Čínská ekonomika za leden až březen ve srovnání se stejným obdobím loni klesla o 6,8 procenta, uvedl dnes čínský statistický úřad. V prvním čtvrtletí aktivitu v zemi prakticky ochromila epidemie nemoci covid-19, způsobené koronavirem. Podle agentury Kjódó jde o první propad hrubého domácího produktu (HDP) Číny od roku 1992, odkdy země začala čtvrtletní údaje zveřejňovat.
Agentura AFP označila pokles druhé největší ekonomiky světa za historicky nevídaný, a to alespoň od roku 1976. Podle AP byl pak výsledek za první čtvrtletí nejhorší od doby, než v roce 1979 odstartovaly tržní reformy. Ještě ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku čínská ekonomika meziročně vzrostla o šest procent, připomněla AFP.
Snížení spotřebitelských výdajů (o 19 procent v prvním čtvrtletí), které se loni z 80 procent postaraly o hospodářský růst, a pokles dalšího motoru růstu - investic do výroby (o 16 procent) - podle AP napovídají, že zotavování čínské ekonomiky bude delší a obtížnější, než se předpokládalo. Průmyslová výroba v prvním čtvrtletí podle zveřejněných údajů klesla o 8,4 procenta, zatímco celková hodnota vývozu se zmenšila o 3,5 procenta.
Očekávání některých analytiků byla ještě horší - podle AP čekali propad až 16 procent, podle AFP o 8,2 procenta. Analytici, oslovení v úterý agenturou Reuters, čekali, že v prvním čtvrtletí by HDP Číny mohl meziročně klesnout o 6,5 procenta.
Analytici upozorňují, že Čínu čeká těžký boj o oživení růstu, protože šíření koronaviru zničilo poptávku od hlavních obchodních partnerů a domácí spotřeba zůstává pod tlakem. Ekonom Idustrial Bank Lu Čeng-wej upozornil, že údaje o HDP za první čtvrtletí jsou převážně v rámci očekávání. Odrážejí nečinnost ekonomiky poté, co bylo v zemi omezené vycházení. Znepokojení však vyvolává slabá poptávka. "Domácí poptávka plně neoživila, protože spotřeba související se společenským shromažďováním je stále zakázaná a vnější poptávku pravděpodobně rozdrtí šíření pandemie," uvedl.
Mluvčí statistického úřadu Mao Šeng-jung na tiskové konferenci uvedl, že ekonomický výkon Číny ve druhém čtvrtletí by měl být mnohem lepší, než v prvním. Nicméně slabší domácí spotřeba, která je největším pohonem růstu, zůstává obavou, protože příjmy jsou slabší a většina zbytku světa spadla do recese. Někteří ekonomové tak neočekávají ve druhém čtvrtletí výraznější zlepšení.
Ve srovnání s předchozím čtvrtletím se HDP snížil o 9,8 procenta. V posledních třech měsících loňského roku naopak vzrostl o 1,5 procenta.
Koronavirus si v Číně podle úředních údajů vyžádal více než 3300 mrtvých. Poté, co dnes město Wu-chan revidovalo dosavadní počty obětí, by v celé zemi mohl počet mrtvých přesáhnout 4600. Vládnoucí komunistická strana ohlásila vítězství nad koronavirem na začátku března a začala znovu otvírat kanceláře a spouštět výrobu v továrnách, zavřených od konce ledna v rámci opatření proti nákaze. Kina, kadeřnictví a další podniky, považované za nedůležité, zůstávají zavřeny. Mnoho lidí raději neutrácí své peníze v obavě ze ztráty zaměstnání.
Čínská ekonomika loni vzrostla o 6,1 procenta, což bylo nejpomaleji od roku 1990, kdy čínskou ekonomiku postihly sankce za potlačení prodemokratických protestů na náměstí Nebeského klidu v Pekingu v roce 1989, a tak vzrostla o 3,9 procenta.
Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávají, že za celý letošní rok čínská ekonomika vzroste o 2,5 procenta, nejpomaleji za téměř půl století. Mezinárodní měnový fond čeká zvýšení HDP jen o 1,2 procenta.
15. července 2025 13:15
Nová data odhalila, jak moc otřásla čínskou ekonomikou Trumpova obchodní válka
Související

Dva roky do války. Rusko a Čína rozpoutají konflikty v Evropě a Tichomoří, varuje šéf sil NATO

Proč se Čína držela během konfliktu Íránu s Izraelem stranou?
Čína , Ekonomika , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 53 minutami

Volby by ovládlo hnutí ANO, Spolu ztrácí kvůli bitcoinové aféře. Piráti a Stačilo! mají rekordní úspěch
před 2 hodinami

Evropa otevírá dveře ruské propagandě. Prokremelští umělci se vracejí na evropská pódia
před 3 hodinami

Trump přichází o příznivce. Jeho podpora v USA rapidně klesá
před 4 hodinami

Aspenské bezpečnostní fórum: Trump vytváří nový světový řád, elity to přijímají s obavami i rezignací
před 5 hodinami

Metropole vyschlá na prach? Poprvé v moderní historii se hlavní město ocitne bez vody
před 6 hodinami

Palestinci sedí na masivním nalezišti. Expert popsal, jak by z něj mohli profitovat, kdyby jim to svět dovolil
před 7 hodinami

Počasí dnes ve znamení tropů. Zítra se budou teploty lišit až o 14 stupňů
včera

FT: Zelenskyj čelí obviněním z autoritářských praktik
včera

Krize v EU: Zdravotnické neziskovky přicházejí o finance, roste strach o demokratické fungování Unie
včera

V zátoce Ha Long se potopila turistická loď, mezi desítkami mrtvých jsou děti
včera

Auto projelo v LA davem lidí. Zraněných je nejméně 30 lidí
včera

Netanjahu uvažuje o předčasných volbách. Přesvědčí Izraelce, že vyhrává válku?
včera

Co bude, až vyprší Trumpovo ultimátum Rusku? Podle ekonoma mají USA jen omezené možnosti
včera

Změny ve fotbalové Spartě. Jejím novým kapitánem je Haraslín, Wiesner odchází do USA
včera

Ostravský obránce Frydrych si musí trest za ostrý faul na Klimenta odpykat až do konce
včera

Odejde z Leverkusenu i Schick? O českého kanonýra projevil zájem AC Milán
včera

Lyon se vrátil do francouzské ligy i do pohárů. V Anglii se proti rozhodnutí UEFA bouří
včera

Bývalému fotbalistovi a šéfu UEFA Platinimu odcizili zloději až dvacet trofejí
včera

Dva roky do války. Rusko a Čína rozpoutají konflikty v Evropě a Tichomoří, varuje šéf sil NATO
včera
Proč jsou cizinci levnou pracovní silou? Studie odpověděla na ožehavou otázku
Zatímco mnoho západních zemí čelí stárnutí populace, nízké porodnosti a nedostatku pracovní síly, efektivní integrace imigrantů se stává klíčovou výzvou. Nová studie tří profesorů sociologie – z univerzit v Oslu, Kalifornii a na IESE Business School ve Španělsku – nyní přináší alarmující zjištění: imigranti v Evropě a Severní Americe vydělávají v průměru o 17,9 % méně než lidé narození v dané zemi. Hlavní příčinou přitom není nedostatek kvalifikace, ale omezený přístup k lépe placeným pracovním místům.
Zdroj: Libor Novák