Čínský vývoz a dovoz klesl méně, než se čekalo. Vyhlídky zůstávají nejisté

Vývoz z Číny se v březnu meziročně snížil o 6,6 procenta, což bylo výrazně méně, než se kvůli koronavirové nákaze čekalo. Dovoz pak klesl jen o 0,9 procenta. Bilance zahraničního obchodu skončila v přebytku 19,9 miliardy USD (488 miliard Kč), zatímco v lednu a v únoru byla v deficitu. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil čínský celní úřad.

Přidejte svůj názor

Čína
doporučujeme

Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali v průměru propad vývozu o 14 procent a dovozu o 9,5 procenta. Za první dva měsíce letošního roku se vývoz snížil o 17,2 procenta a dovoz o čtyři procenta. Bilance obchodu vykázala deficit 7,096 miliardy USD.

Přebytek obchodu se Spojenými státy v březnu činil 15,32 miliardy USD. Za leden a únor vystoupil až na 25,37 miliardy USD.

Za první dva měsíce roku Čína zveřejnila údaje společně, protože onemocnění způsobené novým koronavirem výrazně zbrzdilo druhou největší ekonomiku světa. Číně se sice již zřejmě podařilo dostat onemocnění pod kontrolu, ve zbytku světa však zůstává situace vážná. Výhled pro čínskou ekonomiku tak zůstává nejistý.

"Lepší čísla za březen, než se čekalo, neznamenají, že budoucnost je bezstarostná," uvedl ekonom Zhonghai Shengrong Capital Management Čang I. Trhy nyní podle něj obecně čekají pokles vývozu ve druhém čtvrtletí, a velmi pravděpodobný je propad o 20 nebo více procent.

Zpráva o obchodu posiluje očekávání, že hrubý domácí produkt za první čtvrtletí vykáže pokles, první od roku 1992. Zpráva o vývoji HDP má být zveřejněna v pátek.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Podíl zahraničních investorů držících české dluhopisy klesl

29.05.2020 11:27 Podíl zahraničních investorů, kteří drží české státní dluhopisy, ke konci dubna klesl na 36,85…

IKEA kvůli koronaviru odkládá vstup na jihoamerický trh

29.05.2020 08:35 IKEA odkládá vstup na jihoamerický trh na rok 2022. První prodejna na kontinentu měla původně…

Ekonomika USA klesla o pět procent, kvůli pandemii ztratily práci miliony…

28.05.2020 16:50 Aktualizováno Americká ekonomika v prvním čtvrtletí zaznamenala kvůli dopadům koronaviru propad o pět procent,…

Cestovní ruch na dně. Mezinárodní turistiku čeká letos největší propad od…

28.05.2020 16:38 Mezinárodní cestovní ruch čeká v letošním roce kvůli koronaviru největší propad od 50. let minulého…

Související:

Právě se děje

Další zprávy