Covid-19 ohrožuje ekonomiku, čínská centrální banka snížila úroky

Čínská centrální banka (PBOC) poprvé po třech měsících snížila základní úrokovou sazbu, aby podpořila domácí ekonomiku zasaženou epidemií koronaviru. Roční primární úvěrová sazba (LPR), od které se odvíjí úrokové sazby, za které komerční banky poskytují úvěry domácnostem a podnikům, se sníží na 4,05 procenta z 4,15 procenta, oznámila banka.

Přidejte svůj názor

Čínská měna
doporučujeme

Rozhodnutí se všeobecně očekávalo. V pondělí centrální banka snížila střednědobou úvěrovou sazbu a investoři věří, že úřady ve střednědobém výhledu přijdou s dalším uvolněním měnové politiky a fiskálními stimuly, aby pomohly menším podnikům.

Epidemie onemocnění způsobeného novým koronavirem ohrozila globální dodavatelské řetězce a narušila podnikání a výrobu v Číně. Přiměla tak úřady v posledních týdnech přijít s řadou politických opatření, která by zmírnila negativní dopady na ekonomický růst.

PBOC také na počátku tohoto měsíce poskytla měnovým trhům 1,7 bilionu jüanů (5,6 bilionu Kč), tedy zhruba dvě procenta hrubého domácího produktu, protože očekává, že menší firmy budou mít problémy s navýšením kapitálu.

Druhou největší ekonomiku světa již nyní trápí nejslabší růst za téměř tři desetiletí kvůli obchodní válce se Spojenými státy. Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávají, že meziroční tempo růstu v prvním čtvrtletí by mohlo zpomalit na 4,5 procenta ze šesti procent ve čtvrtém čtvrtletí. Někteří varují, že růst by mohl být ještě nižší, blízko tří procent.

Ekonom Capital Economics Julian Evans-Pritchard uvedl, že zmírnění měnové politiky je pro malé firmy, které tvoří důležitou část ekonomiky, slabou pomocí. "I když je pravděpodobné další snížení v příštích týdnech, samo o sobě to nezmění osud milionů malých firem, které trpí kvůli epidemii koronaviru. Průzkumy ukazují, že třetině těchto firem může v příštích dvou týdnech dojít hotovost, pokud se aktivita nedostane do běžného stavu," dodal.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize

03.04.2020 22:16 Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009.…

Média v USA mají velké problémy, některá z nich končí

03.04.2020 19:18 Americká regionální média zaznamenávají prudký nárůst zájmu veřejnosti, ale kvůli propadu příjmů z…

Trumpovo prohlášení vyvolalo rozruch. Ceny ropy vzrostly nejrychleji v…

03.04.2020 12:00 Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj…

Ekonomika USA letos klesne nejvíce od roku 1946, odhaduje banka Morgan…

03.04.2020 11:11 Ekonomika Spojených států by v letošním roce mohla klesnout o 5,5 procenta, což by byl nejhlubší…

Související:

Právě se děje

Další zprávy