Čtvrtletní zisk automobilky Hyundai se strmě propadl, špatně je na tom i Daimler

Čistý zisk jihokorejské automobilky Hyundai Motor v letošním prvním čtvrtletí meziročně klesl o 44 procent na 463 miliard wonů (9,6 miliardy Kč). Oznámila to dnes firma, která se podobně jako konkurenti potýká s dopady koronavirové krize na poptávku i výrobu. Hyundai vyrábí automobily rovněž v České republice.

Přidejte svůj názor

hyundai
doporučujeme

Automobilka z hlediska čistého zisku zažila nejhorší první čtvrtletí za desetiletí. Čistý zisk navíc výrazně zaostal za očekáváním analytiků, kteří jej podle průzkumu společnosti Refinitiv odhadovali v průměru na 607 miliard wonů.

Provozní zisk se v prvním čtvrtletí nicméně zvýšil o pět procent na 864 miliard wonů a tržby vzrostly o šest procent. Automobilka předpokládá, že pandemie způsobená koronavirem bude mít na její hospodářské výsledky negativní dopad také ve druhém čtvrtletí.

Hyundai je největší automobilkou v Jižní Koreji a spolu se sesterskou firmou Kia tvoří pátého největšího výrobce aut na světě. Společnost Hyundai v listopadu 2008 oficiálně zahájila sériovou výrobu osobních aut v Nošovicích na Frýdecko-Místecku.

Nošovický závod v polovině dubna po třítýdenní odstávce vyvolané koronavirem jako první velký podnik v Česku obnovil výrobu. Továrna v Nošovicích je jediným výrobním závodem Hyundai v Evropské unii. Produkuje 1500 aut denně, loni vyrobila 309.500 vozů.

Provozní zisk německého automobilového koncernu Daimler se v prvním čtvrtletí kvůli negativním důsledkům šíření koronaviru propadl o téměř 70 procent na 719 milionů eur (19,8 miliardy Kč). Vyplývá to z předběžných údajů, které firma zveřejnila na svých internetových stránkách.

Automobilka, která vyrábí například luxusní vozy Mercedes-Benz, rovněž předpověděla, že její provozní zisk, tržby a odbyt v celém letošním roce dosáhnou nižší úrovně než loni. Kompletní výsledky za první čtvrtletí spolu s dalšími informacemi o vývoji situace představí firma 29. dubna.

Údaje Daimleru jsou podle agentury Reuters dalším důkazem rozsáhlých finančních škod, které automobilovému průmyslu působí koronavirová krize. Opatření proti šíření viru zasáhla výrobu i prodej automobilů po celém světě. V Evropské unii prodej aut v prvním čtvrtletí klesl o více než čtvrtinu a v samotném březnu se propadl o více než polovinu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ekonomika USA by mohla pociťovat dopady koronaviru mnoho let

02.06.2020 09:53 Ekonomika Spojených států by mohla pociťovat negativní dopady nynější koronavirové krize zhruba…

Automobilce Hyundai v květnu meziročně klesl odbyt, byl ale vyšší než v…

01.06.2020 12:19 Celosvětový odbyt jihokorejské automobilky Hyundai Motor se v květnu kvůli koronavirové krizi…

Prestižní americké deníky krizi odolávají. NYT a WSJ nabírají zaměstnance

01.06.2020 10:11 Předním americkým deníkům The Wall Street Journal (WSJ) a The New York Times (NYT) přibývají v…

Křetínský chce vpadnout do USA? Bloomberg zmonitoroval plány miliardáře

01.06.2020 09:48 Ve Spojených státech se propadají maloobchodní tržby, bankroty jsou na vzestupu a nezaměstnanost…

Související:

Právě se děje

Další zprávy