí napsal, že někteří vládní poradci vyzývají Peking, aby zrušil obchodní dohodu a vyjednal novou, výhodnější pro Čínu. Trump se však vyjádřil, že je proti tomu a že chce nejprve vidět, zda Peking dohodu dodrží.

Čínské ministerstvo zahraničí dnes uvedlo, že současná první fáze obchodní dohody je dobrá pro Čínu i Spojené státy, ale i pro celý svět. Obě strany by podle mluvčího měly plnit dohodu a dodržovat přitom zásady rovnosti a vzájemného respektu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Musk slibuje levnější elektromobily s delším dojezdem, prohlášení otřáslo…

23.09.2020 09:38 Americká společnost Tesla pracuje na nové bateriové technologii, díky které bude moci vyrábět…

Čína zřejmě neschválí dohodu o aplikaci TikTok v USA, píše propekingský…

22.09.2020 14:31 Peking pravděpodobně neschválí "nespravedlivou" dohodu čínské společnosti ByteDance s americkými…

Intel dostal americkou licenci na další dodávky Huawei

22.09.2020 09:12 Výrobce čipů Intel získal licenci amerických úřadů na další dodávky některých svých výrobků čínské…

WSJ: Čína chystá odplati za Huawei a TikTok, černou listinu amerických…

21.09.2020 21:59 Čína urychleně dokončuje černou listinu amerických technologických společností. Informoval o tom…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama