Další obchodní válka: Čína uvalí až 200procentní cla na vína z Austrálie

Čína od soboty uvalí cla ve výši až 212 procent na vína z Austrálie. Podle čínského ministerstva obchodu jde o dočasné opatření s cílem zastavit import dotovaných australských vín. Tento krok Pekingu povede k dalšímu napětí v obchodních vztazích mezi oběma zeměmi, uvádí britská BBC na svých internetových stránkách. Austrálie obvinění z dumpingu odmítá.

Korkové zátky jsou notoricky známé a nenahraditelné, přesto je vytlačují plasty
doporučujeme

Výše cel se bude podle BBC pohybovat od 107 procent do 212 procent a Čína k nim přistupuje poté, co v minulých měsících přijala opatření vůči australskému uhlí, cukru, ječmenu, hovězímu nebo humrům. Čína tvrdí, že některá australská vína se kvůli používání subvencí na jejím trhu prodávají levněji než v Austrálii. Čína má pro australské vinaře klíčovou roli, od ledna do konce září se na exportu podílela 39 procenty.

Australský ministr zemědělství David Littleproud na twitteru napsal, že ho rozhodnutí Číny "mimořádně zklamalo", a dodal, že australská vláda kategoricky odmítá jakákoliv obvinění, že australští vinaři prodávají své výrobky do Číny za dumpingové ceny.

Podle ministra obchodu Simona Birminghama se kvůli zavedení cel stane australské víno v nejlidnatější zemi světa neprodejné.

Odborníci poukazují na to, že vztahy mezi Pekingem a Canberrou se letos dostaly na nejhorší úroveň za poslední desítky let. Austrálie cla považuje za trest za to, že byla jednou ze zemí volajících po nezávislém vyšetřování původu nového koronaviru. Ten se objevil na přelomu loňského a letošního roku v Číně, odkud se pak rozšířil do celého světa.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Obchod KLDR s Čínou loni kvůli koronaviru klesl o 81 procent

19.01.2021 13:46 Hodnota obchodu mezi Severní Koreou a Čínou se loni propadla o 80,7 procenta na 539 milionů USD (11…

Biden se chystá zrušit povolení pro kontroverzní ropovod Keystone, píše CBC

18.01.2021 07:49 Nově zvolený americký prezident Joe Biden plánuje zrušit povolení pro kontroverzní ropovod Keystone…

CNN: Loni se dostavělo 106 mrakodrapů, nejméně od roku 2014

15.01.2021 11:52 Za loňský rok se v celém světě dostavělo 106 budov s výškou přesahující 200 metrů. To je o 20…

Biden představil balík na pomoc ekonomice USA, opatření budou stát 1,9…

15.01.2021 10:08 Aktualizováno Nastupující prezident Spojených států Joe Biden ve čtvrtek (místního času) představil chystaný…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama