Covid-19 vyvolal nákupní horečku po celém světě, některé obchody podporují "křečkování"

Panické nakupování trvanlivých potravin a toaletního papíru a prázdné regály s dezinfekčními gely nyní hlásí i některé obchody ve Spojených státech či v Austrálii. Velké oblibě se těší kromě rýže či těstovin například müsli tyčinky a balené lokální potraviny, méně populární se zdají být čerstvá zelenina či ovoce, jež urazily delší cestu. Za zvýšenými nákupy stojí nový koronavirus, který se rozšířil z Číny.

Ilustrační foto

Podle únorového průzkumu společnosti Nielsen o 13 procent stoupl prodej ovocných trvanlivých pochutin, o deset procent sušených fazolí a o devět procent prodej preclíků. Více Američané také nakupovali krmivo pro domácí mazlíčky, vitamíny a domácí lékárničky. Zaznamenán byl také výrazný narůst prodeje dezinfekčních gelů, roušek a balené vody.

Podle Scotta McKenzieho ze společnosti Nielsen je chování spotřebitelů v reakci na koronavirus podobné nakupování před hurikány či sněžnými bouřemi. Nyní ale podle něj lidé mají hlavně zájem o balené lokální potraviny a stále menší popularitě se pravděpodobně budou těšit čerstvá zelenina a ovoce a sýry či maso dovezené z Evropy.

První vlna nakupování se podle Douga Bakera ze společnosti FMI, jež sdružuje potravinářské firmy, nesla v duchu připravenosti a prevence. V některých státech nyní podle něj nastala druhá vlna, která je reakcí na přítomnost koronaviru, a lidé začali více nakupovat konzervy či mražené ovoce a zeleninu.

FMI vydala 16stránkový manuál pro prodejce. Obchody by se podle doporučení měly připravit na to, že je lidé budou navštěvovat méně, ale budou dělat větší nákupy. Zároveň mohou zákazníci dávat přednost samoobslužným pokladnám a od prodejců očekávat, že budou nosit roušky a rukavice.

Obchod řetězce Target v Colmě v Kalifornii o víkendu vyprodal balenou vodu, v San Francisku jeden z obchodů řetězce Costco vyprodal vlhčené hygienické ubrousky, zatímco prodejce vybavení pro kutily The Home Depot zavedl opatření, podle něhož může jeden zákazník koupit maximálně deset respirátorů, informuje cnbc.com.

Prodej roušek v USA, kde bylo zatím zaznamenáno 128 infikovaných a devět lidí nemoci podlehlo, podle společnosti Nielsen v uplynulém týdnu stoupl v porovnání se stejným obdobím loni o 78 procent. Prodej dezinfekčních gelů vzrostl o 54 procent a teploměrů o 34 procent. Dosud se nicméně nákaza soustředila v Kalifornii a státě Washington.

K poněkud radikálnímu kroku mezitím musel přistoupit obchodní řetězec Woolworths v Austrálii. Toaletní papír v něm nyní bude možné kupovat pouze na příděl, jelikož jej lidé v panice vykoupili. Nyní tak bude možné při jednom nákupu koupit "pouze" čtyři balení toaletního papíru, informoval dnes list The Guardian. Austrálie zaznamenala 43 nakažených a jedno úmrtí.

Zvýšenou poptávku po trvanlivých potravinách a hygienických prostředcích zaznamenaly i potravinářské řetězce v sousedním Německu. Řetězce Aldi a Lidl agentuře DPA sdělily, že se jim daří na zvýšenou poptávku reagovat. Spolková asociace německého potravinářského průmyslu rovněž zdůraznila, že není důvod k obavám a zásobování je i přes vyšší poptávku na některých místech na celoněmecké úrovni v normálu. Německo zaznamenalo 240 nakažených. Řada nakažených, u nichž koronavirus způsobil nemoc COVID-19, se už ale vyléčila.

Britský bulvární list Daily Mail mezitím informoval, že některé obchody ve Spojeném království koronaviru zneužívají ke zvýšení tržeb a podporují "křečkování". Příkladem se stala fotografie z obchodu řetězce Sainsbury's z anglického městečka Mansfield, který vyčlenil celý regál slevám na prací prášky, těstoviny, vodu, instantní kávu a balení černého čaje, které obsahuje 1100 čajových sáčků. Británie zaznamenala 53 nakažených.

V Polsku nákupní horečka kvůli koronaviru vypukla ještě před potvrzením prvního případu. Zejména starší lidé si podle listu Gazeta Prawna začali dělat zásoby potravin. V kamenných obchodech tržby vzrostly v řádu procent, v internetových o čtvrtinu až dvojnásobek. "Jedna zákaznice si objednala 50 balení maďarského guláše a ještě před objednávkou zavolala, zda je určitě doručíme," uvedl zaměstnanec e-szop24.pl.

Poptávka vzrostla po základních potravinách a zboží s dlouhou dobou spotřeby, od soli a oleje přes džemy a ovesné vločky po maso, jak svědčily i vyprázdněné mrazicí pulty v hypermarketech. Roušky a dezinfekční roztoky zmizely z lékáren podle serveru Natemat již před pár dny. Dnes Polsko oznámilo první potvrzený případ nákazy koronavirem v zemi.

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně…

23.09.2021 14:18 Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně používali internet, zjistili…

BIS postupovala podle sněmovní komise ohledně úkolů od Zemana v souladu se…

23.09.2021 21:22 Bezpečnostní informační služba (BIS) postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně…

Kauza Čapí hnízdo: Šaroch pochybil, nereagoval na nové informace, tvrdí…

23.09.2021 11:42 Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch pochybil, když bezodkladně nereagoval na nové informace…

TI také nezná výsledek řízení Černošic s Babišem kvůli střetu zájmů

23.09.2021 15:32 Organizace Transparency International (TI), která podala městskému úřadu v Černošicích podnět kvůli…

Google nabízí EU urovnání antimonopolního vyšetřování u reklamy

23.09.2021 17:58 Americká společnost Google, která je součástí skupiny Alphabet, se snaží urovnat antimonopolní…

Facebook za pět let investoval přes 13 miliard dolarů do bezpečnostních…

21.09.2021 21:49 Americká společnost Facebook dnes na blogu oznámila, že od roku 2016 investovala přes 13 miliard…

OECD zvýšila inflační výhled a varuje před předčasným koncem státní pomoci

21.09.2021 12:18 Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zvýšila inflační výhled a varuje před…

Pandemie omezuje poptávku po ropě. Kdy přijde zlom?

14.09.2021 11:40 Šíření koronavirové mutace delta stále omezuje poptávku po ropě, to se ale změní ke konci roku, kdy…

Recept na bytovou krizi? Zdanění prázdných bytů bohatých nic nevyřeší,…

11.09.2021 11:31 Politikům v různých částech světa se nedaří zvládnout krizi na trhu s dostupným bydlením. V…

Microsoft kvůli variantě delta ruší pevné datum návratu do kanceláří

10.09.2021 09:52 Americký softwarový gigant Microsoft zrušil kvůli šíření nakažlivější koronavirové varianty delta…

Bill Gates se stane majitelem jednoho z nejluxusnějších hotelů v Praze

09.09.2021 09:44 Investiční firma zakladatele Microsoftu Billa Gatese převezme kontrolní většinu v kanadském řetězci…

Letošní rok bude zřejmě z hlediska fúzí a akvizic rekordní

06.09.2021 10:50 Globální hodnota sjednaných fúzí a akvizic se v dosavadním průběhu letošního roku vyšplhala na…

NÁZOR: Inflace letí vzhůru a brzy může být hůř, varuje bývalý představitel…

04.09.2021 22:01 Aktualizováno Zpřísnit monetární politiku, nebo nezpřísnit monetární politiku? To je palčivá politická otázka,…

Western Union obnovuje převody peněz do Afghánistánu

02.09.2021 18:21 Americká firma Western Union oznámila, že obnovuje převody peněz do Afghánistánu. V zemi je velký…

Související:

Právě se děje

reklama