Čínské banky příští rok opět zvýší zisk, očekává Bank of China

Zisky čínských bank by se po letošním očekávaném poklesu o sedm procent zapříčiněném koronavirem příští rok měly vrátit k růstu. Ten by mohl činit dvě až tři procenta, odhaduje finanční ústav Bank of China. Ten je čtvrtou největší bankou v Číně, uvedla dnes agentura Reuters.

Čína
doporučujeme

Bank of China se podle Reuters domnívá, že zotavení je pravděpodobné, protože banky nebudou příští rok muset přinášet tolik obětí, "aby podpořily reálnou ekonomiku". Objem peněz odložených pro případné nesplácené úvěry se tak bude moci vrátit na běžnou úroveň. Na zvládnutí špatných úvěrů v letošním roce mají banky prostředků dostatek, píše se ve zprávě.

Největší čínští věřitelé letos zažili nejhorší půlroční propad zisku za více než deset let, tedy od doby, kdy se jejich akcie začaly obchodovat na burze. Po výzvě Pekingu, aby poskytovali úvěry označeným sektorům, v prvních třech kvartálech posílili rezervy na nesplácené půjčky.

Relativně velkým rizikům budou ale i v příštím roce podle zprávy čelit neúvěrové investice některých bank. "Protože tyto investice směřovaly hlavně do projektů v oblasti nemovitostí a do nástrojů financování místní správy, jsou tato rizika nakažlivá," uvádí se ve zprávě.

Čína, kde pandemie nemoci covid-19 začala, se ve druhém čtvrtletí stala první velkou ekonomikou, která se vrátila k růstu. V prvním čtvrtletí ekonomika klesla o 6,8 procenta, neboť Peking zavedl rozsáhlá restriktivní opatření, aby dostal šíření koronaviru pod kontrolu. Ve třetím čtvrtletí růst zrychlil na 4,9 z 3,2 procenta ve druhém kvartálu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

CNN: Loni se dostavělo 106 mrakodrapů, nejméně od roku 2014

15.01.2021 11:52 Za loňský rok se v celém světě dostavělo 106 budov s výškou přesahující 200 metrů. To je o 20…

Biden představil balík na pomoc ekonomice USA, opatření budou stát 1,9…

15.01.2021 10:08 Aktualizováno Nastupující prezident Spojených států Joe Biden ve čtvrtek (místního času) představil chystaný…

USA umístily Xiaomi na černou listinu, akcie firmy prudce klesly

15.01.2021 08:56 Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa umístila na černou listinu podniků spojených s…

Globální ekonomika by letos mohla růst nejvíce za 20 let, uvádí studie PwC

13.01.2021 12:37 Světová ekonomika by měla letos vzrůst o zhruba pět procent. Šlo by tak o nejrychlejší růst od…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama