Čínské firmy na černé listině USA. Společnost S&P DJI je odstraní ze svých indexů

Společnost S&P Dow Jones Indices (S&P DJI) odstraní ze svých indexů ty čínské firmy, které se dostaly ve Spojených státech na černou listinu. Činí tak v reakci na nařízení vlády prezidenta Donalda Tumpa, kterým se omezuje nákup akcií čínských firem. Čína rozhodnutí kritizuje a označila je za další příklad toho, že Spojené státy zneužívají svého vlivu k utlačování čínských společností. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Ekonomika

Nejznámějšími akciovými indexy firmy jsou S&P 500 a Dow Jones. Podnik před otevřením trhu 21. prosince odstraní akcie deseti společností ze všech svých akciových indexů. Je mezi nimi i společnost Hikvision anebo firma Semiconductor Manufacturing International. Do 1. ledna také odstraní 11 emisí cenných papírů vydaných čínskými společnostmi ze svých indexů cenných papírů s pevným výnosem.

Správce fondu Mitsubishi UFJ Kokusai Asset Management Kijoši Išigane uvedl, že po rozhodnutí S&P DJI budou muset fondy dotčené tituly začít prodávat.

Rozhodnutí S&P DJI přichází poté, co společnost FTSE Russell minulý týden uvedla, že odstraní ze svých produktů osm čínských firem, aby splnila nařízení americké vlády. To zakazuje americkým investorům od listopadu 2021 kupovat cenné papíry čínských firem, které se ocitnou na černé listině. Vláda nařízení představila v listopadu. Jeho cílem je odradit americké investiční společnosti, penzijní fondy a další od nákupu čínských firem, které americké ministerstvo obrany označí za firmy, jež podporují čínskou armádu.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing na tiskové konferenci řekla, že Peking věří, že "nekonečné lži" Spojených států nakonec poškodí vlastní zájmy Washingtonu.

Mluvčí společnosti Hikvision uvedla, že firma považuje rozhodnutí za neopodstatněné. Zopakovala, že už v červnu firma protestovala proti zařazení na černou listinu, protože není čínskou vojenskou firmou.

Minulý týden americká Sněmovna reprezentantů jednomyslně schválila zákon, který umožňuje stáhnout akcie čínských firem z obchodování na amerických akciových trzích, když nesplní americké účetní standardy. Firmy mají na splnění požadavků tři roky.

NÁZOR: Připravme se na velkou dluhovou krizi, nabádá analytik

16.10.2021 00:01 Je opět populární odepisovat Mezinárodní měnový fond (MMF) jako dávno přežitou a neužitečnou…

Energetická krize zvýší poptávku po ropě, to může vést k dalšímu zdražování

14.10.2021 11:31 Celosvětová energetická krize zvýší poptávku po ropě až o půl milionu barelů denně, což by mohlo…

G20 schválila dohodu o reformě daňového systému, včetně globální minimální…

13.10.2021 21:56 Ministři financí a šéfové centrálních bank zemí tvořících skupinu největších ekonomik světa (G20)…

MMF považuje zavádění kryptoměn jako platidel za nerozumné a riskantní

13.10.2021 10:02 Zavádění kryptoměn jako zákonných platidel s sebou nese značné riziko a ohrožuje globální ekonomiku…

Růst čínského exportu v září překvapivě zrychlil

13.10.2021 08:18 Růst čínského vývozu v září nečekaně zrychlil, protože globální poptávka zůstává solidní a…

MMF zhoršil výhled růstu globální i české ekonomiky

12.10.2021 21:11 Aktualizováno Globální ekonomika v letošním roce poroste o trochu pomaleji, než předpokládaly dosavadní prognózy.…

OECD ohlásila dosažení dohody o globální minimální dani

08.10.2021 21:24 Aktualizováno Mezinárodní komunita dosáhla dohody, která zajistí, že nadnárodní podniky budou od roku 2023…

MMF vyzval vlády, aby si vytvořily plán na snížení dluhu po pandemii

07.10.2021 16:18 Mezinárodní měnový fond (MMF) vyzval vlády, aby začaly pracovat na fiskálních plánech, které jim…

Globální růst spotřebitelských cen by měl letos na podzim dosáhnout svého…

06.10.2021 20:13 Aktualizováno Globální růst spotřebitelských cen by měl letos na podzim dosáhnout svého vrcholu a do poloviny…

Světový obchod se vyšplhal na rekord, WTO zlepšila odhady

04.10.2021 14:32 Světový obchod se zbožím se díky oživení globální hospodářské aktivity v prvním pololetí vyšplhal…

Související:

Právě se děje

reklama